Jump to content

36 БАГАЖИТЕ, КОНЕТЕ И СВОБОДНИТЕ МИ РЪЦЕ


Recommended Posts

[[Николай Дойнов - И очите ми видяха Изгрева]]

 

БАГАЖИТЕ, КОНЕТЕ И СВОБОДНИТЕ МИ РЪЦЕ

 

Изкачването ни за Седемте рилски езера, отначало минаваше през Сапарева Баня и хижа Скакавица. Точно под хижата се издига стръмен баир, по който почти нямаше пътека, само някакви следи от такава. Това място беше най-трудното за конете, натоварени с багажите. Те вървяха пред нас на малка дистанция, ние бяхме неголяма група, сред която беше и Учителя. Някои от сестрите носеха малко ръчен багаж, а моите ръце свободни и от добро чувство, на няколко пъти посягах да поема от тях и аз нещо, но Учителя така ще направи, че аз все не успявах. Това не можех да си го обясня, но го приех и повече не правих опити. Като стигнахме точно до този баир и конете почнаха да го изкачват с лек скок на предните крака, обемистият багаж, вързан на самарите, се залюляваше и заедно с тях се изхлузваше един след друг. Янко, нашият опитен коняр, беше изпратил двама свои роднини и те уж познаваха конете, но в случая бяха безсилни. Конете един по един събаряха багажите със самарите и плахо се озъртаха. Стигна се до тревожно положение. Аз разбрах причината за тези провали - долните колани на самарите не бяха добре притегнати, бяха хлабави. Конярите почнаха грубо да ругаят конете. Аз изтичах до тях и им казах: "Спрете конете на място! Те не са виновни, ами вие не сте затегнали долните колани на самарите!" Спряхме върволицата от коне. Най-напред натоварихме отново тези, които бяха съборили багажа, като здраво притегнахме долните колани на самарите, после и останалите. Така реорганизирани, те тръгнаха отново и никакво произшествие не последва. Горе пред хижата беше Учителя, погледна ме и по леката Му усмивка разбрах: "Видя ли, защо трябваше да ти бъдат ръцете свободни!" Оттам до бивака на второто езеро, аз бях неотлъчно до конския керван. Така стигнахме благополучно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...