Jump to content

ОТКРОВЕНИЯ


Recommended Posts

ОТКРОВЕНИЯ

Тъмни облаци прихлюпиха мисълта ми и тежина потисна гърдите ми. И аз пак повторих:- Може ли да се стори нещо за тях?А Той нищо ми не отговори, нито ме погледна даже!Тогава скръбта ми изведнъж преля като порой, дошъл неочаквано, и аз заплаках с глас.А той стоеше и гледаше, като да ме нямаше там. И мина се време, което ми се стори като черна застояла вода на дълбоко блато - малко или много бе, не зная, но ми се видя, че бе застлала небето пред очите ми, та нищо не можах да видя. Когато престанах да плача, Той се обърна и ми каза:

- Може, но не е дошло още време за това.

А аз побързах и го запитах:

- А кога ще дойде това време?

Той се взря в далечината, която беше станала тъмна за мен, и ми каза:

- Гледай!

А аз гледах - и нищо не се виждаше. Казах Му това, а Той настоя и повтори:

- Гледай!

Аз пак се вгледах в далечината и там някъде съзрях малка точка някаква.

- Виждам вече - казах Му аз.

- Що? - попита ме късо Той.

- Сянка никаква - отговорих Му аз.

А Той повтори:

- Гледай!

Аз пак се взрях и пак казах:

- Виждам - дърво е това!

А Той ми повтори и рече:

- Гледай!

И аз пак се взрях и видях, че човек беше и идеше към нас.

- Човек е! - извиках аз.

- Гледай! - потрети Той.

Сега аз погледнах, скочих и като безумен се завтекох.

- Чакай! - викна ми Той.

- Брат ми е! - извиках аз и като го посрещнах, прегърнах го.

А още кога го прегръщах, брат ми гледаше Него през рамото ми. После се затири и Му целуна ръка.

- Познаваш ли Го? - запитах аз брат си изненадан.

- Та нали Той е, Който ни учи. Как може да Го не зная? Може ли да не Го познаваме ние, които всичко от Него сме получили?

- Разбра ли сега? - запита ме Той.

Какво можеше да разбера? Не бях виждал брат си много години и се зарадвах, че беше здрав, весел и добре. А друго какво? И аз Го запитах:

- Какво да разбера? Аз тъй се зарадвах...

А Той ме погледна и попита:

- Какво видя най напред?

- Сянка - отговорих аз.

- А после?

- Дърво.

- А после? - попита пак Той.

- Човека и брат ми - отговорих аз недоумяващ.

- Когато всички видят братята си в сенките, дърветата и хората, тогава ще им се помогне на тия, които страдат.

- А скоро ли ще стане това? - запитах бързо аз, възрадван от срещата си.

- И това ще ти кажа - отговори ми Той, - но виж се с брат си първом.

Тогава аз запитах брат си отгде иде. А той ми отговори:

- От «Изгрев».

- Ний сме всички оттам излезли някога - казах му аз, - но сега отгде идеш?

Той ми посочи и рече:

- Там, хе, е нашето селище. То не е голямо и се нарича «Изгрев», защото слънцето ни е изгряло, между нас е и не залязва. Ний не сме много, но сме тия, които работят за бъдещето.

- А страдате ли ? - запитах го аз.

- О, да, понякога. Но знаем защо - винаги, когато неволно се отклоним от някой закон от Великата книга на живата природа. Страданието е, което ни напомня и помага да намерим отново верния път. А в другото време учим и се радваме.

- Какво учите и на какво се радвате?

- Учим се да живеем разумно, а се радваме на изобилието на самия живот. И пеем, и благодарим, че има кой да ни учи.

- А щастливи ли сте? - запитах го аз.

- Трябва да сме щастливи - отговори брат ми, - защото никой досега от нас не се е и сетил да търси щастието.

Аз погледнах Него. Той се усмихваше тихо и нищо не ми каза. Но аз Го запитах:

- Не може ли всички да живеят както на «Изгрева»?

- Може - отвърна ми Той.

- А кога ще стане това? - запитах тихо аз.

Вместо отговор, Той пак се загледа в далечината. А после вдигна ръка и ми посочи.

Тогава видях от небето да се спуща бляскав сноп от светлина до висок хълм, целия трептящ в розови лъчи, като да беше жив.

И от мястото, гдето стълбът се косна до хълма, поникна лоза. И тая лоза растеше и клонеше. И пръчките й растяха и клоняха, и разклоняваха наново. И тя обхвана целия видим хоризонт и цялата земя. И на пръчките й нависнаха гроздове преизобилни. Вгледах се и видях - всичките гроздове бяха живи -всички те бяха много хора, които живееха и се радваха. Имаха всичко, което идеше от лозата изобилно, а те растяха и пееха.

- Това е, което е станало и което ще стане - рече ми Той.

- Ако обичаш, поясни ми - помолих Го аз.

Той ме погледна строго и ми каза:

- Това, което си видял, това е! Лозата е посадена и пръчките растат, но са още малки и затова стават така работите на хората, които те потресоха с вида си. А Лозата ще възмогне, ще расте и разклонява. И ще даде живи гроздове, като тия, както е «Изгревът», гдето е брат ти. И това ще стане скоро, но има да мине първом огън, който ще изгори всички бодли, бурени и разруши всичкото временно. Тогава ще излезе вятър и буря, която ще разпали пламъка до невидими размери. А после ще дойде вода да отнесе пепелта. И тогава Великата Лоза ще разклони и обхване целия свят.

- А много ли време ще мине дотогава? - побързах да питам аз.

- Не - отговори ми Той. - До минаванието на огъня има осем години, до бурята - шест месеца, а до водата - само един ден!

- Как е възможно това? - учудих се аз.

А Той се усмихна и каза:

- Ще го видиш.

Аз се замислих възрадван, че ще видя това велико дело, и се унесох в своя дух и видение.

Когато се огледах, Него Го нямаше наблизо. Но в далечината се виждаше голяма планина със светъл връх. Там Го съзрях. Пожелах само и се озовах в подножието й. А пътят за нагоре беше много, много стръмен и самият връх -далечен. Дълго крачих към него, а не се приближавах ни най-малко. Тогава се спрях и седнах. И видях, че в подножието на планината се събираха много пътища.

А далечината оживя пред очите ми, приближи се сякаш, та страданията на хората се понесоха като облаци от всички страни.

И от всички пътища се зададоха мнозина, които плачеха, късаха косите си и си оплакваха дните и живота си и викаха:

- Богати бяхме, обраха ни и обедняхме. Сетни сиромаси сме, протягаме ръце - кой ще ни тури нещо в тях?

А аз ги запитах:

- Кой ви обра?

Мнозина от тях извикаха:

- И врагове, и приятели, но най много - смъртта!

От други пътища идеха тълпи и викаха:

- Силни бяхме и обезсиляхме, няма ли кой да ни помогне?

Аз и тях запитах:

- От що обезсиляхте ?

- Не знаем - извикаха те, - ний винаги доказвахме силата си чрез насилието, а станахме слаби съвсем!

Ето, зададоха се групи хора, които късаха косите си и плачеха. Те бяха облечени разноцветно и се държаха като луди.

- Умни бяхме и обезумяхме! Пресъхнаха блатата ни - викаха те - и само жабите крякат сега в тях. Няма ли кой да ни помогне?

Помислих да ги питам, но изведнъж познах философите - и не рекох нищо. А те крещяха и се приближаваха до подножието на планината.

Повдигнах погледа си кьм Него. Той, замислен, бе се вгледал в далечината. И около главата Му играеха разноцветни светкавици, а от подножието на нозете Му потече бистра могъща река, от която мнозина се наведоха да пият. И когато пиха и се изправиха, очите им бляскаха и лицата им сияеха. Те сядаха кротко в подножието на Планината и погледът им търсеше Неговия.

А аз гледах. И нови хора прииждаха постоянно. И всички те викаха нещо, оплакваха се, роптаеха или ругаеха и сочеха юмруци. А след тях вървеше огън, вода и буря - и ги гонеше по самите им пети. А те в смъртен ужас се блъскаха един други и пак бързаха напред, към подножието на Планината, на върха на която седеше Той.

А там, в подножието, от водите на реката езеро голямо стана - кристалнобистро, в което се оглеждаше небето и скръбните фигури на тия, които се навеждаха да пият. Но след като вкусеха водите му, всички се изправяха със светнали лица и блестящи очи. А хиляди други идеха по пътищата и викаха, виеха от ужас и питаха с прегракнали гласове:

- Няма ли кой да ни запази от огъня, водата и бурята?

Ето, тогава се зададоха мнозина от един път и носеха големи златни надписи: «Ние сме знающите», «Ний служим на Вечния». А и тях, както другите, гонеше огънят, давеше водата и блъскаше бурята.

И все пак много ръце се протягаха към тях за помощ и мнозина ги запитваха:

- Кой ще ни избави от бедствията?

А те, които носеха надписите, сами бягаха и отговаряха:

- Смъртта!

Тогава Той ме погледна и рече:

- Иди им покажи!

И аз слязох при тях и взех надписите им и ги хвърлих в огъня. И веднага се вдигна голяма стена, която спря огъня и той стана розов и мек като заря, която се сипва. Водата стана на пара, която се вдигна нагоре. А вятърът стана кротък и помилва лицата на мнозина.

Те всички се спряха, огледаха се и въздъхнаха, като се питаха един други:

- Къде сме?

Аз им казах:

- В подножието на Неговите стъпки.

Тогава те ме запитаха:

- А ще ни даде ли нещо?

Не знаех какво да им кажа, но погледнах и видях, че Той сведе поглед и отговори вместо мене:

- Да, ще ви дам дрехи срещу огън, дрехи срещу вода и дрехи срещу буря. Ще ви дам и дрехи, до които и смъртта няма да може да се косне!

А аз се сетих и Го запитах:

- Нима ний не сме имали някога такива?

Той поклати глава:

- Някога ви давах - и вий всички бяхте облечени с тях. Но мнозина ги забравиха и тук, и там, други подарихте или заложихте. Сега нови ще ви дам -чудна прежда от лъчи на нова светлина, а вие сами ще си ги изтъчете. И тогава огънят няма да ви гори, водата - да ви дави и бурята - да ви подмята.

- А смъртта? - запитаха мнозина изведнъж.

- Смъртта няма да ви връща вече, защото ще вървите по пътеката, която ще ви посоча. Там никога няма да я срещнете. И ако някой от вас се върне отново назад, то ще бъде да покаже само пътя на тия, които са го изгубили.

- Да бъдат благословени устата Ти! - извикаха хиляди. И всички тия, които бяха пили от езерото и реката, която изтичаше от подножието на нозете Му, ставаха светли и кротки.

И очите им се отвориха и те познаха Него и си спомниха за срещите, които някога са имали, възрадваха се душите им и те запяха. А думите на песента знаехме всички, макар че сега я чувахме за първи път:

- «Благословен е, който носи Любовта, която ражда живота.

Осветен е, който носи Мъдростта, която дарява светлината.

Блажен е, който носи Истината, която освобождава.»

Свят, свят, свят!

И всички се поклонихме.

А Той вдигна десница и рече:

- Деца,

Пийте от извора на Любовта, за да сте вечно живи. Защото, които пият от локви и други извори, пак ще ожаднеят и от пътищата им отново ще ги връщат.

Вярвайте в това, което носи живот, вярвайте в това, което дава светлина да видите пътя, в който вървите. Вярвайте в това, което ви дава сила, която не насиля, и богатства, които са за всички.

Не казвайте, че нещо не е добро, а направете това, което е потребно, да стане то добро.

Търсете Новото, както цветенцата - светлината.

Новото носи разумния живот, радост и веселие.

В Новото смърт няма - смъртта е случайно явление в живота.

Със сърцето си служете и обичайте всички, а с ума си учете. Търсете скръбния, когато сте радостни, и го възлюбете, за да познаете Онзи, Който всички ви обича.

Мнозина воювахте за вашите права. Ако обичате, правата са при вас. Ако не любите - безправни роби на дребното човешко сте. А в безлюбие мнозина се задъхват.

Не сейте жито по замръзнала земя, за да не прахосвате семената напразно. Безлюбието замразява всеки ум, всяко сърце и душа.

На кръстопът сте - и много пътища стоят пред вас. Но ако сте будни - към слънцето тръгнете. А ако не сте будни - пак към него тръгнете, за да се събудите и видите всичката красота и богатства, които носите в себе си.

По много пътища сте ходили и са ви връщали назад, обирани от смъртта, но ако тръгнете по великия път на Любовта, на Мъдростта и Истината, вие смъртта няма да срещнете никога вече.

Придобийте знание - и когато знанието ви се увеличава, сърцето ви при него да не се прилепява.

И при силата, и при богатствата - свободно да е то, за да служи.

Воювайте с Любов - и тогава ранените във вашите битки вечно ще живеят.

Вървете с Мъдростта - и със светлината, която тя носи - и не ще се спъвате никъде.

Живейте Истината - и свободата, която ще имате, използвайте да помагате на всички.

Ако знаете какво животът изисква от вас и го струвате - никога няма да умрете. А не знаете, защото без Любов сте родени - родените без Любов са осъдени на смърт.

Затова ето, викам ви и казвам:

- Родете се изново, вие, които не сте родени от Любовта. Родете се от Дух и Живот, всесилния дух и вечния живот.

Защото роденото от плътта е плът и смърт, а роденото от Духа е дух и вечност!

Сдобийте се с новото сърце. Нему е дадена чистотата на кристала. Чиста вода от него извира. И всеки, който от нея пие, живота ще придобие.

Потърсете новия Ум. От него светлината на слънцето излиза. И всеки, който с радост я приеме, разум ще придобие.

Повикайте душата, новата Душа, която всичкото добро съдържа, за обичта, на която цялата вселена е отворена.

Който към нея ръка протегне, блага на нов живот ще придобие.

Призовете новия Дух, Великия Дух във вечността, чиято сила е безгранична. Той сила раздава.

Който му служи, той разумен става и сила придобива.

Ето, казах ви. Това са дрехите срещу огъня, бурята и смъртта.

ТОВА Е НОВИЯТ ПЪТ.

Ако сте свободни - тръгнете по него. Ако не сте - пак тръгнете - за да се освободите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...