Jump to content

СЛЕД ПОСВЕЩЕНИЕ


Recommended Posts

СЛЕД ПОСВЕЩЕНИЕ

- Върви и знай: отсега нататък в света ще бъдеш, но няма да си от света! Гостенин на земята ще бъдеш - всякъде приет, никъде у дома си.

Много ще те своят, но свои няма да имаш!

Обърна се безпомощно ученикът да попита нещо, но вратата след него се хлопна и той остана в мрак... И обгърна го тъмнината, и студът го прониза досами сърцето.

И тръгна той с неумели крачки по широкия свят, който разтваряше пред него своите полета.

Без да съзнава, той се намери пред своето родно огнище - къщата, в която бе минал младините си.

- Кой си ти, който влизаш така свободно тук? - запитаха го тия, които бяха го забравили и които той неволно сети като чужди сега.

- Един... гостенин, който търси.

- Тогава иди другаде.

- Но нима вий не бихте ме приели? Ако вий отидехте някъде, ако ваш някой брат отидеше по света да търси, тъй както аз...

- Наш брат ний имаме... но ако той остави нас за своите химери, нека си живее с тях.

- Но ако той страда?

- Това ще е справедлив дял за неговите глупави мечти - да бъде нещо повече от нас.

- Но ако наистина той е нещо повече от Вас?

- Тогава нека си седи с това, което е намерил! Ний не искаме неговото големство.

- Но ако той иска да сподели добрините, които е придобил, и светлината, с която са го облагодетелствували?

- Нека ги задържи за себе си, ние сме обикновени хора и такива искаме да останем.

- Но ако вашият брат чуеше тия думи, той би се много натъжил.

- Той и по-рано тъгуваше за такива празни работи.

Излезе си момъкът мълчаливо.

И спомни си думите, които някога бе чел: «Между своите си дойде и своите му го не приеха.»

И тогава чу глас край себе си, гласа на Тоя, Който го бе водил в миналото:

- Тия, които слушат Словото ми и изпълняват думите ми, те са мои братя и мои сестри.

И възрадва се душата му, защото в света вече имаше тъй много, които бяха чули думите Му.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...