Jump to content

ПРОЗРЕНИЕ


Recommended Posts

ПРОЗРЕНИЕ

- Ти пак ли дойде?

- Дойдох, татко. Ти ме направи цар, но ме прати в света. И видях, че там, под царските мантии и златни корони, се крият също така тъги, печал и безпъ-тие, както и при всички други...

- Да - каза мъдрецът, - както във всички други!...

- Да, татко, но това аз отпосле изучих. Тежък бе животът ми, но аз виждах как хубаво се усмихваше моят везир, колко щастлив го правеха моето внимание и подаръци. Поисках да бъда на неговото място, да изпитвам неговото щастие - вярвах в земното щастие, Татко.

- Вярваше в земното щастие ти!...

- Но аз зад усмивката му видях прикриваната тъга и ненавист, несдър-жано честолюбие, завист към величието на един мой пълководец, покрит със слава от бран в далечни и близки царства.

И тогава поисках и аз славата му - и имах я.

- И поиска славата му, и има я? - каза тежко мъдрецът след него.

- Да, Татко, имах я. И видях, че тази слава носи в себе си кръв, нещастие, страх, смърт, раздяла - и море от сълзи и нещастия.

- Да, море от сълзи и нещастия! - повтори като ехо Мъдрецът.

- Добих царства - и не бяха мои, защото нямах мир в душата си. Имах богатства несметни - и нищо не беше мое, освен хлябът, който ядях често със скрита въздишка и дълбока печал. Проклятията на нещастниците стигаха до мен през далечината, през стените на моите палати, през веригите от телохранители и храбри войници, които бдяха - и нищо не виждаха...

- Да, бдяха и нищо не виждаха! - каза мъдрецът.

- Една вечер, самотен, с болка на душата, когато бурята виеше, бушуваше със страшна сила и вятър и дъжд плискаха вън, оставих своите палати и излязох. Минах покрай хората и никой не виждаше нищо - освен мокра фигура на немощен човек. Подхлъзнах се и паднах, тъй както падат всички хора -обикновените хора...

- Да, както падат обикновените хора!

- И скитах, Татко, смутен в тая нощ, и разбрах, много разбрах... Видях, без да ща, че всичко е илюзия.

- Не, не всичко е илюзия! - каза Мъдрецът с дълбок глас, като че ли идещ от дъното на бездни и небеса, обсипани със звезди.

- О, не, Татко, не! Видях в тая нощ една душа, която, отхвърлена, без дом, бе изоставена на кръстопът... Видях я, лутаща се в тъмнината - и разбрах, че аз поне знаех, познавах Теб, а тя нищо, нищо не знаеше... Всред тъмнина бе расла, борила се, мечтала, изгубила - и имала малки радости на еднодневки...

- Да, радости на еднодневки!...

- Разбрах, Татко, че и най-малката работа при Теб струва повече от всички земни почести и богатства, слава и величие. И възжелах те, Татко мой, с всичката си душа - проплака тя по Тебе, и аз оставих всичко, всичко - и ето ме тук. Разбрах... А след мен бе тръгнал други, друга душа, за която аз бях път и истина, както Ти си за мен. Дойдохме.

Ти виждаш душите ни и четеш сърцата ни - пусни ни при Теб!

- Седнете под дървото на Мъдростта, вие, които дойдохте!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...