Jump to content

ХУБАВО Е И ПО-ХУБАВО ЩЕ СТАНЕ ПЪРВА ПРИКАЗКА


Recommended Posts

ХУБАВО Е И ПО-ХУБАВО ЩЕ СТАНЕ ПЪРВА ПРИКАЗКА

В царството на един арабски емир живял велик мъдрец.

Мнозина говорели за него и най-после славата му стигнала до самия емир. Той поискал да узнае нещо за него и пратил един от своите велможи да го издири, намери, разбере и му разправи.

Ходил и що ходил велможът, намерил го и се върнал.

- Е, какво? - запитал го царят. - Намери ли, видя ли мъдреца?

- Да, Великий, намерих го - и видях го.

- Беше ли дворецът му тъй хубав както моя? Имаше ли силни и охранени коне като моите? Знае ли да върти ятагана? Силна ли е ръката му? Остър ли е погледът му?

- Великий, пред тебе той е нищожество! Той не е тъй едър като теб -струва ми се, не е никак силен. Не се борих с него, защото не ми дойде на ум, но сигурно бих го повалил с едната си ръка.

Няма никакъв палат - в обикновена къща живее. И коне няма никакви.

Меч не краси неговия хълбок - нищо: бяла брада, дълги бели коси.

- Бяла брада!... Бели коси!... Защо не ми каза отначало още? Значи той е някой старец - като хиляди други старци от моето царство?

- Също, господарю, също!... Малко само на вид и по думите се отличава, а другото е също като тях!

- Да, господарю, също като тях! - обадили се и другите велможи, които слушали дотогава. - Ти имаш в твоето царство хиляди като него.

- А вие видели ли сте го? - запитал ги емирът.

- Не сме, но ние го знаем - викнали всички в един глас, макар мнозина за първи път да чували за него.

Страхът, че емирът може да извика Мъдреца и да слуша него, ги карал да треперят за своите места и дела.

- Е, ти как го знаеш? Я ни разправи! - запитал емирът Великия везир.

- Той, господарю, е един голям хитрец. Обича да пооткрадва: преструва се пред хората на светец, а всъщност бива го за всичко.

- Ами ти как го знаеш? - запитал емирът своя паша.

- Ами той е такъв, като всички! Тъй, както го зная аз - малко страхлив, малко крадлив, малко лъжлив...

- Ами ти как го знаеш? - запитал емирът придворния певец, писател, историк, чиято длъжност била да описва събитията в царството.

- Аз ли? Хъм... че от мен кой може по-добре да го познава? Той е един... как да ти кажа, Господарю... любител на красивите песни: всички се въртят около него... Изобщо, разбира от тия работи...

Изреждали се те един по един да говорят. Емирът слушал. Най-после запитал и един старец, приятел на покойния му баща.

- Ти какво ще кажеш?

- Нищо, защото не го познавам.

- Как! Нима само ти не го познаваш?

- Та и тия всички, които ти говориха, също не го познават. Но всеки от тях описа себе си пред тебе... А мъдрецът по мъдростта се познава! Когато имаш нужда, опитай - и ще разбереш..

Навел глава емирът в смущение.

Млъкнали всички...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...