Jump to content

05 - 01. ИЗ ТЕФТЕРЧЕТО НА ГЕОРГИ КУРТЕВ


Recommended Posts

ИЗ ТЕФТЕРЧЕТО НА ГЕОРГИ КУРТЕВ

 

ЗА СИНАРХИЧЕСКАТА ВЕРИГА

Преди Наряда всяка сутрин Съзерцание. Синархическата верига на Любовта на Господа Нашего Исуса Христа се представлява засега от 10 души братя членове с център благия ни Учител. 

От дясната страна братята Илия Зурков, Деню Цанев, Георги Куртев, Димитър Добрев, Панайот Ковачев, Никола Ватев, Петко Епитропов, Драган Попов, Тодор Стоименов, Илия Стойчев.

Членовете на Синархическата верига трябва да се съединят с Божествения свят на Господа нашего Исуса Христа.

МОТО:

Синархическата верига има три основни закона:

1. ЛЮБОВТА. Божественият Свят на Господа нашего Исуса Христа. Там, дето съществува:

Абсолютната Истина

Абсолютната Любов

Абсолютната Мъдрост

Абсолютната Добродетел

Абсолютната Правда Гдето е всичко в Мир, ред и Хармония.

2. ВЯРАТА. Ангелски свят 9 - там, отдето се управляват всички Държави на физическото поле и се създават всички нареждания, Закони, Духовенството и гдето се отделят доброто от Злото.

3. НАДЕЖДАТА. Материалният и физическият свят, в които живеем и се движим. Гдето се разглеждат всички сметки по вземание и давание и гдето се отглеждат сирачета и вдовиците.

Синархическата верига има шест вътрешни правила, които трябва да усвоим.

Първо Правило

Вярвам от Сърце и Душа в Единния Вечен Истинен и Благ Бог на живота, Който е говорил.

Второ Правило

Вярвам в Единния Господ Спасител, Който ни говори сега.

Трето Правило

Вярвам в Единния и Вечен и Благ Дух, Който е изработил спасението на всички.

Четвърто Правило

Вярвам в Господа Исуса Христа, Едничкия приятел и брат на всички.

Пето Правило

Да се изпълни волята на Единния Истинен и Праведен Бог без колебание.

Шесто Правило

Да се възцари хармонията на пълното единство между нас.

Особено Правило 

Преди изгрев на Слънце ще мислим върху:

1. Любовта. Какво влияние оказва върху Живота, Тялото, Сърцето, Ума и волята.

2. Мъдростта. Каква светлина внася в Тялото, Сърцето, Ума и волята.

3. Истината. Каква сила внася в Тялото, Сърцето, Ума и волята.

След тия медитации произнасят се думите:

„БОГ ДА ВЪДВОРИ СВОЕТО ЦАРСТВО НА ЗЕМЯТА МЕЖДУ НАС. "

Продължителността на медитирането ще бъде по чувство.

Мястото и условията няма да се гледат. Непременно трябва да се медитира.

След това следва специалния наряд.

Молитва при 36 часовия пост.

Да премахне и разпръсне Бог всички ония врагове и всички лоши мисли, които пречат и спъват Божието дело. Да се прослави Името Му. Да бъде волята Му. Да дойде Царството Му, както горе на небето, така и долу на земята.

 

МОЛИТВА 

Господи, ние Ти благодариме за този хубав живот, за този хубав свят, който си създал у нас. Искаме да живееме според тази Любов, Която си внесъл в Душата ни. 

Твоята светлина озари умовете ни и с тази светлина да разрешим онзи Божествен въпрос, който седи пред вратата на нашата душа. 

13 февруари 1927 година.

За съзерцание всяка вечер вън, на открито небе 1-10 минути.

„БОГ ЦАРУВА НА НЕБЕТО, БОГ ЦАРУВА ВЪВ ЖИВОТА, ДА БЪДЕ ИМЕТО МУ БЛАГОСЛОВЕНО"

Всяка мисъл, която произвежда светлина, е гениална. Тя е Божествена Мисъл.

Всяко чувство, което има малка светлина, е хубаво чувство. Всяко действие, около което е образувана светлина, което създава приятна АУРА, направи го.

Всяка Мисъл, която е неопределена, около нея има тъмнина, тя е лоша мисъл, не се поддавайте на нея.

Всяко чувство, което няма светлина около себе си, е лошо чувство; пазете се от него.

От всяко действие, което е обградено с тъмнина, пазете се. 

ЗАПАЛЕНАТА СВЕЩ Е УМЪТ

Щом умът се запали, т. е. почне да свети, т. е. да мисли, ти няма да го туриш в услуга на материалния свят, няма да го обгърнеш с ниски желания, с ниски мисли - няма да го изопачаваш. 

МОТО ПРИ ХРАНЕНЕТО

След молитва ще кажеш: „Сила на ума, живот на сърцето, здраве на волята. " 

СУТРИН КАТО СЕ СЪБУДИШ И СТАНЕШ, няма да бързаш да се умиеш, а 5-10 минути ще съзерцаваш, ще се обърнеш към Бога и възвишените и напреднали същества и ще кажеш: „Господи, малко знание имам, просвети ума ми, да възприема и изпълня Твоята Воля. Дай ми начин да реализирам Твоите желания, както Ти си определил. "

Кажете ли това, няма да мине много време и вие ще получите отговор на вашата молитва, ще почувствувате в душата си едно затишие, една радост.

Като се постъпва така, ще имате хармония в себе си. 

ЕДНА ДОБРОДЕТЕЛ, ако не я поставиш в ума, сърцето и волята си, тя не може да се реализира.

Щом туриш реализирането на една ваша идея, ако си болен, ще оздравееш.

На кои Господ помага? На мечтателите, които страдат!

Страданията винаги се произвеждат от едно разумно същество.

Колкото страданието е по-голямо, то съществото, което го произвежда, е по- разумно, но всичко това е за добро.

Когато мисълта на всички е насочена в една цел, всичко се постига. То мяза на една вещ, вързана с въже и като теглят всички, привличат я при себе си, а ако теглят на разни страни, нищо не се постига. 

В 8-та серия, 24 беседа, 27 страница казва:

БОГ, Който живее в мене, ТОЙ НЕ УМИРА.

БОГ, Който живее в мене, сиромах не става.

БОГ, Който живее в мене, роб не може да стане.

БОГ, Който живее в мене, не може да се обезсили, не може да се обезсърчи, не може да се отчае. 

ПРАВИЛО ЗА ВЕЛИКИТЕ ДУШИ:

Искай Любовта.

Търси Мъдростта.

Хлопай за Истината.

Гдето е Истината, ходи там.

Гдето е Мъдростта, мисли там.

Гдето е Любовта, живей там. 

Слънцето, от което е слязъл Христос, се казва АЛФЕОЛА. И сега ние към това слънце пътуваме. 

Волът в човека означава Божественото търпение, което той трябва да има.

Лъвът е Божествената сила, която човек трябва да има.

Орелът, това е полетът на човешкия дух - Вярата. 

Човекът, това е човешката разумност в човека. 

Който се обръща за помощ към Бога, веднага ще я има. 

Да се чете Данаил и живота на Аврама, Исака, Якова, Йосифа. 

ФОРМУЛА ЗА ЗДРАВЕТО:

„СЛУШАМ, СТАВАМ, ЗДРАВ СЪМ, СИЛЕН СЪМ" Тази формула като се изговаря и ще се марширува, когато я изговаряш седнал или легнал, ще маршируваш мислено. 

Когато усещаш страх, унилие или тревога, ще казваш:

Слушам Господа,

Ставам, когато Той иде,

Здрав съм, защото Бог е при мене.

Силен съм, защото обитавам в Неговата Сила. 

Каквато работа и да работите, трябва да отделяте 10 минути, за да се изпраща по една добра мисъл в пространството. 

„Господи, да се изпълни Твоят план на земята. Да се изпълни Небесният план на земята. " 

12 август 1948 г.

„Господи, затвори врата на злото. Господи, дай Мир и Светлина на всяка душа. " 

Гаспар

Валтасар

Мелихор

са тримата мъдреци, които дойдоха от Изток да се поклонят на родилия се Христос. 

МОЛИТВА, ДАДЕНА ОТ НЕБЕТО НА УЧИТЕЛЯ

Господи, Боже мой,

Направи ме да видя твоето Лице.

Развесели ме заради Името си,

Благослови ме заради Милостта Си,

Освети ме заради Духът Си,

Въздигни ме заради Словото Си

Помогни ми заради Обещанието Си,

Ръководи ме заради Истината Си,

Крепи ме заради Правдата Си,

И бъди Ти благословен всякога, защото Си

Благ и истинен към всички.

АМИН 

Имената на тримата Мъдреци, които посетиха рождението на Христа в яслите са:

ГАСПАР

ВАЛТАСАР

МЕЛИХОР 

Ръководителят на Тодор Стоименов е

АРАХАНГЕЛ ФЕРОНИ

Той казва: Тодор Стоименов и Пеню Киров са от най-възвишената планета „ФЕТОШ".

Името на Пеню Киров е: четверовластний ПЕРУИЛ, а на Т. Стоименов: АЗАИЛ.

Духовете на Минералното Царство се казват „ГНОМИ".

На ВОДАТА-„УНДИ"

На ВЪЗДУХА-„СИЛфИ"

На ОГЪНЯ -„САЛАМАНДРИ" 

Книгата „Новото начало", стр. 281-282 описва:

Изток, означава Божествената Правда, Справедливостта.

Север - Божествената Истина - Свободата.

Юг - Божественото добро, което всеки човек трябва да приеме и предаде. Запад - Добрата обхода.

На същата страница: Ако дишаш и благодариш на Бога за въздуха, който приема твоето свръхсъзнание, правилно приема благата, които въздухът носи и правилно ги предава.

Благодари на Бога и като приемаш въздуха и като го изпущаш. 

Из книгата „Пътят на ученика", 1927 г., Съборни беседи на Учителя, стр. 456 

За свещен час на размишление си избирам:

З часа след полунощ, денят петък, който почва от 18 май 1951 година и ще продължава цяла година;

1. През този час ще се прекарва в дълбоко размишление, за да се справим с всички мъчнотии, които се изпречват на пътя ни.

2. В този час ще се разговаряме с всички окултни ученици на тази школа, на която и аз съм ученик.

3. Всички окултни ученици в целия свят, също и в Духовния свят, се интересуват от малкия духовен прогрес и успех на нас. И когато се намираме в затруднение, те ни се притичат на помощ.

4. Работата ни в този свещен час ще е: За недоразуменията, които срещаме, за надделявание на мъчнотиите и за нашето повдигание.

6. Резултат:

Когато премине този час на размишление, трябва да се почувствуваме: окуражени, опреснени, с чисто сърце, за да можем с нови сили да прекарваме с останалото време от деня. 

Странник съм на този свят.

Никого не познавам освен тебе.

Ти, Господи Боже мой, си създал всичко за мене.

Аз възнасям своята благодарност към Тебе.

На тебе, Господи, възложих своето упование.

Да възлезе молбата ми към тебе. 

МОЛИТВА ЗА БЪЛГАРИЯ

Господи, Боже наш, Ти, Който бдиш над света,

Чуй нашата утринна молитва.

Озари ни с лъчите на могъщия Си Дух

и разпали в сърцата ни искрата,

която Си вложил в нас.

Укрепи в гърдите ни пламъка на свободата и правдата.

Просвети ни да бъдем смели и

доблестни българи, достойни за своя славен род,

за Твоята велика милост.

Ти, Който Си вдъхновявал за светли дела

нашите духовни първенци.

Ти, Който Си благославял меча

на нашия воин и си го водил

към подвиг и величие.

Господи, Ти няма да забравиш и нас.

Простри десницата Си над нас

да вървим по Тоя път с нашия избран народ

и нашите братя, Твои верни,

заседнали в своята земя по Твоята воля.

Дай ни села да живеем, да работим

за благото и величието на Отечеството.

Дай на нашата скъпа родина твърдост

в изпитанията, воля за живот и вяра

в нейния устрем, за да летим през вековете,

водени от своя Мъдър Баща, към победи

и възход, към могъщество и вечност за

Твоя слава.

Амин 

БЕЛЕЖКИ ИЗ БЕСЕДИТЕ НА УЧИТЕЛЯ 

Събуди се, събуди се, ти, който спиш! Стани ти, който си паднал и протегни ръцете си към Надеждата, която си изгубил. Ръката, която те крепи, не е отслабнала и Любовта на живота към тебе не е угаснала.

Из „Наука и възпитание". Учителят

В томчето „Новото начало", стр. 40, ред 6 се казва: „ Когато Духът те посети, ако кажеш на болния, че ще оздравее, най-много след два дни той ще стане от леглото си. Кажи на обезсърдчения, че животът му ще се осмисли, той ще вдигне увисналата си глава и ще тръгне смело напред. Мощна е Божията мисъл, Тя върши чудеса. "

Беседата е държана на 17 август 1943 г.

В томчето „Великите условия на живота", стр. 88, от ред 11 надолу се казва: „Дошло е време, християнските народи трябва да се побратимят и приготвят за бъдещата религия, която иде. След 1945 година тя ще дойде, ще се наложи на човечеството и ще го преобрази. Тя е религията на труда. След нея ще дойде Новото Учение, Учение на живота. Докато живеят в религията на труда, хората все още ще са карат и бият, но влезат ли в учението на живота, всичко това ще изчезне" и пр. и пр.

В страница 92 е казано: „Всички хора, всички народи съставят част от голямото Божествено дърво" и пр. и пр.

В стр. 93 е казано: „Който люби врага си, той е човек на бъдещата култура" и пр. и пр.

Беседата е държана на 9 февруари 1919 г. в София.

В беседата „Вечно подмладяване" на стр. 81 и част от 82 се казва: „Кой създава добрите и лошите условия. " Прочети цялата страница, а особено внимание обърни, гдето се казва: „Дишайте дълбоко, за да се изпълнят дробовете вие въздух, да се намести диафрагмата. Пазете се от гордостта, поддадете ли й се, падение ви очаква. "

„ Който страда от сърцебиене, е горделив човек. Който страда от коремоболие, също е горделив. Който страда от главоболие, е тщеславен. Ето защо, като те хване сърцебиене, дишай дълбоко и заповядай на диафрагмата да слезе долу, да не натиска сърцето. "

Да се прочете цялата 95 стр., като се почне от 94 стр.

Беседата е държана на 14 ноември 1923 година - София.

В томчето „Новото начало", стр. 282, най-долните редове, се казва: „Благодари на Бога, като дишаш дълбоко, като приемеш въздуха и като го изпущаш. "

В беседата „Поучаваше ги", стр. 129 от половината надолу се казва: „Ние не дойдохме да разрушим, но да изпълним великия закон на Любовта, Мъдростта и Истината. Всеки може да опита това. Направете само един опит, но искрено. Какъв опит да направим? Някой заболее до смърт, нека се обърне към Бога с думите: Господи, ако това, което ни се проповядва в Твое Име, е истина, помогни ми да оздравея. Обещавам, че ще Ти служа. "

„Ако объркате сметките си, пак ще се обърнеш към Бога и ще кажеш: Господи, ако това, което Учителят ни проповядва в Твое Име, е верно, помогни ми да се оправят сметките ми. Ще посветя живота си в служба на Бога" и т. н. продължи страницата. Аз съм го проверил пръв. Поверете мъчнотиите си на Бога на Любовта, Мъдростта и Истината, и Той ще ви освободи от тях.

Беседата е държана на 18 февруари 1923 г. София.

А на стр. 207, от половината надолу, се казва: „Любов се изисква от всички ви. Защо да не отправим Любовта си към всички хора? Защо да не дадете от благата си на другите? Сега е време доброволно да дадете всичко за Христа. Ако не го дадете, след 20-30 години ще го дадете. Тогава насила ще ви вземат всичко. "

Беседата е държана на 8 април 1923 година в София, на Изгрева.

В 5 школна лекция на Общия окултен клас, III година, „Божествено съвършенство", от стр. 28 до 30 се казва: „Че учениците сега не ще се прераждат вече на тази земя. Ще се раждат в астралния свят, понеже е почистен. " Лекцията е държана на 7 ноември 1923 г.

В беседата от томчето „Новото начало", стр. 74 и 78, „Плодовете на Духа", се казва: „Старият свят заминава. Нов свят се създава" и пр. На стр. 78 се казва: „ Когато Духът влезе във вас, ще роди първо Любовта. Щом приемем Любовта като плод на Духа, и ние ще се храним с нея, и окръжаващите ще се хранят. "

„Сега аз прочетох 13 глава от 1 послание към Коринтяните, а вие прочетете 5 глава от Посланието към Галатяните, за плодовете на Духа" и пр.

„Новото начало", беседата „Право мисли", стр. 119 от половината надолу казва: „Днес Бог иска нещо от нас, не със закон, но доброволно. Бог иска всеки човек да има отличен ум, чрез който той да се проявява. Бог иска човек да има отлично сърце, чрез което Той да се проявява. Бог иска от човека да има отлична Душа и отличен Дух, чрез които той да се проявява" и пр. 

„ Но сега слушай, мой Якове, не се бой.

Защото ще изливам вода на жадния и река на сухата земя.

Ще изливат Духът си на семето ти;

И благословението на внуците ти.

И ще прозябнат както между трева,

Както върби при текущи води,

Ръката, която те крепи, не е отслабнала

И Любовта на живота към тебе не е угаснала. " 

Забележка на Редактора: От 65 стр. До 93 стр. някой злосторник е изрязал с ножица въпросните страници. Това тефтерче бе ми предадено от дъщеря му, Верка Куртева, когато тя живееше в София.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...