Jump to content

8. Ръководство за Братството


Recommended Posts

8. РЪКОВОДСТВО ЗА БРАТСТВОТО

Сега понеже тука става въпрос кои са били комунистите на Изгрева? Имало ли е партийна група. Имаше, главно тартора беше Антов. Други кои бяха партийни членове? Колю-обущаря, който е вече покойник, после имаше и други - цял списък. Това е след заминаването на Учителя. А преди това след 9.IX.1944 г. тази партийна група се заема там да оградят Изгрева. Учителят е евакуиран в Мърчаево. Връзката между Изгрева и Учителят, от Изгрева и Мърчаево е Колю. Колю с колело носи пощата,а всяка вечер се връща от Мърчаево тука. На другия ден взима кореспонденцията и я носи на Учителя. Това е през време на бомбардировките, когато отива и занася пощата.
Тука вече партийната група работи на Изгрева и задават задача на Колю да пита Учителя какво да направят. Кои да влезнат в ръководството на Братството. Аз тук не знам дали ще дам точни сведения. Тогава когато Колю застава пред Учителя и чакал да Му даде отговор, кои да влезнат в ръководството на Братството, Учителят казал: „Е, ако трябва, Начо Петров“. Посочил Начо Петров. „Ако трябва, Митко Грива“. Двамата е посочил, Начо Петров и Митко Грива. Когато се връща Колю и казва на партийната група, че Учителят посочва тези, тогава Антов отговаря: „Митко Грива е англофил, а Начо Петров има убит син като фашист. Той пък германофил. Те не са подходящи“, казва Никола Антов. А Колю ги оставил да правят каквото си искат. Значи Учителят е посочил тия двама човека - Митко Грива и Начо Петров. Аз си спомням Начо Петров. Знам го. Той е идвал у нас. Много хубави разговори сме водили с него. С Колю беше много добър приятел. Обаче неговия интимен живот така не мога да разкажа. Тук разказваха, че бил много сприхав така, остър. Не мога да ви кажа. Те водеха тези разговори след този период, след заминаването на Учителя. Но не послушаха Учителя. Те искаха да оформят свой Братски съвет, цялата група от седем човека. Обаче те искаха свой Братски съвет, а не волята на Учителя. През туй време изпращат Симеон Симеонов, който беше в този съвет, изпращат го на концлагер. Антов също е бил изпратен в концлагер от властите, той също е в Братския съвет, който на времето е бил и те другите можели да се освободят от тях, обаче не са съобразили. Още от самото начало, когато се събират да избират Братски съвет те не са искали Антов да го включат. Те правят едно събрание тайно, без да му съобщят на Антов, при Жечо Панайотов, в къщата на Жечо Панайотов. Обаче оня подушва и отива там с пистолет и казва: „Накъде без мен?“ А той тогава имаше власт. Впоследствие аз бях свидетел преди да стане разривът, преди да стане ревизията, която правиха през 1957 г., правят едно братско събрание в малкия салон. Там присъстваха всички братя. И Антов, и брат Борис и другите. И там Антов искаше да наложи своето си, обаче нашите приятели мислеха, че властта е слаба. Те още не познаваха властта какво представлява. Той въз основа на това имаше разрешение от властите, щото той служеше на властта. И Антов напусна събранието като създаде смут. Брат Борис става и казва, че събранието продължава, че властта е на наша страна, не бойте се и се проведе събранието докрай. Обаче след това ние видяхме какво направи властта. Те търсеха момент удобен и Антов изигра своята роля. Сега Антов, през туй време понеже го апострофираха, той излезе, вече не можаха да се сработят с него. А той през туй време успя да зарегистрира тези, които симпатизираха на него, софийското братство и братството в Мърчаево. Успял да го направи това нещо. Не знам дали я знаете тази история. Успял да го направи туй нещо. Впоследствие 1974 г. започват да се провеждат събранията в къщата на Иван Михайлов, като му дава той туй разрешение от страна на властта, въз основа на туй разрешение да провеждат. Тогава не можеше никъде да се съберат, това стана след като мина ревизията 1957/58 г., мина всичко, национализира се и забраниха да се събират. И впоследствие Иван Михайлов като си замина, отиват във Вероизповеданието, понеже там беше зарегистрирано Братството и въз основа на това рождената му сестра Драга Михайлова до 1990 г. продължи. До този край. Така приключи Изгрева. Учителят бе предвидил всичко, но не го послушаха.
Един случай за Иван Антонов. Той е бил там на квартира на „Оборище“ 14, където е бил салонът на Иван Радославов. Аз да ти кажа не съм ходила там, не го знам каква е била обстановката. И ти знаеш какво става, разривът там става с един предприемач, който искал да го разруши, та да построи два жилищни блока. И тогава Иван Антонов бил принуден да напусне квартирата. Той отива, пита Учителя и Учителят му казал: „Ще седите докато ви изгонят, няма да мърдате от там!“ Значи докато ви изгонят! Да ги хване закона, най-вероятно. И окултният закон ги хвана и едните, и другите и през 1926 г. и през 1972 г. когато бяха разрушени двата салона.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...