Jump to content

2. Необузданият кон


Recommended Posts

2. НЕОБУЗДАНИЯТ КОН

Чичо Колю например ми каза случая за коня в Търново. Съвсем по друг начин е, но в общи щрихи има нещо особено, но истината как е, лично много пъти ми е разказвал. Бил е съвършено млад, поручик сигурно, най-долния чин на офицер в Търново. Идва един войник и ми казва (обръщението не го зная): „Има нареждане вие да отидете на гарата да освободите един вагон с медикаменти!“ Казва: „Слушам, приемам“. И отиват сега да му оседлаят кон, но чичо Колю си избира един кон, който бил съвършено неоседлаван, буен и войника му казва: „Г-н поручик, ама този кон е много буен, луд, ще ви утрепе“. Пък чичо Колю имаше един характер, че казва: „Не, тоз кон ще ми оседлаете!“ И оня волю-неволю оседлават и вече успява, качва се на коня.А той казваше: „Закарах го казва на Марно поле, такава някаква местност, която аз не знам, макар че съм била в Търново. Избрах това Марно поле, пуснах в галоп коня, изорах го, но го хванах коня, беса му го укротих. Той целия кон потъна в една бела пяна и така вече укротен аз отидох на гарата, освободих вагона“. Обаче на гарата се срещнал с някакъв негов колега, пак военен. А когато бил излязал вече от казармата с този луд кон, вейте си казали: „Гръблев сигурно няма да се върне!“ И на гарата той освободил вагона с медикаменти, разговарял с колегата си, но в този миг той отпуснал юздата на коня. А тук една скоба. Нещо,което ми го обясни чичо Колю. Юздата, която преминава през устата на коня на нея има железа. Тези железа, когато ездачът ги дърпа, те натискат някакви центрове в устата му и езикът му и той е кротък, обаче той за миг изпуска юздата и коня се почувства свободен и като полетел и точно тогава казали: „Гръблев ще загине!“ И друго казва чичо Колю, че когато коня е така раздразнен, той ослепявал, не вижда. И като бесен се втурнал, втурнал се към Янтра, към лобното място на патриарха Ефтимий. Точно не ми е познато, въпреки че съм била, но вие го разбирате като ви го казвам. „Разбрах, че загивам. И нямах абсолютно никаква възможност, освен да кажа думата: „Учителю!“ Нищо повече. А на моста е една жена, сигурно се беше спрела, жените тогава носеха вълнени чорапи и с конец под коляното ги обвързват, тя си оправя сигурно чорап, но тя разбра, че коня отива към нея и че ще я прегази и аз чух нейния предсмъртен писък, който писък съм чувал, познат ми е. Обаче по едно време чувам трак, трак, трак, трак по калдаръма коня спокойно върви. Какво се е извило, какво е станало сам не знае и си тръгнал съвсем спокойно и си отишъл в казармата, като всички очаквали, че той вече няма да се върне. Обаче сега друго нещо става. В това време, а той вече е в казармата и го забравя случая. Но в това време в София се намира сестра Елена Иларионова, съпругата на Костантин Иларионов, който беше военен - офицер. Аз съм ходила в нейната къща в Търново. Тя беше е-е-е- некъде на една височина. Има значи стъпала, тераска, стъпала, тераска и така. Значи това е описанието където тя е живяла. А тя е в София при Учителя и ще си тръгва, но преди да си тръгне за Търново отива да целуне ръка на Учителя. А в това време Учителят със Савка в Горницата е работил. Тя на едно малко столче седнала, а Учителят работи върху дадена беседа. Но както работели, Учителят се спрел, замислен и само казал: „Брат Гръблев в голема опасност!“ И Савка пък веднага си поглежда часовника, засича времето, да види в кой миг Учителят казал това нещо. И след малка пауза Учителят си взел обикновеното Негово положение и продължават работата върху беседата. А сега сестра Иларионова като отива да си вземе довиждане с Учителя, да Му целуне ръка, първите думи на Савка били към сестрата: „Сестра, в този и този ден, в толкова часа, казала точно както го била засякла, вижте какво е щяло да стане с брат Гръблев!“ И нищо повече. И Елена Иларионова си заминава вече за Търново. А чичо Колю чува, че тя е дошла вече от София и е в Търново и той пък тича да чуе новини от Изгрева. А ми казва на мене така: „Йотке, аз друг път когато отивам при нея- ,когато тя е в София, винаги отивам да чуя нещо ново от Учителя. Обаче, тя най-горе гдето й е кацнала вече къщичката сега стои и ме чака. А този път аз тичам нагоре да я видя по стъпалата, а и тя надолу също тича и се спрехме на една площадка и първите й думи беха: „Брат Гръблев, в този и този ден какво щеше да ви се случи в толкова и толкова часа?“ Той ми казва: „Аз го бех забравил.“ Ето, това е интересното. Учителят е хванал само мига, в който чичо Колю е казал „Учителю“ и нищо повече. И Той го е спасил и му е помогнал. Е, разказват го, но не така го разказват. Това е абсолютно идентично както го казвам аз, защото много, много пъти ми го е разказвал и много работи ми е разказвал и много добре ги помня.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...