Jump to content

ТРЕТИ МЕСЕЦ


Recommended Posts

ТРЕТИ МЕСЕЦ

22 октомври - 22 ноември 1922 г.

София

Трето писмо ще пише Мария на Учителя

Добродетел - Мария

Правда-Марика [Мария Тодорова]

Истина - Сотирка

Мъдрост - Паша

Любов - Савка

До Мария

За Любовта

Любов, за която сега трябва да пиша, аз нямам. До сега аз Любов не съм проявила, но само чувствувах Любовта, която ми се е давала.
Любовта отрича всеки егоизъм и изключва всяко огорчение. Тъй, че този месец се старах да премахна всяка егоистична подкладка в действията си и при това се натъкнах именно на онази дебела егоистична основа, от която изхождат всичките ми действия. Като се натъкнах на туй, в душата ми се роди една голяма скърб, за която нищо не мога да пиша. Тази скърб може само да се живее.
А в Любовта, която получавах, намерих две страни: Любов топла и светла, за която жадува моето изтинало от вековете сърце и която още едва разбира моят ум, а другата страна, това е онова дълбоко преживяване нейде вътре, вът­ре, което облагородява, подига и внася една дълбочина на чувствата ми и дълбо­чина на душата ми. Тъй че Любовта внесе в мен 4 измерения: дължина, широчи­на, дебелина (радост) и дълбочина (преживяване). Радостта, това е периферията, а дълбочината, това е центъра. Значи Любовта внесе в мене и периферията и центъра. А център без периферия няма и периферия без център няма.
При Любовта скърб няма или там и скърбта носи името Любов.

Савка 20. 11.1922 г.

София

Друго, до което дойдох върху Любовта:
Любов, за която сега трябва да пиша, аз нямам. Във всичките си стара­ния да придобия Любовта от части, до сега, до днес, аз Любов не съм проявила. Най-многото, което мога да кажа от опит за Любовта и то не като моя, а като такава, която иде от вън, са следните две силни страни: Любов получена, изжи­вяна като най-силно чувство, потик, стремеж, сила и воля дори в периферията (в дължината и ширината на моята душа) и скърб, изживяна като най-силно чувст­во, подтик, стремеж и сила в центъра, в дълбочината на моята душа. Любов без скърб няма, както и център без периферия няма и обратното. При любовта и скърбта е Любов.

На Обичния Учител

За Правдата

Мислих върху правдата и я обикнах. Повиках я. Тя дойде и аз се зарадвах. Проговори ми... и станах скръбна... Аз искам Правда в моя живот!

Твоя ученичка Марийка [Марика]

21.11.1922 г. София

За Мъдростта

21.11.1922 г. София

Този месец, от 22 окт. до 22 ноември работих върху „Мъдростта".
Представиха ми се случаи да я приложа. Някъде успях на време да постъпя съобразно с нея, а някъде пропущах- действувах според както почувствувам известна работа. В първия случай ми биваше добре, изпитвах една лекота, един вътрешен мир. Във втория случай тяжест, голямо недоволство от себе си, дохож­дах до положение да се чувствувам опорочена.
Вторият случай е за мен важен, неиздържането в тази добродетел, защото това ми е задача да работя с нея. „Трижди мери, един път крой!" Често ми дохож­даше на ум. Казвах си, преди да постъпя тъй или иначе: „Напи истината ще кажа, от какво ще се боя?" Но мъдростта ми каза: „Когато никой не я иска, когато за този случай я ненавиждат, когато тя им вади очите, когато силно засяга тяхното честолюбие, по-добре ще е да мълчиш." И колко, колко пъти мъдросттати налага мълчание, а не да казваш това, което чувствуваш, макар и истинно да е. Иначе готова трябва да бъда стрелите хорски да понасям. Взирам се в постъпките си и живо разбирам думите Учителеви: „Без Мъдрост, значи, без светлина."

Паша

[Мария Тодорова] *

„Милост и Истина се срещнаха

Правда и Мир се целунаха

Истина от земята ще прозябне

Правда от небето ще надникне"

Някои мисли за Добродетелта

Добродетелта е да проявиш в дело благия роден подтик. Затова само чо­век със силна положителна воля може да бъде добродетелен. Добродетелта е волята на Божествения свят, проектирана на физичния свят.
Добродетелта е плод; плодът зрее само при светлина и топлина. Плодът на добродетелта зрее само при светли мисли и топли чувства. Затова, за да бъде човек добродетелен, в него трябва да се е вселила и да живее Мъдростта като принцип и Любовта като принцип. В Добродетелта Истината присъствува, като един невидим двигател, който иска да се изпълни съвършената Божествена спра­ведливост. А Правдата увенчава делото с успех.

28.10., събота, 6 ч.с.

Да проявя Добродетелта в моя живот! - Сърцето ми трябва да блика от любов. Само в любовта има светлина - а само на светлина плодовете зреят.
Само мъдрият може да бъде добродетелен, защото само в мъдрия има любов и светлина.
Да бъда Мъдра!
Да бъда Амриха!
Нека едно от лицата на Мария бъде Амриха Ключът е „х".

01.11 сряда

Добродетелта съдържа в себе си активните енергии на съзиждане - твор­чески енергии, които оплодени от Слънцето завързват най-хубавите плодове - израз на осмислен живот.
Тя иде отгоре и нагоре отива...
Тя слиза само, за да подигне някого...
В когото влезе, влиза за да го подеме в своята възхождаща вълна.

10. 11. петък, 6 ч.с.

Мария

21. 11. 1922 г.

НА УЧИТЕЛЯ - ХРИСТОС

ИЗЯВЕНАТА ПРОЯВЕНА И ОСЪЩЕСТВЕНА

ЛЮБОВ НА БОГА

FIR FUR FEN TAO Bl AUMEN

ВИСОК ПЛАНИНСКИ ВРЪХ

ОБЛЯН ОТЛЪЧИТЕ НА

УЧИТЕЛЯ - СЛЪНЦЕ

Светлина и синина се разливат по небесата. Въздухът трепти от чистота. Мълчание и тишина.
Добродетелта възлиза по една пътека. Главата й е дигната нагоре. Погле­дът устремен към Слънцето. Колкото повече се изкачва нагоре, тя става по- ефирна и най-после, подобно дъх на бели кринове тя коленичи при нозете Учителя.

Той я поглежда. Вечността гледа през погледа Му и лицето Му е подобно звездно небе, разгънало огнените страници на Книгата на Живота.

Добродетелта:
Учителю! При Теб аз ида...
На моите сестри Любов и Мъдрост,
Истина и Правда плода да донеса...
Аз видях Любовта - дете е тя -
Чисто и невинно кат сутринна роса.
Тя рече ми: „О, сестро моя,
Любов ме мен наричат
Но аз сама не съм Любов
Аз само чувствувам Любовта,
Която ми се дава.
За таз Любов жадува моето сърце
Истинало от вековете.
И таз Любов едва разбира още моя ум.
Към мен излива се топла и светла
И в мене, нейде вътре, вътре живее
нещо, което ме подига и внася
дълбочина на чувствата ми и
дълбочина на душата ми.
Познах аз радостта от таз Любов
познах и нейната дълбочина.
При Нея няма скръб или не,
Там и скръбта нарича се Любов.
А Мъдростта
и нея срещах често.
О, тя тъй много бе погълната в себе си.
Усърдно тя работеше и бе готова
Винаги погрешките на хората
Сама да понесе.
Тя рече ми: Как често идва ми да
кажа Истината, от що ще се боя?
Но нещо сдържа ме и шепне:
„Когато никой не я иска,
Когато за този случай я ненавиждат
Когато тя им вади очите.
Когато силно засяга тяхното честолюбие,
„По-добре ще е да мълчиш".
И аз се уча на мълчание,
макар и туй, което чувствувам
да бъде истинно.
Иначе готова трябва да бъда
Стрелите хорски да понасям.
Взирам се в постъпките си
И живо разбирам думите Учителеви:
„Без мъдрост - значи без светлина."
От Истината
вест не съм получила.
Ще дойде тя сама да Ти изкаже туй
Що е научила през този месец.
А Правдата?
Тя бе замислена и
много изживяла. Тъй ми се стори
когато я срещнах. Тя даде ми туй
малко писъмце:

На Обичния Учител

Мислих върху Правдата и я обикнах.
Повиках я. Тя дойде и аз се зарадвах.
Проговори ми ... и станах скръбна...
Аз искам Правда в моя живот!

Твоя ученичка:

Марийка

А аз последна ще Ти кажа туй що искам:
Да проява Добродетелта в моя живот!
Сърцето си да дам аз дар на вечността!
Но трябва то да блика от Любов
Защото само в Любовта има светлина,
а само на светлина плодовете зреят.
Само мъдрият може да бъде добродетелен,
защото само в мъдрия има любов и светлина.

ДА БЪДА МЪДРА!

ДА БЪДА АМРИХА!

Нека едно от лицата на Мария бъде:

АМРИХА

Аз Учителю, при Тебе бях
И после слязох на земята.
Слязох, за да подигна някого
И пак при Теб дойдох.
Замлъкна тя. Учителя стоеше Тих и величав.
Той нишките на цялата Вселена
Държеше в ръцете си
И огнената книга на Живота
Бе изписана със звездни писмена
по светлия му образ.
И нова песен зазвуча
В небесните простори...

Мария

22. 11. 1922 г. Софт

"Ние знаем, че преминахме от смърт в живот",

I послание Йоаново 3:14

I.
Събуди се моята душа,
Събуди се моята душа,
За вечни Блага
За вечни Блага, Блага
На Любовта на моя Баща.
На Любовта на моя Баща.
И видях там тази душа,
Самотна да чака тя...

02. 12. 1922 г.

I.
В зарите на живота,
Слънцето изгряваше,
Граници на природа очертаваше
В душа ми мощен Дух пробуди,
И в сърце ми Любов събуди.

02.11. 1922 г.

10 часа преди обяд, събота

II.
В зарите на живота
Кога лъчи от Бога изтичаха
Слънцето изгряваше и
Душите с живот даряваше.
III.
В светлите зари на живота,
Кога души от Небето слизаха
Слънцето изгряваше,
И пътя им показваше
Към далечните полета на земята
Там изгубени свои братя те търсеха,
Изгубили преди векове живота...

23. 12.

10 часа вечерта, събота

IV.
В зарите на живота,
Когато душите се събуждаха
Преди Слънцето да изгрее,
Своите молитви към Бога отправяха:
Баща наш на Любовта,
Ние днес се отправяме към земята
Твоята Воля да изпълним
Там паднали наши братя да намерим
Изгубили живота от вековете,
Заспали в греховете
Очуждени от Светлината...

28.12. 1922 г. четвъртък

„И да не се боите от онези, които убиват тялото, а душата не могат да убият."

„Страхът"

[Беседа от Първа серия на Сила и Живот]

За Тебе, Която Си ме родила в тоя Божи свят, аз жертвувам всичко. В любовта Ти аз намирам своята последна опора на моята душа. Страхът от света,

от онези, които убиват моето тяло е отживял своя век.
Аз не се боя, защото Те познавам
. Дали ще ми дадеш смърт или живот, еднакво с благодарност ще ги приема. С Тебе и в смъртта има смисъл; без Тебе и в живота няма цел. В смърт­та или в живота,
бъди ти всякога светлия венец за моя Дух.

8 февруари 1923 г., 10 часа сутринта .

София

НА ОБИЧНИТЕ УЧЕНИЧКИ

О. К. Н. Д.

Мария, Савка, Паша, Марика, Сотирка

В съвършената изявена, проявена, осъществена Любов Божия: Доброде­телта никне; Правдата расте; Истината цъфти; Мъдроста върже; Любовта зрее.
Всяка душа, която ходи по светлия път на вечния живот, добива своето блаженство, всегдашно Благо на Божия Дух.
Вложи Истината в душата си и ще добиеш свободата си.
Пусни светлината в ума си и Мъдростта ще ти даде знанието си.
Приими Чистотата в сърцето си и Любовта Божия ще дойде в своята пълно­та.
Имайте сърцата на малките деца и Господ ще бъде с вас. Беззаветна само­отверженост.
Моя мир, светлина, обич с Духа на Отца святи да пребъде с всички вази.

[Учителят]

9. 12. 1922 г.

София

Н.Л. К. Б.

Мила Савка,

Поздравлявам те с Именния ти ден. Какво да ти пожелая? Да, това: Да постигнеш, с течение на времето, добродетелите, върху които ние сега работим, да станеш една жива Пентаграма. Спомням си за миналата година, като ти дой­дохме на гости целия хор. Тази година, като ти дойдат, представлявай си, че и аз съм с тях и ти пея за Мусала.
Ти че си заета аз не се съмнявам, но все остава време за два реда нали?
Какво се е наредило в София? Как са нашите братя и сестри от класа?
Аз получих от Мика това хубаво писмо, което нашия Мил Учител ни е писал. Как много се радвам аз като го чета, но скоро ще се разделя и изпратя обратно.
Савка, тука ти изпращам и работата си, която ще предадеш на Учителя, като го поздравиш сърдечно и запомниш хубаво това, за което ще ти говори и ми опишеш подробно, защото аз очаквам с нетърпение и съм като онази сестра, която била доволна и от укрухите.
Как е сестра - майка ти?
От тука нищо няма какво да ти пиша и описвам, освен мога да кажа за себе си, че се питам защо съм още тука и защо стоя, но щом стана на краката си разбирам от тяхното състояние моето стоене тук.
Поздрав сестрински на майка си, сестри: старата Попова, Гумнерова, Яна­киева и които питат за мен и нашия клас.

Целувам те: Сотирка

15.12.1922г.

НА ОБИЧНИЯ НИ УЧИТЕЛ

Истината

У мене Истината се формулира тъй: Истина е това, което е. Търсих го и разбрах, че то е Божията любов.
Правих опити да вложа Истината в душата си. Зная, че не съм успяла в това.

Ваша ученичка: Марика

20. 12. 1922 г. София

„Милост и Истина се срещнаха
Правда и Мир се целунаха
Истина от земята ще прозябне
Правда от небето ще надникне."

Истина изявена чрез Добродетелта - това е Правдата.

Мария

21.12.1922 г. София

НА НАШИЯ ОБИЧЕН УЧИТЕЛ

Четвърто писмо от неговите малки

ученички от класа на добродетелите:

Мария, Паша, Марийка, Сотирка и Савка

22.12.1922г.,София

Учителю,
Привет Ви днес донасям от моите сестри, Истина, Мъдрост, Любов и Прав­да. Към тях аз обич храня, но съм далеч от тях. В мислите си спохождам ги и 4-те, Доброто от тях, аз искам да отбележа в душа ми жадна за тези добродетели велики: Истина, Мъдрост, Любов и Правда.
С всяка поотделно в разговор влезнах:
О, ти сестра, коя върху Истината работи, кажи що научи, какво разбра, какво доби в този месец нов?
Истината: Лицето й беше сериозно, очите й гледаха на Марийка. Горе тя мълчеше, а след това продума:
„Истината е това, което е."
След туй, тя затвори очите си, на устата й се показа една лека усмивка, гласа й се измени, тя продължи:
- Търсих я и разбрах, че тя е Божията Любов!
Тя млъкна и с тъга на сърцето си пак подзе:
- Правих опит да вложа Истината в душата си, но в това не съм успяла.
А ти сестра, която върху Мъдростта работи този месец, кажи ми, какво научи ти, що е Мъдрост и де я ти намери? О, как искам да се погълна в Мълчани­ето и в тайната дълбочина на Мъдростта! Говори, аз слушам.
Мъдростта: Тя беше замислена, но разположена.
Сотирка
: Мъдростта, това е процес на узряване. Като кажа - Мъдрост, веднага си представям един безкраен простор, а себе си виждам малка, много малка, струва ми се, че аз, която размишлявам за Мъдростта, се намирам на Мусала и оглеждам наоколо величествените гледки. Всичко около мен е мъд­ростта, а аз, малката, аз стоя на този върх, гледам и се учудвам на всичко това около мен, а при това си мисля, че един ден, може би ще обхвана всичките тези простори. Като наблюдавам всичко туй, питам се: Мъдрост къде ли не си ти? В морската песъчинка, ти там си; в капката вода - пак тебе намирам; в минерали­те; в растенията; в животните; у човека, като цар на земята и създател на всич­ко; денят и нощта с красивото небе, накичено с милиарди небесни брилянти. Каква Мъдрост е всичко това! Мъдрост, тебе те намирам в микроскопическото, отивам към безкрайното и там с тебе пак свършвам. Затайвам дъха си, затварям очите си, не гледам нищо вече отвън скривам се във вътрешността си и там е Мъдростта! Издигам гласа си към Създателя и Твореца на всичко мъдро и вели­ко в света: Поклон пред Тебе, о Боже, с колко Мъдрост е пълно делото на Твоята ръка!
И от тебе, нежна сестрице, що върху Любовта работи, искам да чуя две думи, да се поуча и от твоята опитност.
Любовта: Тя беше тиха и погълната в себе си.
Паша: Като размислих за Любовта, намерих, че трябва да урегулирам най- първо отношенията си към Бога като постоянни, неизменни и равни. Повтарях си: „Аз трябва да любя" и студ почувствувах, в сърце ми нещо ме втрисаше. Получа­вах Любов, която не идеше от топло сърце, а от студено трескаво сърце. Може би и затова чувствувах, че и моята душа се тресе. В успехите си върху Любовта, не искам дори и да помисля да се лаская.
Тя спря, гласа й се задави, а и аз се замислих много върху чутото.
А и ти моя сестричке, що винаги в мълчание те съзирам и то за много малко, кажи ми, що научи и от твоята опитност аз поука искам да извлека.
Правдата: Тя беше мълчалива, а думите й бяха отмерени.
Мария: Истината изявена чрез добродетелта, това е Правдата.
„Милост и Истина се срещнаха,
Правда и Мир се целунаха."
„Истината от земята ще прозябне,
Правда от небето ще надникне"
Сега и моята опитност и моята работа ще прибавя.
Добродетел - това е основата на целия наш живот. Тя държи връзките на другите четири Добродетели: Истината, Мъдростта, Любовта и Правдата. Не съм добродетелна. Много скърби преживях и много сълзи пролях докато да призная тази истина в душата си. Аз разбрах, че няма у мен Добродетел. Но сега аз желая силно и горещо: нека преживея още толкова скърби и нека пролея още милиони сълзи, но да придобия тази основа в живота си - да бъда добродетелна! Истина, Светлина и Чистота, това е Добродетелта, аз която жадува моята малка душа. И страда и скърби и радва се и плаче все за това. Светлина, Истина и Чистота, това е зова, това е вика, това е един апел, който отправям към вас!
Няма по-велик живот за ученика от този, в който той е заедно със своя Учител, затова научете ни да го използуваме и да се не спъваме в този път • път с Учителя.
Само Вие Учителю сте, който ще ни изведе на желания бряг при доброде­телите.
С Вас Учителю, от смъртта към вечния живот, от суетното към идейното, от скръбта към радостта.
Само в изявената, проявена и осъществена любов на Бога, чувствата, мис­лите и действията на човека се усъвършенствуват.

Ваша ученичка Савка

Любов

Да обичаш заради самата любов е велико. Не е любов само този, който ти е приятен. Аз нямам от тая любов. За да любиш, трябва да си чист.

Добродетел

Добродетелен всякога и навсякъде, значи да имаш и да можеш винаги да даваш.
Добродетелта е проявена Любов, значи трябва да имаш Любов, за да си добродетелен.

Правда

Правдив е само умният, интелигентният човек. За да си правдив, трябва да имаш светлина, знание, за да виждаш причините на нещата. Аз имам ли правди­вост. Само в моменти.

Истина

Любов и стремеж към истината, към Слънцето!
Истината ще ви направи свободни, защото лъчите на Слънцето ще стоплят ледовете, с които сме обвити и ний ще се почувстваме свободни. Истината, това е идеала, високия идеал.
Истината във вашия живот как се проявява? Тя изключва лъжата. Само чистосърдечният човек може да казва истината.

[ Любов ]

Работата за този месец ми бе върху Любовта.
Едно нещо, което ми се видя като трудно разрешима задача, но наложи­телна, то бе: да урегулирам отношенията си към Бога, като постоянни, неизменни и равни. До колко успях в това, не смея ни най-малко да се лаская. Знам едно, което беше с мене през целия месец, продължава и сега: чувствувам се в особено трескаво състояние, външна температура нямам, а вътрешно, душевно имам треска. Дадоха ми се много случаи да проявя тази любов, но аз от себе си не съм доволна. Може би душата ми от това се и тресе. Не разбирам добре състоянието си. Не се опитвам и да философствам.

Паша 22.12.1922г.

Месец Март

Мъдрост - светлина и знание

Светла Мъдрост, за да те разбера, като че нарочно трябваше всичко да притъмите пред очите ми. Всичко до тогава поставено в ума ми, уж на положи­телна нога, всичко изгуби смисъл. Разби се туй несигурното, привидно знание и мъдрост, но болка страшна причини ми. Празнина, пустота пред мен. Страх, го­лям страх ме овладя, да не загубя туй солидното, здравото и сигурното в света, което Божествена Мъдрост се нарича - която сал в Словото Божие чувах, виждах и разбирах.

[Почеркът е на Паша ]

Месец Април

Любов - Чистота

„Само чистите по сърце ще видят Бога."
Детето е чисто по сърце, но детето в пълната смисъл на думата. През всичкото време на размишление върху чистотата, като нейно необходимо, предшествуваще я качество е смирението.
Смирение пълно, безгранично, абсолютно, пожелах го и всегда го пожелавам. Последна в света си казвам да остана, но смирение да изработя и душата си в тишината му безмълвна да обгърна.

[Паша]

Месец май

Добродетел - Жертва

„Ако искаш да влезеш в царството Божие, раздай всичкото си имане на света, на бедните и ела и ме последвай."
Мислих много върху този стих в свръзка с работата ми за през този месец и разбрах жертвата в този смисъл: богатството, което трябва да раздадеш на бедните, то не е само материалното, но всякакво лично богатство, като лични чувства, желания - раздай тях на бедните, т.е. на света, пожертвувай ги, изхвър­ли от себе си личния елемент. И тогава, ела и ме последвай!

[Паша]

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...