Jump to content

5. НЕВЕЖЕСТВОТО


Recommended Posts

5. НЕВЕЖЕСТВОТО

Бяхме на събор. Влизам в салона, пълен е и гледам няколко души музиканти, певици, композитори, седят и разговарят и говореха върху музиката за песента „Студен си ти!" И говориха върху нея и след това една сестра каза на Учителя защо са такива думите „студен, а пък всичко дава?" И Учителят обясни там и след това каза: „Рекох, съвременната музика е още в своите пеленки". И тия завършили в чужбина, толкова културни хора, казаха „Учителю, колко много има да учим още." Пък аз си помислих: Ако тия хора имат да учат, а пък аз къде съм, такава невежа съм. И Учителят се обърна така на дясната страна към мене и каза: „Рекох, и невежеството някога си е на място!" Отговори ми на мисълта. И каза една приказка: „Веднъж един турчин продавал фесове и като отишъл до една гора, седнал под едно дърво. Прави/си сметката колко ще спечели и позадрямал, заспал. Кога се събудил фесовете ги няма. Погледнал нагоре, маймуните ги вземали и ги наслагали по главите си и той рекъл: „И от това хаир няма". А те турците имат едно поверие, че от една търговия като няма хаир, то свалят и хвърлят на земята феса си. И като хвърлил феса и маймуните ги нахвърлили всичките. И си събрал фесовете и си тръгнал." И аз си казах: Дано и моята работа така да е. От невежество да си събера и аз фесовете. Дано ги събера чрез този разказ. Мина събора, върнахме се у дома.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...