Jump to content

3. ЧИНОВНИК В ДЪНОТО НА АДА


Recommended Posts

3. ЧИНОВНИК В ДЪНОТО НА АДА

Идва 9.IX.1944 г. Ама в Шумен беше страшно. Целият град изведнъж умря за няколко дни. Не се чува нито детски плач, нито куче да излае, нито птица да прехвръкне. Умрял. А мен един такъв дух ме е обхванал. Те, комунистите имат вече власт и арестуват сега. Вижда се как гонят полицейски служители, околийски управители и други предишни величия. Бягат, кърви се леят, страшна работа. Целият град е умрял. И аз си казвам: Абе няма ли и мене да ме потърсят, арестуват като полицейски чиновник? Първи, втори, трети ден, няма нищо. Как може такова нещо? И изведнъж по радио Шумен се съобщава: „Всички полицейски чиновници по местата си!" И аз скочих. Бре, нали съм курназ отивам, като че отивам кой знае къде на сватба. И оня, постовия с поглед ме пита така: „Къде отиваш?" Викам: „В комендантството!" „А, добре, иди!" Отивам в комендантството, сядам си на работното място така, първия, втория, третия ден. По едно време пристига техния командир. Ама в това време партизаните слизат от Балкана - кой с цървули, кой с галоши кой както свари - голи и боси гдето се казва, а той спретнат, едно хубаво момче идва при мен и казва: „Ние днес с вас ще пишем цял ден! " Викам: „Добре". Пишем, пишем, пишем и идва обед. Той натиска копчето и идва някой: „Заповядайте, другарю командир!" „Веднага две големи порции, че много сме гладни!" И аз сега ли да разреша въпроса или нататък и почвам: „А не!" Той: „Какво не?" „Ами аз няма да ям, не съм гладна!" Той: „Как не сте гладна? Аз се изморих да диктувам, вие също пишете". Той: „И все пак донеси!" И аз отново: „И все пак няма да ям". Той ме изгледа, изгледа и каза: „Абе вие чели ли сте „Хигиена на храненето" от д-р Михаил Стоицев?" Той ми подсказа. Викам: „Разбира се, ние сме много близки приятели!" и вика на партизанина: „Донеси едно голямо парче кашкавал и един хубав грозд за нея, а на мене дай порцията! " И излиза този и той ми казва: „Знаете ли, че аз съм се хранил на Изгрева в София?" Как можа Небето да ми изпрати точно този, който е бил на Изгрева, а не ми прати някой демагог, не ми прати някой фанатик.
И от там ще ти кажа, че почват да събират бранническите дрехи. Имаше само един евреин, който като дойдат бранници да си върнат дрехите пита ги: „Как се казваш, какво работи баща ти", значи ги разпитва подробно. И аз мълча, защото пиша в другата стая... И от там си вадя заключение, че е достатъчно в един род да има само един брат, един човек от Братството, пак ще свърши някаква работа. И тогавашния първия областен полицейски началник беше Марко Вичев, мир и светлина на душата му. Неговата леля беше в Братството от Осмар, у която ходехме на гости. Викам му: „Ела тука сега". Той ми е началник значи, най-висшия началник в шуменска област. „Тоз евреин, за който няма човек на земята, който да е почтен. И по-лошо племе от евреите няма, той като вика бранниците ги предизвиква като им задава въпроси. "Аз накарах брат си да се запише бранник, защото нямаше платове, защото той беше в гимназията ученик и отзад панталона му беше скъсан и ходеше с един износен шинел, защото нямаше с какво да се купи. А евреина взел да се перка, на децата да прави тези фасони. И да видиш какво става. На другия ден идва Марко, събира ги всичките и скара им се за извращенията, евреина не се обади, не се обади. И какво стана, спряха тези работи. И сега в милицията разбрах, че човек на дъното на ада може да бъде, но ако рече Бог ще го извади жив, здрав и невредим. Ами като взеха да ги изволняват всичките полицейски началници бивши, останахме само 2-ма, 3-ма. Най-сетне останахме само двама. Той беше началник на административната служба и като вървим така по коридорите той ми вика: „Гевче, как ги правиш всички тези работи? Аз как не се подмазвам, а всички ме тъпчат". Виж, може би имам някаква връзка от миналото с тях, но аз не отстъпвах, ни на една йота от това, което трябваше да се прави в службата. Аз ги обучавах. Отивам, гледам седнали приказват все за партизанството, все за гората. „А-а-а, няма такова нещо, викам, ще получавате ли или няма да получавате заплати?" „Че защо няма да получаваме?" „Тъй както сте седнали, викам, и сте кръстосали краката, заплата няма. Не знаете да направите един списък, една ведомост да направите". Аз я направих и те получиха заплати и видяха, че това е хубаво нещо. Обаче нямаш представа после как ме уважаваха.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...