Jump to content

13. ПРАКТИЧЕСКИ ОПИТ


Recommended Posts

13. ПРАКТИЧЕСКИ ОПИТ

- Ако българският народ приеме Паневритмията и я приложи, ще бъде спасен - казваше Учителят.
 
Бях детска учителка в София. Един ден в канцеларията на училището се получи бележка от Министерството на просветата, с която ми се нареждаше да се явя при секретаря на министъра. На следния ден, в определения час, малко смутена, се явих при секретаря. Той ме посрещна любезно. На въпросите му отговарях предпазливо.
 
- А какво знаете за Паневритмията? Прилагате ли я? - запита ме той.
 
- Известна ми е, но не я прилагам. Моите деца са малки.
 
- Направете доклад по какъв начин Паневритмията може да се проведе в българските училища.
От кабинета на секретаря излязох с «криле» и «полетях» към Изгрева. Веднага съобщих на Учителя за случилото се и от Него разбрах, че това е било вече уговорено с министъра и секретаря, посредством Лулчев. Учителят беше радостен и ми каза усмихнат:
 
- Направи доклад.
След няколко дни едно копие от доклада занесох на Учителя, друго - на Лулчев и трето - на секретаря на министъра, който междувременно беше станал вече министър на Просветата. Министърът прочете доклада, повика началника на физкултурата и му възложи да се проведе курс по Паневритмия.
По моя преценка избрах 18 упражнения и ги показах на Учителя. Той ги погледна и строго каза:
 
- Българският народ или ще приеме всичко, което му се дава, или Аз ще си отида от България.
Почувствувах се много виновна и си тръгнах. След малко ме настигна един брат и ми каза:
 
- Учителят каза да дадеш тези упражнения, които си избрала.
Първия курс по Паневритмия започнах с деца от началния курс при училището «Тодор Минков». Учениците с радост очакваха часовете по физкултура. След един месец курсът приключи. Тогава поканих началника на физкултурата. Прегледът мина успешно. Децата, с бели костюмчета, безпогрешно и плавно изпълняваха упражненията, под звуците на малък оркестър.*
Започна вторият етап - разучаване на упражненията в по-широк кръг. Бях назначена в курса за ръководители на летните детски игрища. Курсистите бяха във възторг от заниманията по Паневритмия и поискаха да се увеличат часовете, както и да се играе по два часа без прекъсване.
Курсът завърши успешно. Начинанието обаче замря, защото се закъсня с него...**
Един ден в с. Мърчаево попитах Учителя какво да правим по-нататък със започнатото дело. Той каза:
 
- Сега вече ще гледаме. Късно е.***
Започнаха бомбардировките, евакуацията...
------
* Курсът е продължил от 15 април до 30 май 1942 г.
** Курсът на учителите в Дианабад е от 28 юни до 12 юли 1942 г.
*** Първото изречение, което казва Учителят, било, според думите на Весела Несторова и Николай Дойнов: «Определеното време за Паневритмията изтече.» Вж. «Изгревът», том I, стр. 507; том XV, стр. 336-344. (бележки на съставителя Вергилий Кръстев)
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...