Jump to content

12. Пролетна царица в детска оперета


Recommended Posts

12. Пролетна царица в детска оперета

Но войната свърши. Радостно забиха камбаните. Примирие! Завръщаха се от фронта войниците и надеждата пак озари лицата на измъчените, посърнали от глад и терзания хора. Училищата се опразваха от болни и не след дълго ние отново се завърнахме в любимата ни сграда. Там всичко миришеше на карбол, но радостта ни да бъдем отново в познатите обширни слънчеви стаи, бе голяма. Наближаваше краят на учебната година. Приготовлявахме се трескаво за годишният акт. Правехме репетиции на детската оперета "Двете пролетни царици", в която ми дадоха ролята на едната пролетна царица - Розета. Радостта ми бе неописуема. Научих ролята си много бързо и с нетърпение очаквах деня, в който щях да се явя за първи път на сцената на "Свободния театър" да пея с оркестър. Едната царица - Роза, играеше моя съученичка, която впоследствие се оказа крайно страхлива. Настъпи денят на голямото тържество. Поканих мама и татко да дойдат да ме видят на сцената, където щях да бъда облечена в хубава цветна рокля и където поне за малко време мечтата ми да бъда артистка щеше да се сбъдне. Вълнения, трепети, чиста детска радост изпълваха сърцето ми. В последната минута преди да тръгна разбрах, че нито мама, нито татко ще присъстват на тържеството ни. Натъжена тръгнах за театъра. Но когато стъпих на сцената, се изпълних с незнайно вдъхновение. Звуците на оркестъра ме възнесоха на седмото небе. Стиснах здраво ръката на другата пролетна царица, защото тя трепереше като лист и й шепнех насърчителни думи: "Не се плаши от хората, представи си, че са грънци." Аз се чувствах като у дома си. Но когато дойде време да пеем дуета пред княгинята ни-майка, моята партньорка не можа да започне партията си. Аз, която пеех втори глас на дуета, започнах нейната партия, като здраво стиснах ръката й. През малката оркестрова пауза й казах гласно да започне да пее с мен и тя наистина, сякаш пробудена от сън, започна да пее. Дуетът ни не се провали, но първата му част излезе соло сопран. В края получихме бурни овации. Хвърляха ни цветя от страничните ложи, които се осмелих да събирам по сцената и си тръгнах към къщи с пълни ръце. Но сърцето ми беше празно. Мама и татко не ме бяха видели на сцената, те не бяха споделили моя успех, не бяха чули бурните ръкопляскания - и аз вървях към къщи още развълнувана от току-що преживяното, но тиха тъга отново обви сърцето ми - отивах си сама! Другите деца бяха обкръжени от възхитените си родители, които ги целуваха и им се радваха, а мен само учителката ни ме поздрави и ми се усмихна одобрително, а аз побягнах веднага през задния вход и се отправих тичешком към къщи. Да, радостта никога не е пълна, когато не е споделена с обичните близки, а с тях и малката радост е велика.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...