Jump to content

40. На сватба в католическа катедрала


Recommended Posts

40. На сватба в католическа катедрала

Виена, със старинния си, аристократичен вид ми се видя огромен, красив град. Най-силно и приятно впечатление ми правеха продавачките в големите магазини, които посрещаха всеки посетител с весела усмивка и звънък закачлив глас. Виенските момичета ми се видяха очарователни. Попаднахме на сватба в голямата катедрала "Св. Стефан", където занемях от възторг, когато от сводовете проехтя тържествената хармония на органа след сватбената церемония. За първи път влизах в готическа катедрала, която проучвах с притаен дъх. Велико чудо на човешкия гений! Как са пълзели по тези страхотни височини плеяда хора с точни указания какво да правят; кое е направлявало цялата тази сложно замислена сграда - колко ли хора са посветили всичките си сили и средства в строежа й! Тук е действал друг закон на живота - подтикът е бил дълбоката вяра в правдивостта на това огромно дело. Религиозното ми възпитание тук разпери своите крила и за първи път литна към реалните висини на своите дотогава дремещи подбуди. Тук стоях пред конкретния израз на човешката вяра, тук мислещия човек се е стремил да даде образ на своите идеали, на своя стремеж към Безкрайния и Вечния, към Великото и Недостижимото.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...