Jump to content

224 в. Как се въздигат двата синове от нищото


Recommended Posts

224 в. Как се въздигат двата синове от нищото

В.К.: Аз си спомням, че сте ми разказвали, че сте го питали: какво правите, ами нищо. Ами той без работа. Весела: Ами той без работа, ама те дори магарищарник не го назначиха в Боянския детски дом, да кара хляба и млякото. Не го назначиха. Щом разбраха, че е син на емигрант и не му дадоха магарищарска работа. И тоз човек го поех изцяло. Отиде в Академията, намери преводаческа работа и аз му помагах. В.К.: На руски? Весела: Не, от английски. В.К.: Какво учеше? Весела: Социология. В.К.: Социология. Весела: Той 12 години превежда социология, назначиха го после щатен. И днеска той вече се пенсионира на 65 години, професор и доктор стана. В.К.: Професор по какво? Весела: По философия. В.К.: Какъв доктор? Весела: По философия. В.К.: По философия. Весела: В София там. В.К.: Защити докторат? Весела: Защити в Грузия. Докторат "Закономерности на художественото познание", което изуми всички със своята ерудираност, висока идейност и т.н. В.К.: Значи, вие фактически изпълнихте, реализирахте един закон на Учителя, че човек трябва да възпита ония, които раждат? Весела: Човек трябва да им помага да се издигат. И физически да бъдат добре и морално. Когато, Учителят казва, вие обичате един човек, то значи, че вие му създавате условия да се развива и да се издига. Две условия, които са извънредно важни, да обичаш, не само иди ми-доди ми, ха-ха-хи-хи, да обичаш, значи да работиш за хората и то с цялата си душа. Всичко да вложиш. Все едно, че тези две момчета бяха мои синове. Ето, аз не родих два сина, но Спасов и Иван ги имах като синове. Спасов беше без майка, аз се грижех за него също. И по тоз начин аз изпълних задължението си към моите синове, към тези двамата. Не да ги родя, а да ги възпитам и да ги насоча в живота. Те много се издигнаха и двамата. В.К.: Сега, Спасов. Той как се казваше? Весела: Димитър Спасов. Аз го вкарах в Университета. Той искаше да става писател. Казах не, вие сте само за университетски преподавател. Много способен. Знае перфектно английски, и той 14 книги написа в Университета за студентите, научни. Изключително работлив. В.К.: Той беше там? Весела: Той беше преподавател в Университета по английски. Да. И той ми беше син, не само Иван. Така че двама сина имам. В.К.: Той как се казваше Иван кой? Весела: Иван Бицадзе. В.К.: Бицадзе? Весела: Бицадзе. Грузинец. В.К.: Те кога идват в България? Весела: Ами те в 1926 г. са дошли родителите. Той се е родил в 1924 г. в Белград. Те идват тука. В.К.: Да. Така.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...