Jump to content

В. Разговор по снимките с Весела Несторова и Темелко Стефанов, проведен в с. Мърчаево, 1972 г.


Recommended Posts

В. Разговор по снимките с Весела Несторова

и Темелко Стефанов, проведен в с. Мърчаево, 1972 г.

от Вергилий Кръстев

(Магнетофонен запис)

В.К.: Искам да ми разкажете, подавайки ви снимки да ми разкажете за Мърчаево. Какво представляваше тази къща? Весела: Едноетажна къща, висок партер, с няколко стъпала отпред, които водят до една малка веранда, на която имаше пейка, където Учителят много седеше. В дясната страна е вратата към къщата, влиза се в едно тясно, дълго коридорче, а точно отсреща от вратата беше стаичката, където живееше Учителя. Вляво друга врата има, която води към голямата стая, където се хранехме. Голямата стая на къщата. А до стаичката на Учителя имаше една друга стая, в която живееше семейството на Темелко.
В.К.: Сега, това е една снимка, тука се вижда верандата, вие с Темелко, тука виждаме дървета. Весела: Един голям орех пред къщата. В.К.: Голям орех пред къщата. Весела: Да. В.К.: Това е също така. Весела: Да. В.К.: Тука виждаме Темелко с вас, пред самата къща. Весела: Да. В.К.: А на този балкон, често ли излизаше Учителя? Весела: Той слизаше и сядаше на пейката и ние сядахме наоколо и той ни говореше. В.К.: Да. Тука тези снимки са заснети за да покажат, какво е представлявала къщата. Весела: Къщата. Да. В.К.: Сега тука имаше, това е ореха. Весела: Да. Отпред имаше цветя. В.К.: Сега отдолу имаше сайван. Весела: Да. Сайван и мазе. В.К.: В това мазе бяха продуктите? Весела: Да. Там бяха продуктите. В.К.: Тука виждаме рози. Весела: Да, храсти с японски рози имаше. В.К.: Японски рози. Това е една къща зидана. Виждаме верандата. Весела: Да. Верандата. В.К.: Сега тя беше от другата страна? И се виждаше прозорци, доста растителност, доста дръвчета. Весела: Имаше дръвчета наоколо. Голям двор с плодни дървета. В.К.: Да. Горе са подпрени разни пръти. Весела: Да, дървета, пръти.
В.К.: Сега, идваме тука до така наречената маса. Весела: Да. В.К.: Това е оригиналната маса, която е заснета 1972 година, когато беше току-що изгнила, но още се крепеше. Сега вече не съществува. Вие казахте, тя е скована по онова време? Весела: Тя е скована, когато почнахме да се храним навън.
В.К.: Сега, нарочно искам да го запишете. 1972 година са правени тези снимки, сега е 1989 година, 17 години чакат. И сега ние довършваме работата. Весела: Да. В.К.: И сега, утре някои ще каже, ама то е много лесно - слагаш магнетофона на Весела Несторова и тя приказва. Весела (смее се): И тя приказва. В.К.: Ама 17 години чакат. И след това ще каже: ама то случайно. Няма случайно. Весела: He. В.К.: То не е заслужено. То си е работа и чакаш. Вие миналия път колко неща извадихте, бележки и работиме. Весела: Трябва да назрее времето. За всяко нещо си има време. Аз в това съм убедена. В.К.: Та не само по благодат и не само по заслуги, а по труд. Весела: Да. В.К.: Е както онзи пример дето ми каза сега, ще се заснемат цар и царицата на извора. Защото царя и царицата първо трябва да бъдат слуги, за да станат цар и царица. Весела: А така, те са слугували и затова станаха цар и царица. В.К.: Иначе не може да станат. Весела: Девет месеца аз там всеки ден работих. Всеки ден. В.К.: А след това и другите искат да се изтъпанчат там. Весела: А те стоеха със скръстени ръце. Никой не работеше. Аз с метла, с канчета, с копачки, какво не правех там. В.К.: И накрая искат и те да се снимат. Весела: Искат да се снемат. Така каза Учителят: Не, сега царя и царицата. (Весела се смее) Какви царе сме, Господ знае.
В.К.: Сега продължаваме. Сега, това е въпросната пейка, на която Учителят е сядал и на нея обядвахте, така ли? Весела: На нея обядвахме. В.К.: И на нея ставаха разговорите. Весела: Да. След ядене. Той ни говореше много. В.К.: Да, тука виждаме пейката до ореха. Ето я заснета. Тя едвам се държи тази пейка. Весела: Е, тя вече поизгнила. В.К.: Поизгнила, но вече не съществува. Весела: Вършеше добра работа лейката. В.К.: Вие тука показвате с пръст точно как е. И тука виждаме вас с Иван, и с Темел ко. И когато заснемахме този случай, точно тогава той разказваше за онези събития в 1944 г. Весела: Да. В.К.: И като си спомням, че неговият племенник, племенник ли беше, неговият вуйчо, на Иван, който е забил знамето на Райхстага? Весела: Негов братовчед. В.К.: Негов братовчед. Весела: Да. В.К.: Как се казваше той? Весела: Кантария. В.К.: Кантария. Весела: Мелитон Кантария. А майка му е Кантария. От един род са. В.К.: Значи това е същия род, който е забил знамето на Райхстага. Весела: Да. В.К.: А именно тука, в този дом, Учителят е казал: Руснаците ще забият знамето на Райхстага. Интересно. И дойде време, че тоя представител, роднина на този дойде тука на това място, при Темелко и при вас, точно когато се заснема. Весела: Да бе, много интересно. В.К.: Виж какви значи съотношения. Весела: Съотношения. Няма случайни неща.
В.К.: Тука виждаме вие сте на пейката. Весела: Да. Много растения: храсти, дървета, цветя. В.К.: Сега, вие се намирате тук на тези 14 стъпала. Весела: Да. В.К.: Те започваха отдолу. Весела: Да. Водеха към пътечката, която се направи между двата извора, между "Извора на здравето" и "Извора на доброто".
В.К.: Тука виждаме стъпалата са заснети. Весела: Да, хубава снимка. В.К.: Вие ги показвате тука, тук се виждат стъпалата и вашият крак, как тръгвате нагоре. Сега, ето вие тука показвате вероятно пътеката между двата извора. Весела: Това „ е пътечката. В.К.: Не, не, май вие отгоре показвате самите стъпала. Весела: А, отгоре са стъпалата, да, стъпалата. В.К.: Точно така, вие показвате стъпалата. Весела: Стъпалата. В.К.: Още сте на тях. Весела: Да. В.К.: Това са още самите стъпала.
Сега по-нататък, тука виждаме от друга гледна точка къщата. Весела: Да. С оградата. В.К.: Ето, че вие се намирате пред така наречената "стената" или диска на "изгряващото слънце". Весела: Да, точно това
В.К.: Ето го тука, вече го виждаме. Весела: А, да. Учителят поръча да се направи опорна стена на хълма до стълбичките от светли камъни във формата на "изгряващо слънце" и като направихме, той каза: "Сега това слънце ще изгрее най-напред за България, след това за Европа, и най-после за целия свят."
В.К.: Ето, вие сте застанали пред самата стена. Весела: Слънцето. Да. В.К.: Сега, то е било като диск, така. Весела: То беше като полуслънце, изгряващо слънце. В.К.: Да. Виждаме стената. Весела: Да. В.К.: Сега, то етака като на полукръг направено, ето виждаме. Весела: Ето. Да. Попълнени са фугите с камъчета. В.К.: И това цялото представляваше едно слънце? Весела: Едно слънце представляваше. В.К.: Защото, аз като гледам на снимката представлява... Весела: Точно изгряващо слънце. В.К.: Изгряващо слънце. Весела: Да, много хубави снимки от стената.
В.К.: Сега, тука виждаме вие между дърветата. Весела: Да, между дърветата. В.К.: Вече се движите насам. Весела: Да.
В.К.: Ето вече вие тук са намирате между онова дърво, това дърво, на което са били изсъхнали клоните. Весела: Да. В.К.: Ето вече почвата Ето тук най-добре се вижда. Весела: А това е дърво, оголени корени имаше. Учителят поръча да се загради с камъни и да се сложи пръст. Да се помогне на дървото. Да. Стана като един съд голям за корените на дървото. Хубави снимки сте направили. В.К.: Стана така добре, че ни се отвори време. Весела: Тогава беше чудесно да се направят снимките. В.К.: По тоя начин ние вече имаме документация. Весела: А-а, пълна документация на Мърчаево.
В.К.:Сега, вие тука вече се намирате пред стъпалата на извора. Весела: Да, петте стъпала. След четвъртото има площадка. В.К.: Да. Ето ви тука. Вие сте застанали, усмихната. Весела: Да. В.К.: Наоколо е доста голяма растителността. Весела: Да. В.К.: И вие оглеждате, аз нарочна така заснех, вие вече сте горе на площадката. Весела: Да, ето.
В.К.: Да. Вие обикновено казвахте, че на тази площадка седеше Учителят. Весела: Учителят сядаше на стол на тази площадка и наблюдаваше всичката работа на извора, която работехме. Сега вие вече долу сте седнали, долу на ниско сте застанали. Весела: Да.
В.К.: Тук вече се виждат стъпалата нагоре. Весела: Тук се виждат добре. И след четвъртото площадката.
В.К.: Тук вече вие с Иван се разговаряте. Тука виждаме Темелко до извора. Весела: На извора, да.
В.К.: Това са снимки на Темелко. И пред стъпалата на извора. Той вече беше тогава nQ-млад. Сега вече е възрастен. Весела: Е, да, сега вече е остарял. Но се държи той. Много се държи.
В.К.: Вие вече сте застанали горе и ми показвате с ръка самия извор. Весела: Да, самия извор. В.К.: Вече сте застанали на четвъртото стъпало, долу сте по- ниско нали? Весела: Да. В.К.: Усмихвате се и показвате извора. Тука сте се навели вече. Ето тук ми показвате с пръст самият извор. Къде, какво, що и как. Весела: Главата на извора къде е била.
В.К.: Сега, главата на извора, тя къде беше? Весела: Тя беше на юг, на южната страна. В.К.: Главата на извора беше на южната страна. Весела: На южната страна. В.К.: И вие фактически тука ни показвате главата на извора. Весела: Къде е бил камъка, но сега азбеста го нямаше вече. В.К.: Вече го няма, да. Тука вече виждаме, да. Сега, това е юг, нали? Весела: Да. В.К.: Тук е било някъде. Весела: Да. В.К.: До големите камъни. Аз вече започвам да се ориентирам. Сега той тука беше качен, горе върху камъните ли беше сложен? Весела: Тези камъни ги нямаше. Тук беше пръсти в самата пръст Учителят сложи камъка. В.К.: Да. А тези камъни? Весела: Тези камъни впоследствие са ги сложили като опорна стена. Да не пада пръст в извора. В. К.: А отначало тук беше само пръст? Весела: Само пръст. Нямаше камъни. В.К.: Точно това исках да кажа. Значи нямаше камъни, нямаше пръст. Весела: He. В.К.: Добре. Впоследствие са сложени, за да пазят. Весела: Да пазят пръстта да не се изсипва. В.К.: Тук виждаме също тия два камъка. Весела: Да. После са ги сложили Темелкови.
В.К.: Сега тук виждаме снимка на лявата страна. Сега от тази страна ли беше този, Западния фронт дето се откри. Това е юг, това е тази страна? Весела: На северната страна се откри Да
В.К.: Тука също са снимки. Тук улея, дето изтичаше водата, така ли? Весела: Да, улея. Оттука изтичаше. В.К.: Тук виждаме улея. Весела: С мозайка направено. Да, оттук изтичаше. В.К.: Ето например, вие показвате тук улея с мозайката. И тази мозайка беше още запазена, защото се виждаше. Весела: Да, виждаше се. В.К.: На тази снимка се вижда мозайката. Весела: Запазена беше мозайката. Тук се вижда как изтича, повечето е в растителност. Весела: Да. В.К.: И вие фактически заставате тука на северната страна. Оттук ми показвате с лявата ръка, където е открит Западния фронт. Весела: Да. В.К.: Ето тук от снимката показвате къде се открива Западния фронт, с лявата ръка. Весела: Да. Берем узрелите череши, да, юни месец. В.К.: Берете череши. В.К.: Така. Сега, аз искам пак да се върна на тази оригинална снимка, на която ви има вас, Жекова и т.н. Искам пак отново да посоча, защото това е нещо много трудно за възприемане от мене. Сега тук виждаме мозайка, сега това е мозайка на север, нали? Весела: Да. В.К.: Ето, това е извора. Сега, този фронт Сега това е извора, това е мозайка. Сега, вие казахте преди това, че е открит тук някъде по стената. Да не би тази мозайка, която вие сте направили да бъде улей за стичане на водата. Весела: Не, не. Не, тя беше една четвъртита мозайка от страна на извора. В.К.: А къде точно, тук ли някъде се направи? Весела: Стената се беше доста сринала. Не оназ високата стена, на която се постави фронта. В.К.: Да. Весела: Тя беше на север от извора. В.К.: Защото те са заснети от север. Весела: Да, обаче, много се е сринала. За тези години. Тя беше рохкава пръст и не личи. В.К.: Сега, когато направиха този улей, това камък ли беше там или пръст, спомняте ли си? Весела: То беше с камъчета, пръст с камъчета. В.К.: И като направи улея? Весела: И твърдо беше като скала. В.К.: Да Весела: И като направи улея, тръгна вода по него В.К.: А, по него почнаха да се стичат капки. Весела: Да. И се сливаха и слизаха в извора. В.К.: Да. Добре. Вече започнах да разбирам.
В.К.: Това е панорама към Извора на Доброто. Весела: Да. В.К.: Тука виждаме Темелко и вие отговаряте. Тук вече вие приближавате до извора. Весела: На здравето. В.К.: На здравето. Вече оглеждате. Клекнали сте до този камък и взимате вода да пиете. Това е извора и знаете ли, аз миналият път, когато разказвахте за издълбаване на кръста, там на здравето и за разпятието, което сте видяли, нали, и това за мен беше наистина разпятието и Голгота. И понеже вие казахте, че това е Тайната вечеря, която е продължила девет месеца и след това като ми разказахте, че вие сте също присъствала на последните дни и мигове на заминаване на Учителя, когато вече фактически Учителят е издъхнал и си е заминал пред вас, вие сте обърсали с кърпичка очите и казвам: какви съотношения! Не може човек да бъде при Христа, а да не бъде тука! Не може човек да изпита разпятието на кръста, както тук Учителят символично ви го дава при извора, и да не го видите пак. И точно присъствието на този. Фактически онези хора, които са присъствали сега, са били по времето на Христа. Весела: Точно, но Учителят каза: Вие всички бяхте при Христа, Той казва, и сега сте тук. В.К.: Да. И това, което ми направи впечатление, че това са съотношения. Същите души, които са били там, сега са тук. Весела: Същите души. Нещата силно се преживяват, когато са преживяни някога и са останали в подсъзнанието, което сега се пробужда. И с голяма сила се преживяват страданията на миналото. В.К.: Добре.
В.К.: Да ми разкажете, какво представляваше стаичката на Учителя. Защото това са снимки от тази стаичка. Весела: Тя беше много малка, с два прозореца, един към юг, един към изток, югоизточна стаичка. И там имаше легло, малка масичка, стол, плетен стол за Учителя. И портрети, няколко портрети. А тя беше много светла, слънчева. Над леглото на Учителя в тавана имаше една дупка, малка дупка, и брат Темелко казваше: колкото и да се мъчим да затворим тази дупка, не можем. Тя остава. Тази дупка. В.К.: Тя беше? Весела: На тавана, над леглото. И той винаги се чудеше за тази кръгла дупка над леглото, която винаги казва, не може да се запуши, остава. (Забележка: Тази дупка е изкопана през една нощ от един плъх. Виж "Изгревът" т. VII, с. 614, № 37, "Владиката")
Имаше там Библията на Учителя и други книги, беседи. В.К.: Стаята. Весела: Да, където живееше Учителя. В.К.: Това е 1972 г., сега е променена обстановката. Весела: Е, да. Много е променена.
В.К.: Това са приборите на Учителя. Весела: Приборите на Учителя. В.К.: Да. Весела: И важното е, че в тази стаичка, след заминаването на Учителя братята и сестрите от Мърчаево всяка сряда и неделя, в 5 часа имат беседа и в неделя в 10 часа. Те редовно поддържат беседите си там. Не са спрели да работят. Много предани братя.
В.К.: Тук виждаме Темелко. Това е стола на Учителя, и Темелко казва: аз на никой не давам да седне на този стол. Весела: Е как ще седне? Да. Плетен стол. В.К.: Плетен стол и табуретката, на която е сядал. Тука е Темелко до самото легло. Весела: Да. В.К.: То едно скромно легло. Весела: Много скромно легло. В.К.: Скромна маса. Весела: Всичко около Учителя беше изключително скромно.
В.К.: Вие сте седнали на стола, аз съм заснел няколко пози. Четете нещо. Весела: Да. В.К.: Сега, другите стаи? В другата стая какво се правеше? Весела: В голямата стая имаше една дълга маса и столове и едно голямо легло. На което спяха. В.К.: Това беше столова, така ли? Весела: Да, там се хранехме всички. В.К.: И през това време, вечерта спяха там? Весела: Там спяха, на голямото легло. По земята седем души спяха на земята. В.К.: На земята? Весела: Да. Седем души спеха на земята от братството. В.К.: А в малката, другата малка стая? Весела: И там. В.К.: Имаше семейство? Весела: Да. Може би децата му. В.К.: И къде се готвеше? Весела: В голямата стая имаше кухненска печка, на която се готвеше. В.К.: Там всички обядват и вечерят? Весела: Там. Там се обядваше и вечеряше.
В.К.: Да, сега Учителят приемаше в малката стаичка? Той приемаше в своята стаичка. Малката. В.К.: Там приемаше? Весела: Там идваха гости. В.К.: Те предварително ли го осведомяваха? Весела: Не. Идват от София и той ги приема, обаче, като се затопли на двора на масата, на която се хранехме там сядаха, не в стаята му.
В.К.: От кой извор носеха вода: от извора на здравето ли за готвене или от онзи другия извор? Весела: Вода пренасяха от Рударци. В.К.: Да. Весела: В големи дамаджани, братя и сестри, за пиене. И за готвене имаше чешма на двора. В.К.: Да. Весела: От която точеха вода за готвене, но за пиене от Рударци се носеше. В. К.: Тази чешма откъде беше? От Извора на здравето ли? Весела: Не, това беше отделна чешма. В.К.: Да. Весела: Водопроводна тръба в селото. В.К.: Защото аз ги виждах тези големи дамаджани на снимките, значи те идваха от Рударци? Весела: От Рударци носеха големите дамаджани с минерална вода за пиене.
Izgrew_24_60.jpg
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...