Jump to content

07 - 06. МАЛКИЯТ ПРИЯТЕЛ


Recommended Posts

6. МАЛКИЯТ ПРИЯТЕЛ

Братята Димитър Звездински и Борис Димитров бяха неразделни приятели. Където и да тръгнеха, все заедно двамата. Търсеха се. Много години продължи това приятелство. Борис бе по-млад, но имаше телесен недъг и си замина по-рано. Това стана през лятото на 1972 година, на Гюлечица, на връщане от Езерата. И тъй, брат Димитър останал сам, сякаш осиротял.
Един неделен ден отишъл на екскурзия на Витоша до Бивака. Него ден там имало много приятели. Играли гимнастически упражнения, пели, чели беседа, разговаряли и си обменяли опитности. Всичко минало тъй, както трябва. Върнал се вечерта у дома си, но все нещо му липсвало. Чудел се какво да прави.
Видяло го внучето му и го запитало зачудено: „Чичо, защо си замислен? Не си ли доволен от екскурзията?" - „Времето беше хубаво, а екскурзията приятна, Ице. Много братя и сестри имаше. Прекарахме хубаво. Само едно ми липсваше, приятелят ми." - „Кой приятел, чичо?" - „Чичо ти Борис. Останах без него, без приятели." Внукът го погледнал развълнувано. Отива при него. Прегръща го и му казва с треперещ от вълнение глас: „Чичо, аз не съм ли ти приятел? С мене ще споделяш."
При друг случай, когато добрият чичо пак се натъжил по изгубения си приятел, внукът му отишъл при него. Чичкото го прегърнал и споделил мъката си със следните думи: „Туй хубаво учение как да го разпространим, когато нямаме средства да излезем по села и градове, да се срещаме с хора, с които да споделяме тези прекрасни идеи за мир, братство и любов между всички хора по цялата земя ...?" - „Чичко", казал малкият петгодишен внук, „виж какво ще ти кажа. Застани тук на прозореца. Гледай колко много хора минават. Отиват на работа, а други се връщат от работа. Пращай им по една хубава мисъл от Учителя, каквито ти имаш в твоя бележник. И това е работа, чичо." - „Браво бе, Ице, това е хубава идея. Ще те послушам." И го прегърнал сърдечно.
Застанал чичото пред невидимия телеграф. Започнал да праща по етера свещените слова на любимия ни Учител, като например „Човеци, братя, подайте си ръка и заживейте в мир и любов" или „Божият мир и Божията любов да залеят цялата Земя" или „Мир и любов да бъде по цялата Земя." „Да. И това е работа", казал добрият чичо. Доволен от хубавия съвет на обичния си внук.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...