Jump to content

12 - 25. ГРИЖОВНОСТ ЗА БЪДЕЩИЯ ЗЕТ


Recommended Posts

25. ГРИЖОВНОСТ ЗА БЪДЕЩИЯ ЗЕТ

         В.К.: Мина тази епоха. Така, значи бащата на Георги Куртев се казваше Вълчо Куртев. Те са от този край.

         Надка: Айтозлии.

         В.К.: Te c какво се занимаваха?

         Надка: Дядо му е бил беден човек, чешмеджия е бил.

         В.К.: Какъв?

         Надка: Чешми правел.

         В.К.: А, чешми правел.

         Надка: Беден човек.

         В.К.: От този край.

         В.К.: Неговата жена, т.е. баба ви?

         Надка: На баща ми майка? Бяха бедни хора.

         В.К.: А на дядо ви по майчина линия?

         Надка: На майка ми. На майка ми баща й е най-богатият човек. Имал швейцарски крави, голям двор с хубава къща и чешма в двора и все викали: „На дядо Иван пристигат все швейцарски хубави крави." Той бил силен, много благороден човек.

         В.К.: Е, как така е дал бащата дъщеря на беден човек?

         Надка: Мама била също хубава. Баща ми бил много левент, много хубав. Той и тъй си отиде, хубав човек, но като младеж и се сприятелили. Събирали се, играели на не знам на какви игри, младежи и така си симпатизирали. А дядо ми бил много добър. Дядо ми Иван, на майка ми. Той богат човек, имали земеделие, правели големи хармани, тогава с хармани вършеели житото, като първия харман, който направи, житото, което се овършее, го смила на воденицата и праща чирака у дома, при дядо ми Вълчо, бил прочут така. Добър човек, но много беден. Срещу Нова година ще каже на слугите: „Ще отидете и ще наберете дърва една кола, ще ги занесете у Вълчо Куртев." И татюви като станат - чувал с брашно и една кола дърва струпани.

         В.К.: Ама това преди да се оженят.

         Надка: Преди да се оженят.

         В.К.: Ха-ха-ха.

         Надка: Като бедно семейство.

         В.К.: Поддържа си бъдещия зет. Ха-ха.

         Надка: Не е знаел.

         В.К.: Отгоре знаят и го карат да занесе. Ха-ха.

         Надка: Но той не само на дядо ми - и на много бедни. Айтос бил така малко градче. Бедните хора на пръсти са. То повече бедни бяха хората.

         В.К.: Ама хората така са се подпомагали по-рано.

         Надка: Да. Така е било.

         В.К. : А когато той така се оженва, той се оженил за майка ви, ходил ли е да пита Учителя?

         Надка: Ами къде? Той тати не се познавал още с него. Той бил 20-годишен. Мама била 18-годишна.

         В.К.: Сега запознаването на брат Георги Куртев с Братството и с Учителя става след като се оженват.

         Надка: Ами тъй. Даже са имали дете, кака ми я имало. Той е в Сливен, като си идва, завърши фелдшерската школа и идва тука с детето. После не знам точно кога идва Учителят, не мога да си спомня как.

         В.К.: Вий в коя година сте родени?

         Надка: 1908 година.

         В.К.: Осма. а-а-а, защото аз се свързвам с онази снимка, която знам, с брат Георги Куртев, брат Боян Боев и кой още беше. Там го има, по време на Балканската война, значи преди това е било това нещо. Да, запознаването с Учителя.

         Надка: Ами рано. 1907 година баща ми приема учението на Учителя. 1907, 1906 или 1905 година.

         В.К.: Значи онези години.

         Надка: Да. Когато този сеанс е станал в Айтос, гдето ви казах, тогава се запознава

         В.К.: Той записвал ли си ги в тефтерче, неговите спомени? Не сте проверявали.

         Надка: Не съм и после ние не обичаме тъй. Той не обичаше всичко да разправя. И така премина животът ни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...