Jump to content

27. НИКОЛИНА КИРОВА ПОПОВА - 1. ДВЕТЕ ДИНИ


Recommended Posts

НИКОЛИНА КИРОВА ПОПОВА

1. ДВЕТЕ ДИНИ

Казвам се Николина Кирова Попова. Родена съм в град Ямбол от родители: Стоянка Кирова Мишкова и Кирил Николов Мишков. Майка ми е в Учението от 1915- та година, баща ми - от 1918-та, краят на 1918-та година, началото на 1919-та. Три деца сме от баща, сляп военно-инвалид от войните, и трите сме родени вегетарианчета. От 1970-та година аз възстанових вегетарианството, бях го напуснала.
Между другото на майка ми това е втори брак. От първия брак тя има две деца - момче и момиче. Мъжа й го убиват в турската война. 1912-та година. Оженва се за баща ми вече вдовица 6 години и половина, той е от европейската война инвалид. Раждаме се ние трите, за които казахме. Синът на майка ми, доведеният наш брат, който се казваше Слав - работник, стругар, остава без работа в Ямбол и майка ми го праща да отиде в София, да потърси кака Василка, да го свърже с Учителя и да му каже къде може да намери работа. Среща се кака Василка с брат ми, пита тя Учителя и Учителят казва така: "Нека да отиде до Лъвов мост, да мине Лъвов мост и там да търси работа." Отива той на моста, минава моста, вече гледа витрините и вижда една витрина, което му говори, че може да намери работа. „Металик" пише на витрината. Влиза, поздравява и пита майстора: „Майсторе, търся работа." Пита го майсторът: „Какво работиш?" - „Стругар съм." - „Почваш веднага работа." Той отговаря: „ Ще дойда утре", да може да си вземе надника пълен. Като се връща вече да си отива, където е спял, има някой лев в себе си и решава да почерпи Учителя и кака Василка с нещо, че си намерил веднага работа. Отбива се на пазара, вижда много дини и казва на продавача: „Майсторе, претегли ми две дини." Тегли му магазинерът две дини, плаща ги бpaт ми, поема ги и тръгва. Направил 7-8 крачки, обаче чувства неудобство, не може да си смени ръцете, пречат двете дини, няма къде да ги остави. Връща се той и казва: „Бе майсторе, може ли да оставя тез двете дини, пък да взема една по-голяма, че далеко ми е пътя. не мога да си ги сменям. Съгласил се човека, сменил той дините, оставил двете, вземал една по-голяма. Отива на „Опълченска" 66. Кака Василка шета назад-напред, той маха с пръстче и казва: „Како Василке, намерих си работа, искам да почерпя." Влиза тя в кухнята, през туй време Учителят е в кухнята, и казва: „Много хубава диня. "Тя дали е режела, или външния й вид само виждат, не знам, ама казва: „Учителю, това Славчо ни черпи, намерил си е работа." Учителят се засмял, той чува вече усмихнат говор. „Аз не го видях, казва, щото ме е срам от него." Учителят казал: „Да, той взема две дини. направи няколко крачки и като разбра, че няма да може да стигне с тях - неудобно, не може да ги сменя, върна се. остави двете дини, помоли майстора, продавача и взема една по-голяма диня." Моят брат се чуди. „Абе, казва, тоз човек след мен ли е вървял, точно да знае какъв е случаят."
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...