Jump to content

22. Кои са изменниците на българския народ?


Recommended Posts

22. Кои са изменниците на българския народ?

(От Учителя Дънов - Беинса Дуно)

Окултни лекции от Учителя Дънов, I издание, 1922 г. - Из лекцията „Мисъл и действие" от 15 юни 1922 г., с. 22-25:
„В сегашното общество, както тук, в България, се заражда една реакция: вестникарите искат да противодействуват, създават една реакция от една стра­на; от друга страна, духовенството създава разни спънки, с които искат да спрат едно движение, туй движение да го спрат или най-малко да го опорочат. Ние знаем всичко, което се върши. Тия хора аз зная защо искат това: те искат да отнемат спечелената енергия, те искат да се съсипе туй общество и те да опапат всичко и да станат наследници на тази енергия. Но няма да бъде това. Аз съм казал, нито 5 пари няма да вземат, но ще платят голяма глоба, нищо няма да им дадем. Ще има плодородие, докато съм аз в България, ще има пло­дородие, като напусна България, пустиня ще стане като Палестина. И вие, уче­ниците, като напуснат, тъй ще стане. Тъй е писано в един божествен закон: когато един народ пренебрегне великите божествени закони, които са пратени за тях, такъв народ не може да напредне. И вие като ученици на окултната школа ще кажете: „Какво трябва да правим?" Ще бъдете положителни вътре в себе си. И ние когато дойдем да застанем за името Божие, там за нас има само едно мнение - Великият божествен закон, и няма право ни един народ да го престъпи. И там, дето са били пращани тия велики духове, всред славянството - аз не визирам себе си, аз визирам този велик закон - понеже Бог сега съизволява в славянството, да го тури на работа, в една мисия за човечеството. Хубаво, то е един факт, на славянството тия блага, които му се дават, но трябва да има разумни хора, които да използуват условията, а ако не използуват, след славяните ще дойдат други, трети, четвърти, всеки един народ като един индивид трябва разумно да изпълни своята мисия. Сега в България искат да кажат, че това е една секта и искат да убедят и вас. Защо? Вие ще стане­те изменници на българския народ! Ако вие не сте ученици на тая школа, вие сте изменници. И всички ги считам за изменници, които не са учени­ци на тази школа. Не само изменници на българския народ, но изменни­ци на човечеството, понеже спъват великата божествена енергия, която приготвя новия път на човечеството. Ние не говорим в тъмно, елате и опи­тайте; ние не казваме: „вярвайте", но елате и опитайте. Ние не искаме такива заблуждения. Добре. Ще бъдете смели и решителни, ние ще завъртим колело­то, и като завъртим туй колело, всички вестникари в България ще скачат из въздуха нагоре, и ние ще научим вестникарите какво да пишат в бъдеще. Тия вестникари ще направя да станат всички неврастеници, да не могат да спят, най-лошите болести ще дойдат отгоре им. Те знаят ли това? Няма да могат да ядат сладко. Да не мислят, че се играе шега с Бога. Те трябва да употребят своето перо за истината. Нямам нищо против, когато някой вестник пише исти­ната. Но един вестникар, да пише лъжа, не му се прощава. Ни един свещеник, учител, майка или баща да говорят лъжа, това не им е простено. Сега и вие като застанете, вашият живот, не трябва да туряте на старите основи, ние трябва да реформираме живота си. Сега мнозина казват: „Толкова години какво сме спечелили?" Ами че онзи, който е работил в света, не е ли спечелил нещо? Който всяка сутрин е ставал рано и е работил на нивата си, не е ли спечелил нещо? Но онзи, който е пращал другиго да копае, проблематично е дали ще спечели. Сега толкова години аз съм се старал да ви дам един метод да работите като мене."
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...