Jump to content

2.3. Щастието


Recommended Posts

2.3. Щастието

(в. „Братство", бр. 2,15.XII.1928 г.)

Напразно те търсих, мое Щастие, по отъпканите пътеки на моите връс­тници и другари! Горчива беше всяка глътка от чашата на удоволствията - кол­кото и силно да упойваше тя и ума и бушуващото настръхнало сърце! Чувствата се зашеметяваха, мисълта се обвиваше в мъгла, а при все това... нещо дълбоко в душата напразно произнасяше твоето име, като удавник, който призовава своята майка; то се бореше за въздух, който все му не достигаше.
Сиви и нерадостни идваха и минаваха дните. Протегнатите ръце падаха обезсилени, защото вместо Тебе, те улавяха разочарование.
А ти си било тъй близо до мене - мое Щастие!
Беше празник денят на Твоето намиране. Грееше слънце, небето беше ясно, ведро - аз можах да ги видя и да им се радвам. Ти израсна в душата ми като нимфа из пазвата на водата - светло, чисто, сяйно, усмихнато, придаващо смисъл и стойност на моето съществувание! Душата ми пееше. Така пее моря­кът, когато съзре в далечината силуета на родния бряг - след дълъг път и много бури.
Моя майко, моя светлина, мое Щастие!

*

En mi mem mi trovis la delongeser Sitan Felifion. Gi eksprucis el mia propra animo kiel nimfo el la akvafc kaj, ridetante, donis sencon al mia ekzistado.*

Oriono

----------------------------------------------
* (на есперанто) В самия себе си намирам отдавна търсеното щастие. То сияе в моята собствена душа като нимфа от извора и усмихвайки се, дава смисъл на моето собствено съществувание. (бел. М.И.)
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...