Jump to content

Търпението


Recommended Posts

Търпението

„Апостол Павел описва положителните качества на Любовта. Първото нейно качество е дълготърпението. А знаете ли смисъла на търпението? То е основният стълб на живота. Имате ли търпение, можете да постигнете всичко; нямате ли го, нищо няма да постигнете в живота. Човек с търпение е като кораб с котва; човек без търпете е като кораб без кормило. Затова е казано: „Бог е Любов “ - понеже Той е дълготърпелив. Дълготърпението е признак на великата любов, която Бог храни към нас.“

 

„Търпението е велико качество и в човешкия характер няма неблагородна черта от него. Търпението не се ражда с човека, трябва да се добие; Любовта може да ни дойде даром, но търпението трябва да го придобием. А страданието е един процес, чрез който може да се придобие търпението.“

 

„За да търпим, трябва да сме заквасени с три основни качества: мъдрост, истина и добродетел.“[95] Неслучайно Учителят казва: „Учете се на търпение!“[96]

Крум беше изключително търпелив. Той мълчаливо чакаше да дойде моментът, когато един плод узрява, и тогава го откъсваше. Дори буквално, ако някой път откъсвахме зелени плодове, не беше доволен. Той никога не късаше и не ядеше зелени и недостатъчно узрели плодове. Крум знаеше, че: „Когато сте още зелени, Господ отдалеч гледа на вас; когато узреете, непременно ще дойде и ще откъсне вашите зрели плодове, защото те са потребни Нему. Когато почнете да разбирате, да отделяте съществените работи от несъществените, преходните от трайните, когато вашият характер се изработи и заякне, когато тия плодове по дърветата на вашата градина почнат да узряват, тогава вие ще бъдете извадени из затвора и представени пред Господаря на тоя свят. И ще разберете тогава дълбокия смисъл на земния живот.“[97]

Веднъж Крум ми каза: „Вас, младите, съм ви чакал дълго, работил съм с вас, докато дойдете до това ниво, да може да ви се възложи по-отговорна работа.“ Той прилагаше към всеки индивидуален подход. Веднъж, когато го запитах за нещо, той ми каза: „Ти знаеш само за това, което ти правиш за делото на Учителя, и всеки от вас знае само за своята работа, защото в тези времена, ако знаеш повече и в Държавна сигурност те подложат на изтезания и мъчения, можеш да издадеш и другите и с това да спънеш цялата работа.“ Когато служител на Държавна сигурност посещава Крум, той му отговаря с думите: „Ние не сме ви врагове и ние имаме търпение да чакаме вие да разберете това.“ Крум каза, че искат да го изпратят някъде в Родопите до края на живота му, за да прекъснат работата му с младежите. Тогава той ми каза: „Няма да идвате да ме търсите, няма да ме посещавате. Ако ме изпратят там, аз ще си замина ох този свят. Вие трябва да продължите делото и да се съхраните за работата, за учението на Учителя, която тепърва предстои. Жътвата е близо. Търсят се жътварите и работниците, а те са малко.“

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

[95] Учителят. Ето човекът, Сила и живот, I серия, неделни беседи, 1914. Казанлък: Печатница Гугенберг, 1924. 60 с.

[96] Учителят. Точността, общ окултен клас, 8 април, 1923. Русе: Печатница Малджиев. 13 с.

[97] Учителят. Ето човекът, Сила и живот, I серия, неделни беседи, 1914. Казанлък: Печатница Гугенберг, 1924. 85 с.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

×
×
  • Създай нов...