Jump to content
Ани

114. Французи на Рила при Учителя

Recommended Posts

114. ФРАНЦУЗИ НА РИЛА ПРИ УЧИТЕЛЯ

В.К.: Във вестник „Братство”, брой 246 има статии за гостуването на французи през 1939 г. на Рила. С.К.: Изпратиха ми приветствията, които бяха стенографирани. Този брой е от 22.IX. 1939 г., а войната в Европа бе започнала вече. В.К.: Какво ще ми кажеш за французите? Първите статии и дописки за французите. С.К.: Там е работата, че аз не съм бил, когато са дошли те по-масово. Преди това, когато дойдоха само няколко души, така се запознах с една от тях, която после Михаил Иванов изглежда при нея квартируваше, както и да е, забравих й името. В.К.: Стела. С.К.: Стела Белмен, да Стела. В.К.: Прави ми впечатление, че ти тук си поместил техни приветствия. С.К.: Разбира се, обаче тия неща ми ги изпращаха. Туй аз съм го вмествал, сигурно си го чел ти, ти го знаеш. То го има туй нещо и в голямата книга Учителят. Ей го: „Двадесет души французи предприехме тая година едно пътуване до София, за да прекараме три седмици при Учителя Дънов”. Така започва статията „Французи при Учителя Дънов". Туй станало в мое отсъствие. Това е било най-голямото събиране на хора при Учителя, последна година 1939 преди войната. След това е било невъзможно. Много е имало: от Финландия е имало, от Рига, от Франция, от много места е имало, имало е много хора, но аз не съм присъствал, кой знае защо. В.К.: Поне си ги поместил. С.К.: Поне съм ги поместил, да. Атанас изглежда е бил, пък той Атанас като е отишъл, аз пък трябвало да остана, защото не може. Бих искал да обидя, ако Атанас остане.

В.К.: Тука виждаме вестник „Братство”, брой 247 снимка на Учителя с чужденци. Това са част от Рига. Ти имаш ли някакъв контакт с тях? С.К.: Ами както казах, аз нали познавах някои от тях и този Николай Калертс и с него лично се бях запознал от когото бяха поместили нещо там за Учителя. Тази Амалия Вайланд се казваше, ръководителката им, също съм се запознал с нея и тя ми прати писмо по отношение на „Агни йога", да та като ме предупреди така как е всъщност работата. Но кой знае защо не съм обърнал внимание.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове