Jump to content

Най-хубавото място в света.


Recommended Posts

НАЙ-ХУБАВОТО МЯСТО В СВЕТА

Един ден Майка-Зайка рано привършила сутришната си работа и седнала пред къщи да си поотпочине и порадва на хубавото есенно слънце.

Скок, подскок, скок, подскок, скоро пристигнало при нея й малкото й зайче.

— Мамо, разкажи ми една приказка — замолило се то.

— Добре, миличко, ще ти разкажа за най-хубавото място на света“, Имало едно време, — започнала Майка-Зайка приказката и се прозинала.

— Имало едно време, но пак започнала да се прозява и задрямала.

— Е, мама уж щеше да ми разказва приказка за най-хубавото място в света, пък заспа. Сигурно е много уморена. Аз ще ида да потърся най-хубавото място в света и ще се върна докато тя се събуди.

И скок, подскок, скок, подскок, излязло зайчето, като се оглеждало навсякъде.

Ей насреща му сивата Катеричка,

— Къде отиваш Заю-Баю, — попитала тя.

— Отивам да търся най-хубавото място в света.

— Далеч ли е това място? — казала катеричката.

— И аз не зная — отговорил Заю-Баю.

— Добре, и аз ще дойда с тебе.

Тръгнали двамата и скоро срещнали едно птиченце.

— Къде отиваш катеричке? — попитала птичката.

— Отивам със Заю-Баю — отговорила катеричката.

— А къде отиваш ти, Заю-Баю?

— Аз отивам да намеря най-хубавото място в света.

— Далече ли е това място? — попитала птичката.

— И аз не знам — отговорило зайчето.

— Нито пък аз — добавила катеричката.

— Тогава и аз ще дойда с вас — казала птичката.

Тръгнала дружината и като повървяли малко, стигнали до една дупка в една голяма черна скала. Тази дупка била къщата на баба Меца. Тя седяла пред къщата си и се приличала на слънце.

— Къде сте се запътили деца? — попитала баба Меца.

— Аз отивам с катеричката — рекла птичката.

— А къде отиваш ти, катеричке?

— Аз отивам със Заю-Баю.

— Аз съм тръгнал да търся най-хубавото място в света. Казват, че е много далеч от тука. Знаеш ли ти, бабо Мецо, къде е това място?

Баба Меца погледнала към небето — малко път оставал на Слънчо, за да се скрие зад планината. Сенките на дърветата по земята станали големи, а въздухът бил вече доста хладен за стари хора като баба Меца.

— Ще се прибирам вече, — рекла тя — но първо ще ви кажа къде е най-хубавото място на света. Не е много далече. Виждате ли онуй голямо дъбово дърво там. От това дърво ще вървите все направо и ще стигнете до едно малко борово дръвче, което е в началото на пътя Ще повървите надолу до боровото дръвче до могилката Обърнете се след това на дясно и ще отидете право в най-хубавото място на света.

Поблагодарили и тримата на баба Меца и тръгнали. Заю-Баю подскачал напред, след него тичала катеричката и след нея леко хвъркала птичката. Стигнали до голямото дъбово дърво и от там отишли до бора.

Скоро видяли и могилката и като се обърнали на дясно — къде мислите били? Точно пред тяхната къща. Тогава птичката и катеричката погледнали Заю-Баю и се засияли. И Заю-Баю се засмял и казал: „Стара е баба Меца и знае много. Наистина, че най-хубавото място в света е у дома.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...