Jump to content

ЩЕДЪР


Recommended Posts

ЩЕДЪР

Мнозина казват, че трябва да бъдат щедри, но как ще изявят тази щедрост? Пред всичко, никой не може да бъде щедър, в пълния смисъл на думата, освен Бог. Всички живи същества на земята са осигурени. Всичко е предвидено за тях. В такъв смисъл, щедростта е закон за разширение на човешкото съзнание. Затова човек трябва да бъде щедър не за другите, но за себе си. Да бъдеш щедър, това не подразбира да направиш някакво добро, но да вземеш от пълните Божествени хамбари в света и да раздаваш на ония, които имат по-малко от тебе. Ти си натоварен много - ще бъдеш щедър, ще дадеш на другите, да се освободиш от ненужния товар. Имаш много пари, ще раздаваш; имаш много знания, ще раздаваш. Ще раздаваш от изобилието, което имаш, да ти олекне. Ако не си щедър, ще бъдеш смачкан, затрупан от тежестта на знанието, на богатството си. Във основа на това, казвам: нещастията в света не се дължат на недоимък, на нямане, но на голямото добро, на голямото изобилие, с което хората не знаят да се справят. 15-6

Човек не може да бъде богат, ако не е щедър. Щедростта подразбира отношение към всички. 59-100

Щедрият човек се намира при самия извор. Той е готов да дава вода на всички. Щедрият се намира във фурна със стотици килограми хляб, и затова е готов да раздава на всички. 142-26

Който е далеч от извора, той е скъперник. 142-27

Трябва да бъдеш щедър, толкова щедър, че 10 лева като имаш, като дойде някой да ти ги поиска, веднага да му ги дадеш, да остане кесията ти празна. 6-92

Щедрост, която не е приложена на място, причинява ред пакости и нещастия. 141-146

Ако аз ви дам пет, десет или сто лева, това не е щедрост. Може да ги дам от срам, от немай къде, или положението ми ме кара да ги дам, но всичко това още не е щедрост. Причината, която ме е подбудила да ги дам, не е щедростта. 75.4-227

Когато оберат някого, това показва, че той не е бил щедър. Днес чрез насилие го заставят да дава. Кражбата съществува по причина на това, че хората не са щедри. Ако хората бяха щедри, никаква кражба нямаше да съществува. 143-86

Ако някой човек е щедър и дава на всички, това подразбира, че Бог го е определил за разпоредител на Неговите блага. 132-220

Само Бог е абсолютно щедър, понеже Той е неизчерпаем извор. 132-220

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...