Jump to content

7. Прекъснатия разговор с жена си и ролята на държавата


Recommended Posts

7. ПРЕКЪСНАТИЯ РАЗГОВОР С ЖЕНА СИ

И РОЛЯТА НА ДЪРЖАВАТА

Телефонът на бюрото му иззвъня. С кисела гримаса той грабна слушалката с лявата си ръка, и я прилепи на лявото си ухо.

- Аз съм - отговори Христов. Хубава работа, да не ме познаеш!

Той слушаше и се мръщеше, после помисли да се скара, но ново настроение го озари и той реши този път да премълчи. Но не издържа на решението си и повелително прекъсна разговора с жена си*

[*Жена му е Ангелина (Гела) генерал Радойкова - вижИзгревът”, том. 21, с. 6, 201, 329-383, снимка № 19. Виж „Бележки на съставителя на „Изгревът” в том. 21, с. 373-375.]

- За последен път те предупреждавам, каза той, че не трябва да използваш държавни вещи за лични нужди!... Да, това се отнася и за телефоните. Линиите и без това са претоварени, няма защо да ги претоварваме още повече и с твоите капризи! Разбери веднаж завинаги, че не може повече да ме търсиш по телефона!... Да, да - щом било толкова важно, защо не ми го каза тази сутрин? Нали ти ме изпрати? Ами ако бях някъде из фабриката? - На обед ще ми кажеш... - Благодаря, приемам. Ужасен педант съм, формалист, дребнав фанатик... И още какво, не чух?

Жена му, обаче, въпреки всичко, се опитваше да му обясни защо го търси. Христов затвори телефона и започна да си мърмори: „Държавата превърнали в мущия! Кърлежи такива! Октоподи! Върху държавната снага!... Все вашата искате да бъде!... Ако мине. Но вземете си бележка, в моя дом „вашата” няма да бъде!...”

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...