Jump to content

171. За доброто не се говори - то се прави. Доброто е основа на живота


Recommended Posts

171. ЗА ДОБРОТО НЕ СЕ ГОВОРИ - ТО СЕ ПРАВИ.

ДОБРОТО Е ОСНОВА НА ЖИВОТА

- Честита ти Новата година господин Христов, т.е. брат Христов!

Лекарите и Андрей слушаха, защото Христов съзнателно беше оставил и двете врати отворени. Българинът преведе на немеца, и тримата почнаха да се смеят. Христов не отговори на поздрава му, чакаше да каже защо беше дошъл, а посетителят явно искаше да го покани вътре.

- Имам една великолепна идея, която мисля много ще Ви хареса, затова да вляза, за да Ви я разкажа.

- Кажете тук - отговори Христов кратко, и се подпря на вратата.

- Решил съм да започна Новата година с правене на добро, затова съм дошъл да си поговорим.

- Искаш да кажеш, решил си да започнеш Новата година с приказки за правене на добро - коригира го иронично Христов.

- Може ли така да мислите брат? Такова нещо не съм казал, нито дори помислил!

- Нали каза „да си поговорим”? Доброто не се говори, то се прави!

- Точно и аз така мисля. Искам да вляза вътре, за да Ви обясня моите планове, как да направя едно голямо и велико добро.

- Не! - категорично отговори Христов. Аз предпочитам да направиш едно микроскопично добро, но без обяснения. Аз ясно ти казах да дойдеш, когато направиш едно най-малко добро.

- Как не може да ме разберете, брат Христов, нали Ви казвам, идвам да си поговорим върху плана на доброто, което ще направя?

- Махай се от главата ми хитрец такъв, нямам време да се занимавам с тебе! - И се обърна да си влиза. - А посетителят му завика:

- Какво добро мога да направя, когато нямам пари?

Българинът превеждаше на немеца. Двамата лекари и Андрей, вече се смееха с глас.

- Да се направи добро, не са нужни пари! - Христов се полуобърна, каза му и си влезе вътре и зад вратата продължи: - Когато направиш доброто, тогава ела. Какъв човек си, ако за десет дни не си направил нито едно добро? Аз се чудя как още живееш?! Защото доброто е основа на живота! Ти си без основа!

Господинът не си отиваше, като се молеше:

- Господин брат Христов, моля Ви, кажете ми конкретно какво добро да направя, за което не са необходими пари, веднага ще го направя!

Христов, като че това чакаше, веднага отвори вратата и най-сериозно му каза:

- Иди в гората, и в продължение на половин час изтърсвай снега от дърветата. Някой от тях от натрупания върху им сняг са се пречупили, а има които са наведени и до земята.

- Господи Боже мой! - извика той, и започна да се кръсти. И това ли доживях да чуя? Как се сетихте, тъкмо такова добро да ми искате? Както ми казват някой, простеел съм, но аз имам два факултета завършени и съм син на бедняшко селско семейство. Който ме види, какво ще си помисли?

- Аз те карам да правиш това, което аз правих тази сутрин. - И отново си влезе.

Лекарите стояха сред стаята облечени. Андрей веднага му заговори:

- Тази сутрин, когато идвах при Вас и аз изтърсих снега от едно дръвце, и то се изправи.

- Тъкмо за това добро те приех и ще ти помогна, защото такова дръвце си и ти, на което сега изтърсвам натрупания сняг по него!

- По шосето никой нямаше, от къде сте ме видели?

- Това, което човек прави, то веднага се написва на него. Всичко в тебе ми говори за това.

- Господин Христов - започна българинът лекар, който всичко беше превел на колегата си - защо карате господинът да изтърсва снега?... Аз мисля, че това е желание за оригиналничене.

- Ако ме питате мене, не бих приел никого, защото нито Вие, нито той, нито който и да било друг можете нещо да ми дадете, още по-малко можете да задоволите тщеславието ми, ако имам такова.

Това, от което аз имам нужда, никой друг не може да ми го даде, освен Бог и Учителя!

Този човек е много користен - иска само да взема, всичко прави само от непосредствен интерес! Затова го накарах това, защото от дърветата като ги изтърсва от снега - не може нищо да вземе. Искам поне едно нещо да направи безкористно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...