Jump to content

241. Който изтърпи докрай


Recommended Posts

241. КОЙТО ИЗТЪРПИ ДОКРАЙ

- Наистина ли? - запита Андрей, обхванат в пламъците на радостта.

- Нали знаеш, аз не лъжа, говоря само истината! И аз имам един герой като тебе, казва се Генко.

- Син ли?

- Героя на моята повест „С Христа” - син, роден от душата ми!

- А второто кое беше, което Ви направило впечатление?

- Аз мисля, че ти вече си се сетил.

- Не.

- Ами ти вече не заекваш!

С това Христов направи решителното внушение, като използва това повишено състояние, защото имаше много голямо значение за него състоянието, когато се прави внушението. Не е един и същ резултата, ако се направи в понижено състояние!

- И после какво стана? - запита Христов. - Андрей помълча, зарадва се и после продължи:

- Влязохме в стаята на дежурния стражар, той скочи и отдаде чест на хазяина.

- Къде е началника ти?

- В кабинета.

- Няма да е в обора, е! Но къде е кабинета му? Не знаете да отговаряте! Пък какво ли знаете! - Старшията му посочи постройката на двора. - Оставям ти този герой, този пехливанин. Да не си посмял с пръст да го пипнеш! Разбрано ли е?

- Тъй вярно, господин капитан!

- Аз ви зная вас колко ви е вярното и колко си разбрал, но после да му мислиш! - Хазяина излезе, а аз останах при старшията със свито сърце. Той почна да ме разглежда и да четка с езика си, учудваше се и после ме запита:

- Откъде се взе у тебе толкова сила и кураж, да изхвърлиш наш Марко в езерото?

Нищо не му отговорих, и той повече не ме запита. Край прозореца почнаха да минават стражари и да надничат, други идваха уж по работа, а не си отделяха погледите от мене!

Скоро началника на участъка и хазяина, хванати под ръка, влязоха. Те си говореха като стари приятели и се смееха. Старшията скочи и отдаде чест. Началника не му обърна внимание, и на мене не обърна внимание. Почна де се оглежда, търсеше да види някой друг.

- Старши, изведи тези и доведи арестанта!

- Господин началник, кой е арестант? - запита старшията.

- Като че си паднал от небето! Този... за Марко.

- Този е господин началник - и ме посочи. Началникът изумен, дълго ме гледа, после погледна старшията, очите му се накървиха! Имах чувство, че ще се хвърли и ще ме разкъса на парчета!

- Къде са другите?

- Съвсем няма други - доложи старшията. - Това още повече вбеси началника. Тогава хазяина се намеси:

-Андрей, кажи, не се страхувай, че сам си хвърлил неговия Марко в езерото! Удари се в гърдите и кажи: „Аз!” Какво му се страхуваш?

Началника се сепна, като че се събуди от кошмарен сън, изгледа хазяина, цял занемял! А хазяина продължи: „Трябваше честните български

граждани да се пазят от куршумите на полицаите, които като не можаха да хванат крадеца на цветята в Морската градина, разпищолили се по улиците!"

Аз веднага разбрах, че се отнасяше за цветята, които аз бях брал.

- Всичко се плаща! Макар тогава да не те хванали, сега и за това си платил.

- И така да е - каза Андрей, и продължи разказа: - Твоите тулуми със стрелбата си, взели ума на момчето! Те да се благодарят, че не съм бил там, да им кажа как се стреля!

Началникът беше се изпотил от гняв!

- Старши, доведи Марко.

- Марко!

- Аз, господин началник!

- Това дете ли те хвърли в езерото?

- Господин началник - започна да обяснява Марко.

- Млък! Не искам бабини деветини, направо кажи!

- Но, господин началник...

- Само с една дума! - Стражарят заекна и отговори както искаше началника му: „Да!” - И после добави: „Той!”

- Как той бе - този мъж ли е, човек ли е - това е дете! Добре, хвърли те, хвърли, после не можа ли да го настигнеш и ей тъй да го хванеш за гръцмуля? - Пресегна се и ме хвана за гушата отпред с грамадната си, твърда и силна ръка. Щях да издъхна, но нито охнах, нито помръднах. Почувствах как началника изпрати и последните си сили в пръстите, искаше да изпищя, но аз реших да изтърпя до край.

„До край!” - хареса на Христов, и той го използва за своята цел:

- Много добре си направил, че си изтърпял до край. Казано е: „Който изтърпи до край, спасен ще бъде!” Ти и сега като изтърпиш до край, велико бъдеще те чака!

„Велико бъдеще те чака!”-Тази мисъл прекоси като царица съзнанието на Андрей, и седна на специалния трон за нея в душата му.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...