Jump to content

255. Защо се рецитират чужди стихове


Recommended Posts

255. ЗАЩО СЕ РЕЦИТИРАТ ЧУЖДИ СТИХОВЕ

Като по някаква заповед, скочи от леглото и излезе на улицата, като си каза: „Що за идиот съм, че съм заслушал някакъв си дъновист? Ще ми разказва той на мене, че не съм болен! Ще отрича той цялата култура, цялата наука - Медицина! Ще отида на лекар! Той да си каже научната дума, и да ми даде съответния научен съвет!”

През няколко къщи имаше лекар. Позвъни. Лекарят го покани, прегледа внимателно, премери температурата му, която беше 39°. Направи отрицателна физиономия, като че му каза: „Няма да те бъде!”

Андрей изпи погледа на лекаря до дъното. Изтръпна! - Ще умра значи наистина!

Лекарят тежко и важно заяви:

- Болен си момче, много си болен! Защо си чакал досега? Веднага си иди в къщи, затопли се добре и не мърдай, легни по гръб. Необходимо ти е продължително клинично лечение! А докато постъпиш в болница, ще вземаш следните лекарства. - И написа му дълга рецепта с лекарства, и накрая му каза: - Веднага трябва да почнеш да ги употребяваш, за да издържиш докато влезеш в болница!

Андрей като бакалин, имал е много случай, когато честни клиенти, забравяха да платят покупките - и той сега направи се на забравил да плати на лекаря, и той не му напомни.

Веднага се върна в стаята си, и си легна. Студът отново го сграби с ледените си пръсти! Унесе се. Сънуваше или само му се стори - излиза от стаята си, и почна да слиза в тъмно, влажно и страшно мазе. Помисли, че е вече умрял и слиза в ада. И после почна да бълнува и да декламира различни стихове, части от разкази и романи, които когато беше чел, бяха му харесали и допаднали със свойто песимистично, отрицателно на живота съдържание, от които в будно състояние не помнеше нищо, защото беше ги прочел веднъж или два пъти, и не беше запомнил. Сега ги рецитираше безпогрешно, или така погрешно, както беше ги чел някога:

„Спомен - и треска между тях

оголени стени, втренчен

гъстеящ полумрак наднича

подава се от всеки кът.

Нали без топливо

отворена уста готви

проклятие да изрекат.

Затварям пламнали очи,

ала напразно - няма сън.

Не мозък, а олово сякаш

в разрязан череп се разлива.

Възглавето - камък същи

леглото тръне и коприва.

………………………………..

В душата хаос и тревога

………………………………..

ехтят отчаяни въздишки зловещо.

И гладни плачове и диви

не земни писъци.

И мъка, знайна мъка

нокти в сърцето ми забива.

………………………………..

Смъртта - ужасен призрак в най-ранна възраст още,

когато по-далеко от майчини си пазви

светът едвам познавах, един безумен страх

загнезден бе у мене; и може би то беше

страхът от нея само, в гърдите ми проникнал

из родна гръд изсмукан.

Но късно аз разбрах началото и края

на цялата човешка тревога под небето.

- Също тъй пред нея трепереха

и старци отдавна своя дял, отдали на земята,

и млади в свидна пролет на кратката си младост.”

Събуди се. Гореше в адски огън! Стиховете горяха душата му. Но ето, образа на Христов му се мярна и му каза: „Хем да не забравиш - утре като идваш, вземи си две фланелки за преобличане.”

- Глупости, аз умирам, отивам, а той ми говори за фланелки!...

И отново премина през главата му всичко, което беше чул и видял при Христов И през студа и неволята, като че ги забрави и замечта по-скоро да се съмне, за да отиде и да го види. Защото Христов в него беше свързан с мисълта „велико бъдеще”... И той повтори много от тези красиви за него думи на Христов. И после, като че автоматично стана и сви две фланелки в един вестник.

Легна и реакцията отново започна: - Нали казах, няма да отивам на планината! Само това ми липсваше! Защо мисля за това? Ако има друг свят, душата ми ще отиде в него на екскурзия.

И закашля се, дълго се мъчи, но нищо не изкашля. Унесе се и заспа. Смъртта отново ум се мярна... и той задекламира:

„Сред чудни сенки, с които скръбта

прибулва напред моя път безначален.

С път мой печален, де с поглед прокален

не лъхат, не вдъхват надежди цветя!

За тебе отново душата мечтай

и в съд пак за тебе може да узнай

ти отдих жален, като в рай.

…………………………………………..

Навявайки с черни криле непрестанно

прокоба на тъмна невидима смърт!

………………………………………….

Угасват в миг факли, свещи и лампади.

И ето над жалки търчащ се рай

с полъх на саван завесата пада

сред вопли, скимтене и вой...

………………………………………….

Че тази пиеса се казва „Човекът”,

а червеят нейния герой!”

Очите му пареха, челото пламтеше, задушаваше се и в същото време вътре дълбоко в себе си чувстваше ужасен студ! В унеса си чувстваше, че всичко може - само като помисли за някое място, вече там биваше... И пак го обзе силен като вихрушка изблик и задекламира. Стиховете от устата му се лееха като ручей - леко, непринудено. И сега, сред този буен порой от думи, забеляза, че не заекваше. Зарадва се и веднага мина в другата крайност - обгърна го страшна тъмнина:

„Печален черен ангел, ми дава чаша черна,

а в нея мозък кървав. И смъртно бледа уста.

Аз впих и пия до дъно, отровен с жад безмерна.

Какъв възторг на ужас! Чар в безнадеждността.

Като отрова страшна, о мисъл ти безверна,

гръд гориш, убила надежда и мечта!

На черна магия с властта ти злонамерена,

без жал навеки ти разделяш сърцата в самота.

На гниещ труп миришеш, о вино ти проклето.

Видях - и знам аз: че всичко нищожност е в този свят,

и мрат без да разцъфнат цветята ми в сърцето.

И го посреща - чужд на всяка химера

тук всичко, както призрак лъжлив примамно блед.

И цветето най-мило остава - револвера.”

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...