Jump to content

342. Как може да търсиш щастие в брака


Recommended Posts

342. КАК МОЖЕ ДА ТЪРСИШ ЩАСТИЕ В БРАКА

- Господин Христов, нямам думи да изкажа какъв човек сте Вие!

- Бог и само Бог върши всичко велико и красиво!

Отдавна беше са мръкнало. Христов беше решил за днес с Андрей стига, затова запита:

- После какво стана? - Андрей си отдъхна, че най-после пак ще почне да разказва.

- В съседство с магазина, на който бях управител, бяха отворени два нови, модерни магазина от частници, които бяха по-гъвкави, по-отзивчиви към нуждите и изискванията на клиентите, по-подвижни в асортимента на стоките и др., затова почнаха успешно да ме конкурират. Оборота на магазина спадна, управата искаше непременно да го покача.

- И въпреки това продължаваше да продаваш някой стоки на по-високи йени, да поставяш в оцета вода?...

- Вие пък откъде се сетихте това, то няма нищо общо! — И го загледа в очите изпитателно, като си мислеше: „Изглежда и той е член на управителния съвет, откъде инък ще знае тези неща, или пък е самия председател на управителния съвет?” - Христов го остави да мисли, каквото можеше.

- Има много общо. Ако беше продавал по цените, които кооперацията ти нареждаше, щеше да бъдеш най-малко при същите условия, при които бяха двамата частни магазина и жирото нямаше да спада, защото магазина ти е по-стар и разработен, хората вече са научени да идват в него. Само много по-ниските цени на стоките в другите два магазина, са ги откъснали от твоя магазин.

- Добре и така да е - съгласи се Андрей, за да продължи.

- Не бързай, ще ми разказваш, но същественото за тебе е най-важното да знаеш, че ти си виновен както за падането на жирото, така и за всичките си неудачи! Да не търсиш причината някъде другаде! Ако това сега не разбереш, живота по-бавно, но сигурно и то с големи страдания, ще те убеди. А ти трябва всички тези незначителни опитности да ги съкратиш, да ги преминеш галоп, за да дойдеш до важното, защото нали ще ставаш писател, певец...

Андрей се ядоса и троснато отговори:

- Не мога да разбера откъде знаете всички тези микроскопични подробности, като стоите тук далече от света и живота?

- Сега продължи, пък друг път ще видиш дали съм далече или близо до живота.

- В квартала живееше един добър майстор на локум, но беше много беден. Веднаж идва в магазина, помоли ме да му дам на кредит няколко торби захар, който ще ми заплати като изработи локума и го продаде. Съгласих се, защото получените по този начин пари раздробявах на дребни продажби и нанасях в касовия лист. По този начин повишавах оборота, работата тръгна отново добре.

- Забележи само - привидно добре. Това е било затишие пред страшна буря. И после какво стана?

- Отначало, че давам на кредит захар на локумджията, Цонко не знаеше, но тук трябва за малко да се отклоня.

- Ха отклони се, да видим - каза Христов като прикриваше отегчението си, защото вече всичко знаеше нататък как ще стане.

- Моята Мими много ме ядосваше, и аз не можех да спя!

- Защо?

- Защото не се подаваше на превъзпитание, не ставаше такава каквато аз я исках! - Христов почна да се смее от сърце.

- Ти си интересно момче, винаги се захващаш с невъзможни неща, затова главата ти ще пати.

- Не разбирам!

- Смешно и глупаво е, който и да е мъж като си мисли, че може да превъзпита жена си, или която и да е друга жена!

- Може да е така както казвате, но аз тогава така си мислех. В безсънните си нощи си мислех, и как да си наредя бъдещия си щастлив семеен живот.

На това изказване Христов и този път се изсмя високо, като че му казваше: „Как може да търсиш щастие в брака? Да мислиш така, е най-голямото заблуждение! Кой е станал по-щастлив, като се е оженил или омъжил?!”

Но нищо не му каза, защото сега имаше по-важни проблеми за решение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...