Jump to content

359. Ти вече си записан на Небето


Recommended Posts

359. ТИ ВЕЧЕ СИ ЗАПИСАН НА НЕБЕТО

На поляната до боровата горичка имаше малка, красива и бяло боядисана дъсчена барачка със столче и масичка в нея - метеорологическа клетка*.

[*Метеорологичната клетка - т. 18, снимка № 16.]

В този момент, от къщичката излезе един брат с особена физиономия, който въона Андрей към действителността.

Брата с леки, пластични крачки тръгна към градинката сред поляната, която имаше форма на котва, в която беше монтиран слънчев часовник*, кофа за измерване на валежите.

[*Слънчевият часовник-„Изгревът”, т. 29, снимка № 85- Учителят, в дясно е слънчевият часовник.].

Братът се изкачи по малка стълбичка, погледна уредите в клетката, записа данните и отново се върна в барачката.

Андрей любопитно го наблюдаваше, защото лицето му приличаше на птичка, челото му беше си полегнало назад към темето, главата му приличаше на клин, който искаше да се пъхне в небето и от там да потече знанието на Битието в него. Ушите му бяха големи, но тънки и без гънки, очите малки, тъмни и подвижни; носът - дълъг и гърбав - приличаше на човка, под който имаше малки, добре подстригани мустачки, и лицето завършваше с малка, но остра брада. Брата беше слаб и много нежен. Преди да беше влязъл в малката барачка, някой му завика от към Салона:

- Брат Жорж, брат Жорж!

После викащия се приближи, каза нещо на брата и се върна. Андрей веднага се сети, че този брат е Жорж Радев*, за когото Христов беше му говорил вече.

[*Георги Радев (Жорж) - „Изгревът”, т. 18, снимки № 5-26. Георги Радев - творчество - т. 18, с. 6-161.]

Това го направи още по-интересен за Андрей! Андрей заобиколи полянката и дойде до барачката. От нея излезе Жорж и кротко и приветливо му заговори със слабия си, но приятен глас:

- Търсите ли някого? - запита той тихо.

- Не, тук е много хубаво, дойдох да се порадвам! - отговори Андрей. - Но какви са условията да вляза, да се запиша във Вашето Братство?

Жорж изпитателно изгледа Андрей в очите, лицето и целия и каза:

- Бие сте за тук и вече сте тук!

Андрей го гледаше въпросително, не разбираше какво иска да му каже - чакаше да се изясни. Жорж това разбра и продължи: - Да не пиете алкохол, да не пушите, да не ядете месо... да обичате истината!...

-Аз не пия алкохол, не пуша и не ям месо. Наистина, доста съм лъгал, но реших вече да не лъжа!

Жорж го гледаше усмихнат и с учудване и изненада, защото му направи впечатление откровеността на Андрей!

- Вие сте като онзи млад човек, който запитал Христа какво да направи, за да наследи Царството Божие.

- Но тук при Вас е действително Царството Божие! - И погледна блесналата, огряна от слънцето планина.

Жорж изслуша Андрей и после продължи:

- Христос е казал на младежа да изпълни десетях Божи заповеди, а Вие сте изпълнили нашите три заповеди. Младия човек отговорил на Христа, че изпълнявал тези заповеди. Тогава Христос му отговорил да продаде имота си, да го раздаде на бедните и тогава да го последва. А ние няма да ти кажем да си раздадеш имота.

- Аз нямам нищо - превари като отговори Андрей.

- Сега, след две хиляди години вече става дума за друг имот.

- Какъв?

- Да си раздадете старите разбирания за живота като повече ненужни за вас дрипи и парцали, и така свободен да дойдете при нас.

- Добре, но в какво се състои формалната страна на въпроса - членски вноски, гаранти и пр. и пр.?

Жорж пак се усмихна нежно, изгледа Андрей внимателно и отговори:

- Тук при нас няма формални страни, оставени са само принципите, главните.

- Кои са те?

- Трябва да си записан на Небето! А ти си записан вече!

- Не Ви разбирам! Но как може без членски вноски?

-Да, при нас няма членски вноски! Ако и тук имаше тези формалности, Вие не бихте помислили, че тук е Царството Божие и не би могъл да направиш разлика от другите дружества и братства!

- Но обяснете ми, как съм записан на Небето?... Обяснете ми също, защо тук всички сте особени и загадъчни?

- С кои други сте говорили?

- С господин брат Христов.

- Още с кого?

- И сега с Вас.

- Тук живеем около 200 души, в София много повече, в цяла България са с хиляди, а в света...

Андрей се почувствува в положението на мат, и то на вундермат. Стана му неудобно! Жорж му се усмихна нежно, деликатно, снизходително като на по-малък брат.

Андрей, който беше много отмъстителен се изненада от себе си, че не се обиди и не почувствува желание да му отмъсти, както обикновено ставаше, напротив, стана му приятно и си помисли: „Колко фин и деликатен човек!” И се сети за Христов. Колко много се различаваха един от друг!

Андрей видя Христов като грамадна, дебела, остра брадва до дънера на някое вековно дърво, а Жорж видя като бръснач.

- И Вие и Христов, не приличате нито на един от моите досегашни познати. По особен начин говорите, по особен начин разсъждавате! Бихте ли ми казали, как познавате времето по слънчевия часовник? - Андрей по стар навик мина на съвсем нова и различна тема, което направи впечатление на Жорж.

- Може, ела.

И двамата тръгнаха към часовника. В това време към тях идваха от към Салона двама души.

- Брат Жорж, се обърна един от тях - този господин Ви търси.

- Да, да - започна тихо, нежно и внимателно Жорж: - За Вас вече ми говориха. - Погледна часовника на ръката си и каза: - Рано сте дошли, има още десет минути до уговореното време на срещата ми. - И господинът си извади часовника.

- Да, имате право, но аз не знаех за колко време ще дойда до тук, затова тръгнах по-рано.

- Носите ли книгата?

- Да, нося и оригинала на английски, нося и един превод на немски. Ако Ви услужи, може да Ви го оставя.

- Ще уговорим - и се обърна към Андрей: - Днес няма да можем повече да говорим, друг път елате в редакцията на списание „Житно зърно”, тогава ще си поговорим и по други въпроси. — И го напусна.

Андрей остана с брата, който беше довел господина при Жорж Радев.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...