Jump to content

361. Възвишените същества


Recommended Posts

361. ВЪЗВИШЕНИТЕ СЪЩЕСТВА

- Не виждам никаква връзка с това и вярата.

- Има - по закона, всеки каквото прави, ще му го правят, по-възвишените същества от нас ще почнат и те да се грижат за нас, както ние се грижим за птичките. Както птичките вярват и се надяват на нас да ги нахраним, така и ние вярваме и се надяваме на по-възвишените същества да се погрижат за нас, че и ние не сме оставени на произвола на съдбата... Но ще ме извините господине, аз бързам имам работа в града, трябва да слизам, друг път може пак да си поговорим. За довиждане, ще ти кажа: - Виждам те, ти си комунист и си мислиш, че в СССР е рай, а аз ти казвам - в СССР е адски рай!

- Защо така мислиш, откъде имаш тези сведения?

- Нямам никакви сведения. Учителя ни е дал ключове, без сведения да имаме, да знаем Истината.

- Кажи ми един такъв ключ.

- Там където не е Бог, там е винаги ад! Това е закон без изключение! Там където има страдания, болести, недоволство, насилие, там не е Бог, там е ада!

- Вие какво работите?

- Уча закона за смирението.

- Как се сетихте и сега така да ми отговорите? Кажете ми това простичко и ясно.

- Добре - слугувам, работя обща работа, правя различни услуги. Бях се много възгордял, затова живота ме чукна по главата и ме смири. Но Господ е добър, прати ме да слугувам на добри хора, при братя. Колко тежко щеше да ми бъде, ако бях слуга в света - при чужди хора!

- А когато не Ви викат за услуги, кой Ви храни?

- Бог. Вече три години така живея, и нито една вечер не съм си легнал гладен. Сега бързам да отида в града, от печатницата да експедирам списанието „Житно зърно”. На онзи господин помогнах да намери брат Жорж, на някой стари сестри нося вода и др.

- Но господина, на когото показахте Жорж, не видях да Ви даде нещо.

- Това не е необходимо, важно е, че работя. Има закон, според който всеки работник е достоен за хляба си.

- Не съм съгласен! Как може всеки да ме хайка както иска, и то без да ми заплаща?

- Че работниците, чиновниците... не ги ли хайкат, не приличат ли на впрегнати коне? Мен поне ме хайкат братя, хора, които ме обичат, и които аз обичам.

- Не, не съм съгласен в никакъв случай да работя без пари! И този брат Жорж, и той ли без пари работи?

- Да, той е главен редактор на списанието.

- Много млад ми изглежда.

- Млад е, защото живее по Бога. Аз много се разбърборих, трябва да вървя - и си подаде ръката.

И Андрей му хвана меката сърдечна ръка, и от този момент го заобича.

Андрей остана на поляната да мисли върху чутото - стана му весело. Тук всичко предразполагаше към размисли, мечтания и съзерцания. Струваше му се, че всичко беше наситено с ароматите на мечтите.

Обиколи няколко пъти поляната, и все му се мяркаше мисълта да дойде и той да живее на Изгрева. И съжаляваше, че не пита брата как може да стане член на Братството, относно членските вноски и гарантите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...