Jump to content

Възпаление на лимфните съдове и лимфните жлези


Recommended Posts

Възпаление на лимфните съдове и лимфните мелези

При нараняване на част от тялото, най-често на ръцете или краката и допълнително замърсяване и инфектиране, се възпаляват лимфните съдове и лимфните жлези (възли), които се намират най-близо под мишниците или в слабинната гънка. Възпалените лимфни съдове се виждат като червени нишки по кожата, които отиват от раната към увеличените лимфни възли.

Признаци. Болният чувствува болка, парене на това място, понякога се явява треска.

Възпалението може да завърши с разнасяне в такъв случай болката престава, червенината се изгубва твърде бързо и кожата започва да се лющи. Само лимфните жлези остават подути по-дълго време. Когато пък нагноят, местните признаци се уголемяват, треската се удвоява.

Предсказание. Благоприятно при липса на нагнояване и сериозно при наличност на такова.

Предпазване. Необходимо е всяка рана да се държи безусловно чиста. Това става, като се почисти веднага с чай от лайкучка (или жълт кантарион) или пък се измие с борова вода и се превърже по начина, указан за „Лечение на рани“ (вж. том I). Ако причината е болен зъб, да се лекува от зъболекар.

Лечение. Провежда се от лекар. Народната медицина използува следното лечение:

I. Сутрин, обед и вечер 20 минути преди ядене болният да взема или:

а) по 1 супена лъжица сироп от алое арборесценс (трионче), или пък:

б) по 1 супена лъжица боров сироп: 50 г борови връхчета в 1 л вода на тих огън се варят 20 минути, след това се добавя 500 г чист пчелен мед и ври още 10 минути; като изстине, се прецежда през тънка кърпа.

II. Десет минути след сиропа болният да изпива 1 чашка от 75 г отварка от агримония, борови връхчета, кървав здравец (корени), орехови листа, листа от бяла черница, спирея, росопас, синя тинтява и хмел (шишарки) по 50 г от всяка. От тази смес 2 пълни супени лъжици се запарват с 500 г вряща вода и захлупено ври 10 минути. Като изстине, се прецежда. Пие се подсладено с мед и лимон по вкус.

Диета. Вегетарианска храна, млечно-растителна с повече плодове (винаги измити, защото се пръскат с отровни химикали) и зеленчуци или пък обикновена храна без свинско, говеждо, овнешко и консервирани меса и риби. Люто, алкохол и тютюн не!

Сутрин на първа закуска болният да изпива 1 чаша боза, в която от вечерта е киснало 1 парче козуначена мая (15-20 г). Сутринта се разбърква и се засилва с по 1 чаена лъжичка суха бирена мая, копривено и шипково брашно (от аптеката). Втората закуска е по желание.

На обяд заедно с другата храна, винаги придружена от салата от кромид лук и магданоз (листа) по равни части и по малко от другите любими салати с винен оцет и зехтин по вкус, може да изяжда и по 100 г младо месо: агне, теле, пиле и прясна риба (речна или океанска).

На вечеря безмесна храна: кисело мляко, засилено с 1-2 супени лъжици сурова настъргана целина, зеленчукови и тестени ястия и компоти с ръжен или чер тричав хляб. След ядене да взема и по 1-2 чаени лъжички тахан с мед по равни части.

Вместо вода, ако дадените отварки са недостатъчни, да пие чай от бял равнец (2 супени лъжици се запарват с 500 г вряща вода, кисне 1 час и се прецежда).

III. Два часа след ядене болният да взема 1 супена лъжица смес от 500 г течна гликоза или чист пчелен мед, 20 зелени листа от индрише и 30 сладки бадема, счукани в дървен хаван на кашица, 3 месести лимона, смлени на машинка за месо с корите, но без семките, с прибавка и на по 10 г валерианова тинктура (чиста) и тинктура от глогов цвят (от аптеката).

IV. Десет минути след тази смес да изпива 1 чашка от 75 г отварка от исландски лишей и полски хвощ по 50 г, бударица 75 г, обикновена коприва (листа и цвят), ранилист (листа и цвят) и пача трева по 100 г. От тази смес 2 супени лъжици се запарват с 500 г вряща вода и захлупено се вари 10 минути. Като изстине, се прецежда и се пие подсладено с мед и лимон по вкус.

Забележка. При температура заедно с тази отварка болният да взема 1 прах от 1 г от следната смес: индийско орехче (мускатно), нишадър и лимонтозу (от аптеката) по равни части.

V. Вечер преди лягане при запек, даже еднодневен, се прави клизма с 500 г топла вода. След това:

а) при леко възпаление жлезите се налагат или с топли филийки от печен кромид лук, поръсен с малко пудра захар, или с топли питки, забъркани с брашно и топла ракия и намазани от вътрешната страна с малко маслинен зехтин, или пък с топла лапа от сурова настъргана тиква;

б) в по-тежки случаи при хронично възпаление жлезите се налагат с торбички, напълнени или със зелени листа от пелин, скълцани и поръсени на върха на ножа с нишадър на прах (от аптеката), или с топла лапа от прясно зеле, на ситно нарязано и сварено с малко прясно мляко, за да стане гъсто като лапа, преди поставянето поръсена с малко пудра захар.

При опасност от нагнояване помагат парните компреси, горещите лапи от ленено семе или още по-добре топлата лапа от сплитката на чесновия лук.

Приготовление: Взема се едно парче от сплитката (дълго около 20-25 см), попарва се с вряла вода и се оставя на огъня да ври 20-30 минути, за да се размекне. След това се изцежда водата, а върху смачканата сплитка се сипва малко (2-3 супени лъжици) чист зехтин (не олио) и се оставя на огъня да се запържи. Като омекне добре, сипват се и 2-3 супени лъжици трици и пак се бърка. Ако лапата излезе суха, сипва се и малко от водата, в която е вряла сплитката. Налага се, както и другите лапи.

Едновременно и в двата случая се поставя и коремен компрес от 2-3 бархетни парчета, натопени в топла отварка от орехови листа (2 супени лъжици в 500 г вода врят 10 минути), а отгоре сухо хасено парче и вълнен пояс. На главата „шапка“ от зелен лист прясно зеле, леко напръскано от вътрешната страна с малко оцет, отгоре вестник и вълнена шапка и така се спи.

VI. Сутрин. Още с отварянето на очите се прави самовнушение с формулата: „Всеки ден във всяко отношение все по-добре и по-добре се чувствувам и в най-скоро време ще оздравея“ (подробности вж. в том I, „Лечение със самовнушение“ и „Лечение с внушение“), последвано от фрикция с хладка вода на подмишниците, корема и половите органи и сухо изтриване. След обличането се правят 10 дълбоки вдишвания през носа с бавни издишвания през устата и леко масажиране на болните жлези с малко стопена заешка мас (може и от домашен заек).

Неделя. При липса на болка пълна почивка от всичко.

Важна добавка. За по-бързо излекуване болният трябва да води природосъобразен живот: рано да ляга не по-късно от 22 часа, и рано да става не по-късно от 7 часа сутринта, всекидневни разходки на чист въздух най-малко за 2 часа (подробности вж. в том I, „Природосъобразен живот“).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...