Jump to content

Парализа на лицевия нерв


Recommended Posts

Парализа на лицевия нерв

Причини. Най-честа причина са болестите на мозъка (мозъчен тумор, удар), болести на костния канал, през който минава нервът, нараняване, възпаление на лицевия нерв, простуда (от силно течение), ревматизъм, гнойно възпаление на околоушните жлези идр.

Признаци. Страната, на която е парализиран нервът, е неподвижна, от което лицето става несиметрично. Кожата на парализираната лицева половина е гладка, бръчките изчезват, окото е по-широко отворено и не се затваря напълно. Различието в двете страни на лицето изпъква особено силно, когато пострадалият се опита да се засмее. Тогава засегнатата страна остава неподвижна и това прави особено впечатление на околните. Свиренето с уста е невъзможно. Говорът остава незасегнат. Болки почти няма. Когато парализата се дължи на мозъчно увреждане, тя се съчетава с парализа на едната половина на тялото.

Предсказание. Зависи от болестния процес, предизвикал парализата. Когато се дължи на възпаление на самия нерв, прогнозата е благоприятна. Обикновено трае 2-4 седмици и изчезва постепенно, като не остава никаква следа. Предсказанието е сериозно, когато парализата се дължи на мозъчно заболяване.

Предпазване. Да се избягват причините, които предизвикват заболяването. Особено да се пази лицето от студено течение.

Лечение. Болнично. Народното лечение е общо и по начина, изложен за болестта, която го предизвиква. Ако не е известна, да се приложи следното:

I. Сутрин, обед и вечер 20 минути преди ядене болният да взема или:

а) по 1 пълна супена лъжица сироп от алое арборесценс (трионче) - вземат се 15-20 зелени листа с общо тегло 200 г, махат се бодлите им и се смилат на каша, след това се прибавят по 400 г чист пчелен мед и чисто натурално червено вино; във водна баня на тих огън се вари 1 час, почива 24 часа и се прецежда, държи се на студено, за да не вкисне. Или пък:

б) по 1 пълна супена лъжица боров сироп - 100 малки зелени шишарки от бор и 25 г седефче (листа и цвят) в 2,5 л вода с 1,5 кг захар на тих огън се варят 20 минути; като изстине, се прецежда през тънка кърпа.

II. Двадесет минути след сиропа да изпива 1 чашка от 75 г отварка от агримония, бял равнец, широколистен живовляк (листа), жълт кантарион (листа и цвят), гръмотрън (корени), невен (листа и цвят), пача трева, росопас и цариче - по 50 г от всяка. От тази смес 2 пълни супени лъжици се запарват с 500 г вряща вода. На тих огън се вари 10 минути и като изстине, се прецежда.

Диета. Същата, както при Паркинсонова болест.

Вместо вода, ако дадените отварки са недостатъчни, болният да пие запарка от шипки - 30 зърна се счукват в дървен хаван на кашица, изсипват се в 600 г вряща вода. Като клокне 3 пъти, се снема от огъня, а като изстине, се прецежда през тънка кърпа. Може да се пие подсладена с мед и лимон по вкус.

III. Два часа след ядене да взема по 1 супена лъжица смес от 500 г чист пчелен мед, 20 зелени листа от индрише и 20 ядки от сладки бадеми, счукани в дървен хаван на кашица, 2 месести лимона, разрязани, изстискани и смлени на машинка за месо с корите, но без семките, по 12 г обикновена валерианова тинктура и тинктура от глогов цвят (от аптеката) и 1 супена лъжица канела на прах.

IV. Десет минути след сместа да изпива 1 чашка от 75 г отварка от 5 ореха, счукани с ядките и черупките на каша и вързани в марличка, и по 3 супени лъжици корени от обикновена коприва и овес (зърна). В 2 л вода се варят 20 минути и като изстине, се прецежда през тънка кърпа. Пие се подсладена с мед и лимон по вкус.

V. Вечер преди лягане при запек, даже еднодневен, се прави клизма с 1 л топла вода, последвана от парна баня на главата с чай от лайка за 5-10 минути, сухо изтриване на лицето и меняваща баня на краката до под коленете (42°С за 30 секунди, 20°С за 3 секунди - 5 пъти), като се започва с топлата и се свършва с хладката вода. Следва разтривка на гръбнака от долу на горе във вид на малки кръгчета с памуче, натопено в камфоров спирт, 2-3 пъти, и налагане с торбичка от тънко хасе, широка 10 см, напълнена с топъл пресен селски хлебен квасец (забъркан гъсто преди 4 часа), засилен с 6 супени лъжици листа от магданоз, попарени с вряла вода, за да омекнат, изстискани и на ситно нарязани, и 15-20 сини сливи (от тези за компот), смачкани без костилките. Едновременно се поставя компрес на корема от 3 бархетни парчета и цяла „шапка“ на главата от тънко хасе (ушита така, че да покрива главата от веждите до раменете включително, за да се допре с торбичката на гръбнака), напълнена със същия квасец, засилен с 9-12 супени лъжици сурови диви кестени, настъргани с корите (при липса на кестени с толкова супени лъжици млади и пресни корени от полски бъзак, счукани на каша), или пък със смес от 9 супени лъжици суров кромид лук, на ситно настърган и засилен с 3 супени лъжици готварска сол. Отгоре се слагат сухо хасено парче и вълнен пояс. На засегнатите по лицето места се поставят торбички от марля, напълнени с пресен селски хлебен квасец, засилен за всяко място с 3-7 сини сливи, смачкани без костилките, а отгоре се слага малко памук и леко се бинтова; или пък една от лапите (по избор), дадени при невралгия на троичния нерв. Държат се цяла нощ или докато много досадят.

VI. Още с отварянето на очите се прави самовнушение по начина, изложен при невралгия, последвано от фрикция с хладка вода на подмишниците, корема и половите органи, сухо изтриване и лек масаж на засегнатите места с пръсти, натопени в чист маслинен зехтин, с продължителност 2-3 минути. Първият масаж да се покаже от специалист-масажист.

Неделя. Пълна почивка от всичко - пият се билките и се спазва диетата. При менструация меняваща баня на краката не се прави.

Важни добавки:

1. След като болният почувства значително подобрение от лечението, може да премине и към вечерен масаж на парализираната страна. Той се прави преди вечеря по казания вече начин или пък с помощта на трите средни пръста, леко натопени в следната смес: 100 г чист маслинен зехтин, 20 г амоняк и по 10 г камфор и нишадър на прах (от аптеката). Масажираното е бавно и нежно, с кръгообразни движения от долу на горе и обратно по цялата парализирана страна с продължителност 3-5 минути.

2. Гимнастиката на лицето може да започне една седмица след започването на масажите. Тя се прави сутрин преди закуска и преди обяд винаги помежду другите приложения - болният застава пред огледалото и се мъчи правилно да свири с уста, да се смее, да се мръщи или да прави други мимики по желание в продължение на около 5 минути.

3. При силни болки болното място да се налага с млечни компреси с извара.

4. Да се имат предвид и общите упътвания за нервните болести.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...