Jump to content

56. Телеграмата от Берлин. (29.08.1943, неделя, София - Изгрев)


Recommended Posts

56. ТЕЛЕГРАМАТА ОТ БЕРЛИН

29.08.1943 г.

[неделя], Изгрева, София

Снощи [28.08.1943] дойдоха при мене майката и бащата на двамата братя Янкови. Казаха, че утре искат да отидем на Изгрева при Учителя, да си кажат „довиждане”, защото си заминават за Берлин. Куфарите им били събрани и билетите им били почти купени.

Днес ние влязохме при Великия Учител.

Днес Учителят имаше особено изражение на лицето Си.

Майката Янкова, още като Му целуваше ръката, каза:

- Учителю, ние сме дошли за малко да Ви кажем „довиждане”, защото си заминаваме за Берлин.

Учителят си затвори очите. Ние всички мълчахме. След известно време

Той отвори очите Си и каза:

- Рекох, Вие няма да заминете за Берлин.

Майката на братя Янкови каза:

- Как така, Учителю, ние си събрахме багажа и билетите си купихме. Учителят мълчеше и спокойно я гледаше.

Ние всички мълчахме.

Майката повторно каза:

- Учителю, това, което Вие казвате, е невъзможно, защото Любомир трябва да се яви във Филхармонията на репетиция. Двамата имат работа там.

Учителят все мълчеше и гледаше пред Себе Си.

Янков каза:

- Е, стига, щом Учителят казва, но вие ще тръгнете, че ще видим. Ако трябва, пак ще дойдете тука.

Всички станахме прави. Аз първа целунах ръката на Светлия Учител. После и Янкова, и ние първи излязохме от приемната стая на Учителя. Като излязохме отвън, тя ми каза:

- Вие защо мълчите? Как да не си заминем?

Аз я успокоих, като казах:

- Вие трябва да знаете, че Учителят не говори, освен каквото Бог Му каже. Бог Му казва това.

Ние всички слязохме в града. Като стигнахме на мостчето между улиците „Граф Игнатиев” и „Евлоги Георгиев”, Любомир тичаше срещу нас и държеше в ръцете си телеграма от брата на Янкова, в която пишеше, че апартаментът в Берлин е разрушен и запален заедно с всичката покъщнина. Следва писмо. Амин!

Сега Венцислав готви следващия си концерт на моето пиано, защото оперният артист Михаил Попов60 беше взел тяхното пиано под наем и с договор и не им го връща сега назад.

Венцислав всеки ден идва и свири на моето пиано.

Ние се храним заедно и тримата с брат Христо. Венцислав започна да спи в другата стая. Аз държех две стаи, с ползване на кухня и баня.

Господи, Твоето Слово е живот! Ти си наша Виделина. Ти си наша опора. В Тебе е нашата сила! Амин!

_______________________

60) Михаил Христов Попов, 1899-1978, оперен певец, бас

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...