Jump to content

70. Упражнения на гласните букви. (25.10.1944, сряда, София - Изгрев)


Recommended Posts

70. УПРАЖНЕНИЯ НА ГЛАСНИТЕ БУКВИ

25.10.1944 г.

[сряда], Изгрева, София

Учителят се беше вече върнал на Изгрева. Днес е мрачен дъжделив ден. Ние с брат Христо отидохме при Учителя по обед.

Аз бях много разтревожена и дори разплакана. Бяха ми дали неприятната роля Есмералда в операта „Продадена невеста”. Същия ден имах неприятност и с управата на Операта.

Учителят веднага ни прие.

Аз Му разправих всичко. Той Си затвори очите и ние мълчахме дълго време.

Учителят каза:

- Човешката слава е преходна, временна. Това е животът на сенките, ти преживяваш сега тяхното състояние, затова на тях им е леко, върви им, а на тебе ти е тежко, подтисната си.

- Учителю, какво да правя, за да избегна това?

Той ми отговори с пример: Като стъпиш в средата на нечистотия, нали ще се изцапаш? Та ти стой далеч, не стъпвай в тяхното лайно.

Ти да им кажеш: Като пея тази роля, аз се простудявам, а гласът ми е нужен за по-важна работа. Иначе и вие ще се изложите. Кажи още, че фашизмът е една боя, дошла от Италия. Аз съм се родила артистка, такава съм и сега. Другите сега се учат на това изкуство, а аз съм готова от миналото си.

Учителят се обърна към брат Христо и му каза да проучи цялата работа около причината, дето ми дават тази роля.

Аз казах, като избърсах сълзите си:

-Учителю, като бяхме във Вършец, пристигна от Берлин артистката Нели Карова, която пееше там по времето на Хитлер. Тя пристигна оттам с недобро разположение към мене, защото като ме срещна на коридора, ми каза: „Ние сме артисти, но за нас не са писали толкова много по вестниците. Сега ще видим как ще слезете от категорията, на която сте се качили." Аз отговорих: „Изкачила съм се благодарение на гласа си и таланта си.” Сега тя ми пречи, Учителю!

- Ти, успокой се! Имай търпение! Всички ония, които не вървят по волята Божия, ще изчезнат. Пияници не могат да управляват. Днес-утре новото иска въздържани хора, хората на новото учение. Сега те ще уволнят лисиците, вълците и змиите. Но от воловете те имат нужда, като вол те претоварват.

След три дена от горния разговор с Учителя, уволниха няколко артистки, които пречеха на Божието дело.

Учителят продължи:

- Ти пееш тоновете чисто и точно!

Аз казах:

- Когато репетирах сутрин и следобед с маестро Едмондо де Веки от Скала ди Милано (диригент), той все ми казваше: „Аз ще Ви приготвя така в тази роля, че спокойно ще можете да я пеете по всички големи сцени в чужбина.” Той ми казваше: „Почти всички колоратурки, дори и най-прочутите, пеят фалшиво, пеят фалшиви колоратури. ”

Учителят каза:

- Най-високите тонове на колоритния глас, на физическия свят не се образуват всичките обертонове, но останалите обертонове се чуват в Духовния, Ангелския и Божествения свят.

Певецът може да пее на едно вдишване до 30 секунди. А при високия регистър на едно вдишване той издържа до 15 секунди.

У някои певци гласните струни вибрират неравномерно и тогава вибрациите се самоунищожават, и такъв глас не лети надалече.

Летящият глас има равномерни вибрации.

В бъдеще окултните певци ще овладеят до съвършенство съотношението на регистрите и ще могат да пеят до 6-7 октави.

При колоритния глас украшенията трябва да се пеят с лекота. Гласът да резонира повече в главата. А тоновете, които съставят мелодията, трябва да се пеят наситено, в гърдите. Ако украшенията се пеят наситено, те стават нечетливи и бавни.

Окултният певец трябва да развие различното оцветяване на тоновете си.

- Учителю, казах аз, в края на песнопойката има едно упражнение на гласните букви. Аз направих няколко вариации на това упражнение. Аз изпях почти всичките вариации на гласните букви.

Учителят просия от радост и каза:

- Тези упражнения ще се пеят от учениците за развиване на техниката на гласовете им.

Учителят посочи още няколко варианти на това упражнение.

Брат Христо каза:

- Тя все иска да напусне Операта.

- Да, Учителю, писарка да стана, но не ми се работи вече в тази среда.

Той си затвори очите и след като дълго време мълча, ми отговори:

- Ученикът не се връща назад, но върви само напред. Ти ще потърпиш още малко време. Ще дойде ден, когато те сами ще те освободят. Ако те не те приемат добре, с любов, няма да им върви. Тебе небето те праща при тях. Ако те не приемат Новото учение, не приемат Божествените принципи, те ще изчезнат.

Настъпи дълго мълчание, нарушено само от стъпките на Учителя, Който се движеше из стаята Си.

Аз бях изтръпнала. Сърцето ми силно биеше.

Учителят се спря и каза:

- Българският народ за мене е еврейски. През големи страдания ще минат българите, защото не чуха гласа на Господа!

Учителят се обърна към брат Христо и каза, като ме посочи на него:

- Ако тя пее на тях, те ще й дадат пари, титли и слава, но като я изстискат като лимон, ще я забравят.

Ако пее за Господа, ще има слава през вековете и когато си замине от земята, тя ще продължава да пее в Духовния и Божествения свят с астралното си тяло. Ти ще й помагаш, каза Учителят.

Той още дълго време говори за България и българския народ, но всичко не ми е позволено да пиша.

Учителю, благодаря Ви, дето ми помогнахте да Ви срещна на физическия свят и дето ме свързахте с брат Христо, който ми помага да разрешавам задачите си.

Господи, помогни ми да бъда добра, да бъда чиста, да мисля право, да ходя в правия път, в Разумния Божествен свят. Амин!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...