Jump to content

25. Ролята на Царицата на нощта в операта „Вълшебната флейта”. Начало на концертите на Изгрева


Recommended Posts

25. РОЛЯТА НА ЦАРИЦАТА НА НОЩТА В ОПЕРАТА „ВЪЛШЕБНАТА ФЛЕЙТА”.

НАЧАЛО НА КОНЦЕРТИТЕ НА ИЗГРЕВА

Л.Т: Добре, ама след като ме качи категорията изведнъж много, извика ме Асен Найденов и ми каза: „Давам ти да пееш Царицата на нощта от „Вълшебна флейта”. Но тогава Царицата на нощта не е както сега - те я представят като вещица. Тогава я представяха върху облаците, с корона и по дрехата й звезди, луната. Всичко туй лъщи - като царица истинска. Но тя държи ножа и казва на Тамино да убие Зорастро. Все едно да убие Учителя. От Моцарт е тази опера.

Научих ролята си. Аз пея ариите. Той ме извика, изпях ги. Ама като ме туриха долу до режисьора и ми дадоха ножа, аз не искам вече.

Отивам при Учителя, викам: „Не!”, нещо ме стиска, не мога да я пея таз роля.

Той ми каза тъй: „Ще си представиш - в салона имаме една картина: Арахангел Михаил е стъпил върху злото с копието си - ще си представиш това, за да я изпееш.”

- Ами като не мога, викам, да си представя! Не мога, Учителю, казвам Ти, не мога.

А те, на връх Цветница - моят имен ден - разлепват по цяла София афиши и пишат: Царицата на нощта - Лиляна Табакова. И ме извикват в събота, щото моят имен ден винаги е в неделя, да пея с оркестър.

Дават ми вече оркестрова репетиция, а за „Травиата” не ми дава.

Аз не се явих на тая репетиция. Взех едно такси и с брат Христо се явихме при Учителя и казах: „Учителю!”

Паднах на колени, ако щете вярвайте! Разплаках се върху коляното Му, казах: „Учителю, всичкото си знание и изкуство ги слагам пред Вас в Бялото Братство.”

Тогава Той каза: „Невидимият свят те праща там. Сега Невидимият свят те освобождава временно от тази роля...”

Ама каза „временно”.

Аз се страхувам от тази роля. Защо каза „временно”? Дано да се отмени, защото, ако е за височини на гласа ми, имам ги височините, но думите ето какви са: „Жадувам за грозно, за страшно отмъщение, смърт и проклятие, яростен плам във мен гори. Нека чрез теб Зорастро да загине!” и давам ножа.

А Зорастро е на Бялото Братство. Как да го трансформирам? И защо ми го даде Учителят?

Затова, на връх Цветница, аз изнесох концерт на Изгрева. Те можеха да ме уволнят дисциплинарно, а на моето име излезе Милкова-Золотович67 бившата примадона, тя да пее. Значи аз много смело съм постъпила. Можеше да бъда уволнена дисциплинарно.

В.К.: И после пяхте ли?

Л.Т: Тази роля не съм я пяла.

В.К.: И после къде отивате след тази роля? По-рано ми разказвахте, че след този отказ да пеете тази роля, отивате на седемте Рилски езера и като се връщате, вече Ви уволняват от Операта. Как се развиха нещата?

Л.Т: Ами, точка. Учителят очисти. Всичко очисти.

В.К.: Това е пролетта или лятото, нали? Това беше пролетта.

Л.Т: Цветница. И оттогава аз всяка година на Цветница давах концерт на Изгрева и Жечо Панайотов68, и жена му, пристигаха с една голяма тава, барабар с тавата, да ме поздравят и тавата като оставяхме, влизахме в салона.

В чест на Цветница, на моя имен ден, аз пеех в светлото Бяло Братство, не за лична слава, аз съм се смирила до последното стъпало.

В.К.: А лятото вече къде отидохте? На езерата ли - на седемте Рилски езера ли отидохте лятото?

Л.Т.: Тогава отидох.

_______________________________

67) Мария Иванова Милкова-Золотович, 1898-1983, оперна певица, колоратурен сопран

68) Жечо Панайотов, Жечо Панайотов Жеков, 1893-1984

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...