Jump to content

48. Снимки с Учителя Дънов


Recommended Posts

48. СНИМКИ С УЧИТЕЛЯ ДЪНОВ

В.К.: Сега, аз искам да се отправим към друга тема. Например понеже за тази твоя книга, ние трябва да я документираме с много снимки, с много неща. Например тука ти си показала много снимки.

Л.Т.: Нямам време да ги увеличавам.

В.К.: Аз ще ги увелича. Сега, аз искам да те питам за някои снимки, за да ми разкажеш историята на тия снимки: кога, какво, що и как. Защото трябва да имам коментар към тях.

Л.Т.: Ето тука например. Аз съм изнесла един концерт сутринта на сцената на Изгрева и след концерта Учителят поръча само на музикантите да се изнесе една закуска. Ето ги, виж тази снимка.

В.К.: Аз съм я виждал тази снимка, обаче не знаех кой кой е.

Л.Т.: Ето Го Учителя. Аз съм до Учителя. До мене е брат Христо.

В.К.: А от другата страна кой е тука до Учителя?

Л.Т.: От тази страна е един флейтист. А гърбовете на задниците, тука дето са седнали, е Кисьова, Симеон Симеонов, Катя Грива, всичките музиканти на Изгрева, само че са гърбовете им, които са на снимката.

В.К.: Сега, това ли е този концерт, който ти си изнесла на Изгрева, когато Учителят се подписва на издадената на френски негова книга?

Л.Т.: А-а, не е той. Той е на 9 януари 1941 г. А това не е януари. Това е лятно време. Аз имам много концерти, много на Изгрева.

В.К.: Така. Тука Учителят е на Рила.

Л.Т.: Аз съм до Него седнала. А до мене пък е брат Христо. Това е закуска след концерта.

В.К.: Това в неделя ли е било?

Л.Т.: Ами имам датата, ама не помня. Сигур е било неделя.

В.К.: Ние почваме да коментираме снимките. Сега, горе това е Учителят, тази снимка е позната, нали - как излиза от салона с книгата. Тази едната снимка - Учителят седи с разкършен хляб. Това е Мърчаево, нали?

Л.Т.: Да, да.

В.К.: И другата е Мърчаево. Така, тази снимка.

Л.Т.: А тука е пък на Рила, пред палатката.

В.К.: Това е картина, понеже виждам, че е цветна.

Л.Т.: Снимка е.

В.К.: Снимка цветна?

Л.Т.: Снимка. С чаршафи завита масата и Той е турил моята шапка, която Му поднесох от магазина „Червенкови”.

В.К.: А-а, значи аз съм виждал много снимки на Учителя на Рила с една много хубава бяла шапка. И аз съм ги назовал тия снимки: „Учителят, с бялата шапка”. Значи Вие сте подарили тази шапка.

Л.Т.: Но Той не си даде сантиметрите, обиколката на главата.

В.К.: Да.

Л.Т.: И много ни разигра. Защото първата шапка до тука слизаше. Втората пък не може да влезе. А чак когато и аз влязох в магазина, хванахме вече шапката. Но не иска да си даде сантиметрите на главата. Може би има някаква причина.

В.К.: Така. Да, има някаква причина. Аз искам да те питам. Тука виждаме една снимка: вляво горе това е?

Л.Т.: Това е Венцислав Янков.

В.К.: А-а, той е Венцислав Янков.

Л.Т.: Влиза в приемната на Учителя. Вижте как са изпрашени. И ето го брат Христов, а вътре е Учителят, сега ще влязат.

В.К.: Да. Той, Кръстю, е с шапката и с чантата, а това е Венцислав Янков. Това е цигуларят, така ли?

Л.Т.: Той си е снел шапката и сега ще влиза.

В.К.: Да.

Л.Т.: При Учителя.

Л.Т.: Тука Учителят във време на Паневритмия.

В.К.: И се пази с лявата ръка от слънцето.

Л.Т.: Ето каква задача даваше Той на сестра Савка. И казваше тъй: „Ти няма да се явиш на Паневритмия утре. Ще се скриеш в лозите. Там има един храст, там ще се пъхнеш. И ще държиш тетрадка в ръцете си. И ще ме наблюдаваш. Каквото движение направя, ще го запишеш. Моите движения не са произволни. Те се диктуват от друг свят.” И сестра Савка се пъха в храста и държи, аз го имам записано, нейните тетрадки. Тя ми ги завеща, преди да си замине.

В.К.: Нейните тетрадки са при Вас?

Л.Т.: Да, да, имам, само че във вид на тефтерчета. Тя пише: „Учителят бръкна с дясната си ръка в десния джоб, извади си кърпичка и си обърса носа. И пак прибра кърпичката.” Пише. След туй, ето на Той сега е направил едно движение... Тя всичко записваше. И после Му Го прочита. Това беше Негово поръчение.

В.К.: Значи това, което Вие казахте, се свързва с тази снимка.

Л.Т.:Да.

В.К.: Тука Учителя. Аз тази снимка не съм я виждал.

Л.Т.: Пак е много прашна.

В.К.: Да, с бяло сако, което е три четвърти по дължина.

Л.Т.: Тука е брат Христов до Него.

В.К.: А-а, той е брат Христо. А той е в сянка, аз не го видях.

Л.Т.: Едно до друго. Ето Го!

В.К.: Учителят с три четвърти по дължина бяло сако, а до Него е Кръстю Христов.

Л.Т.: Да.

В.К.: Сега тука Учителя.

Л.Т.: Тука е.

В.К.: Тука е сега горе на Молитвения връх. Това е брат Кръстю Христов, Учителя.

Л.Т.: Тука пак е във време на Паневритмия.

В.К.: Да, виждам, Учителя.

Л.Т.: Трябва да ги избърша. Отдавна не съм ги бърсала. А тука...

В.К.: На екскурзия някъде долу? Тука виждаме насядали са...

Л.Т.: Те, като се увеличат, ще бъдат по-ясни.

В. К.: Ето сега, това, което Вие го имате записано, ще го документираме с тази снимка. И затова е необходимо аз да Ви питам за всички неща и Вие да разказвате, защото няма кому да ги кажете след това.

Ето, например това, което е записано, ще се документира с тази снимка. А онова, което Вие казахте за Савка, ще се документира с тази снимка. Затова е необходимо Вие да ми разказвате някои неща.

Това е вероятно някаква екскурзия, защото Учителят е седнал, до Него е Кръстю Христов, аз го виждам тука, тука е до Него от лявата страна, ето го тука. Това е някаква екскурзия.

Л.Т.: То е пак на Рила.

В.К.: Да, това е някъде на Рила. Ето, вижте колко много неща казахте за тези снимки.

Л.Т.: А тука Венцислав влиза при Учителя.

В.К.: Да, така.

Л.Т.: Щото някой път с мене беше, а някой път отиваше и само с брат Христов. Аз бях много заета в Операта и си пазех гласа. Не можех да тичам и на тъй, и на тъй.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...