Jump to content

101. Песента „Мирът иде!” (Мирът иде вече ...)


Recommended Posts

101. ПЕСЕНТА „МИРЪТ ИДЕ!”

(Мирът иде вече...)

В.К.: Сега, на 35-а страница от Вашите „Разговори с Учителя” Вие давате за песента „Мирът иде!”. Тя сега, композирана ли е? Написана ли е? А дали е същата песен, която е в песнопойката? Или друга?

Л.Т.: „Мирът иде!” Учителят я свири с цигулката Си в приемната Му стая като бях.

В.К.: Вие казвате, че Учителят казва: „Тази песен, ако се изпее и изсвири от цял оркестър и хор единно и с вяра, Мирът ще дойде между хората, между человеците.”

Л.Т.: Ама това каза Учителят.

В.К.: Сега, това казва Учителят, да. Тази песен от Ваели е нотирана - „Мирът иде вече, Мирът иде вече”?

Л.Т.: Тя е стара братска песен. [Пее] Много проста мелодия.

А Учителят я изсвири, като почна най-напред много тихо, три пъти пиано130 и през втория път усилваше, и третия път още по-силно, и четвърти път, и пети път повтаряше, докато дойде форте131, фортисимо132.

И спря, и каза: „Сега е обед, слънцето е най-силно на обед. Така, каза, слизат съществата отгоре. Почват от сутринта, отрано”.

И после пък започна пък да затихва и завърши с три пъти пиано, и като че ли музикантът си е отишъл.

Изпълни го това с цигулката Си и ми каза да го разработя, да го направя за хор и солист. Аз турих четири солиста вътре, направих го за хор и го изнесох. Даже и след Неговото заминаване го дирижирах заедно с „Битието” в салона на Братството, като турих един бас да пее в средата, едно соло в тази композиция „Мирът иде!”.

„Учителю на Любовта, Ти дойде при нас и донесе Мъдростта и Истината” - изпява го това нещо един бас.

А отдолу ние пейми „Мира”. След това турих друг солист, турих един челист-виртуоз (Братството му плащаше за всяка репетиция).

В.К.: Как се казваше той?

Л.Т.: А, не му знам името, брат Боян му плащаше, да изсвири една красива работа на челото. Станаха два солиста. Значи един бас и той. Четири солисти турих и се получи. Най-напред приготвих хора така: ако изговарят „Мира иде вече”, не може да дадат туй пианисимо, което аз искам, ами почнаха с мънкане „М-м-м-м”, със затворени уста. Най-напред целият хор пее със затворени уста, мънка и постепенно отварят устите си и почват да изговарят тихо, за да се получи това голямо, голямо кресчендо133. И като дойде до форте, спряха и пущам и солист. След солистите те почват пак силно и свършват пак с мънкане.

И се получи много хубав ефект на тая песен. И Учителят каза, ако се изпълни от идейни певци, Мирът ще дойде, за тази песен.

Аз я изпълних, я дирижирах, защото тогава изнесох цялото „Битие” на сцената.

В.К.: На Изгрева?

Л.Т.: Преди да съборят салона.

В.К.: Да.

Л.Т.: На Изгрева изнесох цялото „Битие” и тази песен с четири солиста.

В.К.: Това е през времето на брат Боев?

Л.Т.: Да, и той беше жив.

В.К.: Той си заминава 1962 година. Значи това е преди 1962 година.

Л.Т.: Но след заминаването на Учителя беше.

В.К.: Това е 1945-46 година.

Л.Т.: Да, наскоро.

В.К.: Наскоро след това. Сега, аз Ви питам, защото искам да разбера: тази ли е песента, която я има в песнопойката на Мария Тодорова - „Мирът иде!”? Нали тука има една песен „Мирът иде!”? Тя е дадена на страница 130 на нейната песнопойка.

Л.Т.: Трябва да я видя.

В.К.: Аз понеже знам историята на тази песен „Мирът иде!”, както е дадена. Тя е дадена през 1918 година. Учителят е накарал приятелите да я пеят и така идва Мирът, нали.?134

_____________________________

130) пиано / piano, р - тихо

131) форте / forte, f- силно

132) фортисимо / fortissimo, ff - твърде силно, с възможно най-голяма сила.

133) кресчендо / crescendo - с постепенно усилване, все по-силно

134) Забележка на съставителя В. Кръстев: Виж „Изгревът ...“, Том 1. София: Житен клас, 1993, с. 408-410.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...