Jump to content

122. „Песента на ангелите”. Отново за уволнението от Операта.


Recommended Posts

122. „ПЕСЕНТА НА АНГЕЛИТЕ”.

ОТНОВО ЗА УВОЛНЕНИЕТО ОТ ОПЕРАТА

В.К.: Сега, на 49 страница от Вашите „Разговори с Учителя” Вие питате, пишете: „Ангелите свирят ли с бурии?” Какво значи „бурии”150?

Л.Т.: Тези...

В.К.: Като флейта?

Л.Т.: Буриите - такива, дето свирят.

В.К.: Да. Те са нещо така продълговати, като тръби. В какъв смисъл казвате: „буриите”?

Л.Т.: Той каза, те не свирят, а само пеят. Те имат милиони крилца от светеща материя. И от колкото са от по-висока еволюция, толкова по-блестящи са техните криле; а колкото по-слизат към физическия свят, тия криле добиват вече цвят.

Например Той ми каза, когато влизам в една стая, да живея за пръв път, да внимавам първата нощ какво ще сънувам, като вляза, защото ще ми кажат какво ме чака в тая стая.

И аз, когато платих тогава - най-напред 2000 лева плащах на месец при хаджийката, при Епитропова, внесох 2000 лева, защото тогава получих 300,000 лева обезщетение за моето уволнение. Щото аз не се върнах вече.

И Бръмбаров е срещнал мама след шест месеца на улица „Раковска” и казал: „Чакахме я шест месеца да дойде при нас, да се помоли, вчера подписахме уволнението.”

В.К.: Кога Ви уволниха? След заминаването на Учителя ли?

Л.Т.: 1948 г. ме уволниха на есен.

В.К.: Каква беше причината?

Л.Т.: Извикаха ме в една стая и ми казаха: „Ако продължаваш да ходиш при тия дъновисти, ще следва уволнението.” А аз не само че ходех, ами и концерти изнасях. И дойде уволнението заради това, че ходя, защото Партията [Българската комунистическа партия] е взела решение да унищожи това учение. Това ми каза[ха] композиторите Пипков и Георги Димитров.

В.К.: Вие се познавахте с тях?

Л.Т.: Ами да.

В.К.: Тука, на 49 страница от Вашите „Разговори с Учителя”: „Песните на Учителя в диалогическа форма са много естествени.”

Л.Т.: А това е: „Ще ни се строшат ребърцата!” - казват листенцата на вятъра. А вятърът отговаря - диалогична форма.

В.К.: Значи има диалог.

Л.Т.: Значи има диалог.

В.К.: А-а-а, това значи.

Л.Т.: Листенцата пеят, а вятърът отговаря: „След мене той вече пристига, другар ми верен, дребен дъжд. Той ще полее полето, ще го приготви за игри” и т.н. Диалогична форма.

В.К.: Да, вече разбрах.

______________________

150) бурия - меден духов инструмент със силна звучност, тръба

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...