Jump to content

195. Отново за ролята на Царицата на нощта в операта „Вълшебната флейта” на Моцарт


Recommended Posts

195. ОТНОВО ЗА РОЛЯТА НА ЦАРИЦАТА НА НОЩТА

В ОПЕРАТА „ВЪЛШЕБНАТА ФЛЕЙТА” НА МОЦАРТ

Л.Т.: Сега за „Вълшебната флейта” аз разбрах от Учителя, че ми е била дадена от Невидимия свят. И засега Невидимия свят ме освобожава - тъй ми каза накрая, понеже аз не желаех тази роля. А защо? Защото аз пея, държа ножа и пея на моята дъщеря Памина: „Жадувам грозно, страшно отмъщение, смърт и проклятия, яростен плам в моята гръд кипи. Нека чрез тебе - и давам ножа - Зорастро да загине! Или ти моя дъщеря не си! А ако не го убиеш, ти вече не си моя дъщеря. Аз не съм твоя майка! И ще бъдеш проклета!”

Вижте какви думи трябваше да пея. И да й давам ножа.

А Учителят ми казва: „Ще си представиш, че си оня ангел, който е забил копието в Злото.” „Ами, викам, Учителю, не мога да си представя”. Казах искрено, както си е. А той искаше да го трансформирам обратно. Добре, но нека „чрез тебе Зорастро да загине”. А Зорастро е все едно нашият Учител, защото Зорастро е ръководител на Бялото Братство.

Аз не мога това да го трансформирам.

В.К.: Това в каква епоха е?

Л.Т.-. Е, сега, точно коя не знам, но в Германия е имало такива певици, които са изпълнявали тази роля и по маниер на Германия и тука се изнасяше. И Царицата на нощта излизаше пищна, пищна, красива върху облаци. На главата й цялата луна - корона, върху дрехите й звезди блестят силно.

Но сегашната постановка, сега, сегашните режисьори я изнасят много грозна, като вещица и не върху облаците, ами я вадят от дъното на земята в черни дрехи, като грозна вещица я изваждат.

А Моцарт е писал, когато тя дава ножа на дъщеря си да убие Зорастро... Тя пее колоратури с големи височини, които аз имам отгоре, още по-високо, като стакати. А тия стакати изявяват нейния злъч, нейният ехиден смях. Значи тука колоратурата не е галеща, ами е обратно, действа ужасно.

В.К.: Да, така.

Л.Т:. Сега аз се освободих от тая роля, но докога, не знам. И защо ми се даде? Защото министър Йоцов ме качи изведнъж нависоко, дигна ми с няколко категории заплащането и затова Асен Найденов ме извика: „На ти сега Царицата на нощта.”

Иначе диригентите дават някой път роли срещу заплащане. Вършили са и такива работи. Ама не казвам за Асен Найденов, общо казвам, принципиално.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...