Jump to content

197. Покупката на „Изгревът“. Обиските. Кога и как се изпълнява „Битието“


Recommended Posts

197. ПОКУПКАТА НА „ИЗГРЕВЪТ“.

ОБИСКИТЕ. КОГА И КАК СЕ ИЗПЪЛНЯВА „БИТИЕТО“

Л.Т.: Отворете Вашата песнопойка и ще видите: след „Битието” следва „Вену Бахар” („Вътрешният глас на Бога”).

В.К: Да. Сега идеята каква е, да не се дават, така ли? На Вас Ви е трудно да ги препишете ли?

Л.Т.: Ами иска време и после такива, специални моливи. Аз пиша със специални моливи, а сега ги няма.

В.К.: Сега, тази идея, която миналия път я разработихме, е много хубава. Защо? Ние трябва да дадем всички песни: „Битието”, дванадесетте песни, онези три и още други. Тука аз нося списъка, който Вие сте дали.

Л.Т.: Тука с „Битието” са единадесет, а дванадесетата е „Молитвата”. А бях я дала на Йоанна Стратева.

В.К: Нали те са дванадесет плюс три, които не сте дали?

Сега, както Вие сте дали тука в тази песнопойка, понеже има малки корекции - такива редакторски грешки, които ние трябва да ги поправим, това е едно.

Второ, аз искам сега да бъде всичко, нали, пълно, отделно да бъде пълно.

Л.Т: Вижте какво, в новите песни няма грешки, даже има и динамични знаци.

В.К: Ами защо ми казахте, че има, че има тука някои редакторски грешки?

Л.Т:. Кой Ви каза?

В.К: Така знам, че има тука някои редакторски грешки.

Л.Т: Може би на старите песни. Може на някои от новите да има някъде.

В.К: Някъде има и затова.

Л.Т: Трябва да прегледам.

В.К: Затова аз искам да направим така: да се даде както е за цигулката и както и за Вашия колоратурен сопран. Сега един въпрос. Може ли на една...

Л.Т: Тука ще се препишат едните, ниските, а аз пък ще напиша по-високите.

В.К: На същото петолиние може ли?

Л.Т: Може, разбира се, на същото петолиние.

В.К: Ние можем ли да ги извадим на ксерокс, така да ги извадим на ксерокс и да Ви ги дадем, а Вие отгоре да ги напишете?

Л.Т: Може от тука да ги снемете.

В.К: На ксерокс и след това да Ви ги дадем, и Вие отгоре да напишете за колоратурния глас.

Л.Т: И да напиша...

В.К:... отгоре колоратурния сопран.

Л.Т: Няма нужда отгоре - насреща, срещу всяка. Да кажем, „Вену Бахар” ниска и срещу нея висока. За това е, да се види и двете.

В.К: Ставаше въпрос, че тия каденци...

Л.Т. Но в Братството ние нямаме колоратурен сопран.

В.К.-. Ние това го правим за следващото поколение, тя ще дойде певицата. За следващото поколение, нали, трябва да направим така. Всичко това, което ние сме написали в тези разговори, всички тези неща трябва да ги дадем като документация към трета част. Написано от първа, до еди-коя си. И ги проверите.

Л.Т.: „Мирът иде!”

В.К.: Сега, аз искам да питам във връзка с Вашия труд - важни дати и събития при земното пребиваване на Учителя. Вие тука давате данни за Джеймс Вауче213. Откъде сте ги взели тия данни, исторически данни?

Л.Т.: Имам ги, в книжата на брат Христов ги намерих.

В.К.: А, Вие оттам сте ги взели, така.

Л.Т.:. Джеймс Давид Ваучер е получил целия Изгрев от цар Фердинанд за негови заслуги. Подарява го на слугата си Иван в 1920 г. - там годината, датата. Този Иван е продал целия Изгрев на Учителя. Двеста хиляди [200,000] лева е платил Учителят за Изгрева и със свои последователи, съмишленици всяка сутрин излизал да посреща Слънцето. Тогава не е имало високи строежи, а било ниви, ниви, ниви.

В.К.: Ясно, да. Значи тия данни ще ги намерим в книжата на брат Христов.

Л.Т.: Аз оттам ги взех.

В.К.: Втори въпрос. Споменавате за АНТИМИНСА. Имате ли и данни за него?

Л.Т.: АНТИМИНСА - имах два. И двата ми ги взе милицията. Влязоха при мене двама души, в мойта барака. Единият като офицер, другият -по-долна служба. И веднага по-долната служба легна по корем, бръкна под леглото ми. Имаше, получавах от Варна от лозето на Виктория - сестрата на брат Христов, имаше лозе, което беше до братското, едно до друго. И от лозето пращаше праскови, разни плодове.

И в кашоните от плодовете, съвсем новички, аз си бях наредила съвсем нови беседи. Всичките ми ги взеха, Сто и десет [110] броя, новички, неделни, пет [5] тетрадки по музика. Имам протокол.

Добре, ама тая Мария, дето идваше да ми пише: „Дай, каза, протокола, аз ще ги взема назад!” Сега нито ми връща протокола, вика: „Те стопени били, изгорени.”

В.К.: С протокола сега може да се търсят. Това коя година беше -1957 година или по-късно? Когато правиха обиска на всички, нали?

Л.Т.: Най-напред направиха на всички. А че мина известно време, а че дойдоха само на мене да направят. По-късно, малко по-късно.

В.К: Да, следващия въпрос. Значи Вие някакви данни за Антиминса нямате.

Л.Т.: И двата ми ги взеха и ги няма. А Учителят казва: „В който дом се намира Антиминсът, може да прави служба, защото е свято нещо вече”. Толкова е силен Антиминсът.

В.К: Ясно, ясно. Сега, откъде сте взели тези данни за рождената дата на Учителя и т.н. Откъде сте ги взели?

Л. Т: Пак от брат Христо.

В.К: Значи от него сте ги вземали. А имате ли протоколи от първите събори?

Л.Т.: Имам, за 1909 г. и за 1910 г. имам протокол; 1911 г. имам протокол, а след това следва 1920 година. Значи между 1911 и 1920 години нямам.

В.К: А имате ли от 1900 до 1909 г., когато са били във Варна?

Л.Т: Нямам. Правя сега, във време на събора ги правя, а Братството си пееше. Брат Христо идваше рано в моята дървена къщичка. Целият Изгрев спи, само мойто прозорче свети. Ние си правехме двамата с него събор, защото изолирани бяхме поради „Битието”. Те не го приемат, пък ние си го правим седем дена: пет и два - седем дена правим събор.

И през тия седем дена, ако Ви покажа, например 10 години мога да Ви покажа веднага, да видите накрая как съм писала.

Първи ден: какво ще се сложи на обяд за събора, за ядене. Значи, всичко предварително готово: „Добрата молитва”, „Вену Бахар”, Първият ден на „Битието” ще се изпълни заедно с „Прелюда”. Това е концертната част.

А след като мине концертната част, слагам и трапеза, но само сутрин.

Учителят ми забрани: Новите песни и „Битието” няма да се изпълняват вечер. И с новите песни и „Битието” влиза Братството в нов цикъл. А този нов цикъл казва: няма да се правят вечерни програми в Братството във време на братски празници.

Аз го казах на Братския съвет - те не ми обърнаха внимание и пак се събираха вечер. Затова аз вечер не съм вършила никога ритуали, нито концерти, нито изпълнение на братски програми.

Само сутрин, най-много до обед, докато слънцето се намира в нашето полушарие. Като отиде под нас, отдолу, нищо не върша духовно. Щото тогава излизат и гущерите, и кукумявките, и се вършат най-големите престъпления в тъмнината.

В.К: Да, така.

Л.Т.: Сега те си продължават по стария начин, аз си продължавам по новия начин. Понеже чрез мене се дават новите песни и „Битието”, си изпълнявам каквото казва Учителят.

В.К.: И Вие правихте този събор седем дена - първи ден, втори, трети, всеки ден - различна програма?

Л.Т: Всеки ден, седем дена. И седмия ден тържествено завършваме...

В.К.:... с „Битието”.

Л.Т:. От „Битието”.

В.К:. Значи за всеки ден има глава от „Битието”, което Вие пеете.

Л.Т: Всеки ден - по един ден от „Битието” плюс и други.

___________________________________

213) Джеймс Ваучер, Джеймс Давид Ваучер / James David Bourchier, 1850-1920, журналист

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...