Jump to content

206. Песента „Писмото“


Recommended Posts

206. ПЕСЕНТА „ПИСМОТО”

Л.Т: Има една песен от Учителя, Той я е дал за трите свята - за Любовта, Мъдростта и Истината. Аз съм я разширила, а Учителят ми даде това право. Ето как. Той каза:

Когато Любовта царува, смут не става.

Когато Мъдростта управлява, редът не се нарушава.

Когато Истината грее, плодът цъфти и зрее.224

И спира до тука. Но аз намерих в беседите на Учителя и прибавих още, за да станат пет добродетели. Тука са Любов, Мъдрост, Истина. Остават Правда и Добродетел.

И запявам на същата мелодия продължавам:

„Когато Правдата царува, тя въздава”

Тя е строга, тя не е като Любовта. Тя веднага въздава правда. И

„Когато Добродетелта управлява,

грехът не се нарушава.”

И се получиха пет добродетели. Още два стиха прибавих. Но прибавих още един стих, защото Учителят каза по-нататък:

„Хората са нещастни, защото нямат будическото тяло.”

А будическото тяло се получава от соковете на петтях добродетели. Ако човек прилага в живота си тия пет добродетели: Истина, Правда, Любов, Мъдрост, Добродетел, той ще изработи будическото си тяло, което е най-висшето и ще получи една цялостна композиция, много хубава.

Във време на съборите я изпълнявам. Значи най-високото тяло на човека, което трябва да постигне, това е будическото тяло, в което живее Бог.

___________________________

224) Забележка на съставителя Вергилий Кръстев: Това е песента „Писмото”. За нея виж „Изгревът ...”, Т. 1. София: Житен клас, 1993, с. 513-514, 541-550, 686. ISBN 954-799-183-3. Доказателство за „Писмото”, пак там, с. 867-869.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...