Jump to content

277. Листчетата от Библията на брат Христо (Кръстю Христов Трифонов, 1897-1968)


Recommended Posts

277. ЛИСТЧЕТАТА ОТ БИБЛИЯТА НА БРАТ ХРИСТО

(Кръстю ХРИСТОВ ТРИФОНОВ, 1897-1968)

Л.Т.: През 1914 г. започва зодията на Водолея. Тогава Учителят е получил знак отгоре, от Невидимия свят, каква мисия има на земята и тогава Му е казано отгоре, че ще бъде Учител Велик на цялото човечество, не само на България.

В „Разговори на Учителя за себе си", ако ги четете наред, ще намерите това място, което Ви посочвам сега. Има го.

И в Арбанаси, когато се е качвал, в пост и молитва е бил и се е качвал на една височина, Му се явява Христос. И Христос Му казал: „Дай ми тялото си, дай ми ума си, дай ми сърцето си и работи за мене!” И Учителят Му отговорил: „Целият се предавам на Тебе и желая да работя за Тебе.”

В.К.: Сега, този материал Вие откъде сте го взели? От Вашите записки?

Л.Т.: Аз още в заглавието пиша: от частни разговори, от лекции и от беседи. Даже и сега, когато чета всяка неделя имам тука беседа. Освен тази беседа, чета и други беседи. Щом срещна нещо, веднага прибавям, както и за числата, и за буквите. Не може човек всички букви да намери и всички числа. В процес на нашата духовна работа ний намираме все, в безкрайния извор на Учителювото Слово, все нови и нови неща и ги прибавяме към първите.

В.К.: Да. Сега, така, продължаваме за брат Христов. Как се казваше той? Някакви биографични данни? Той кога е роден, брат Христов? Как се казваше той? Трите имена и къде е роден?

Л.Т.: Кръстю Христов Трифонов.

В.К.: Рождена дата?

Л. Т.: На брат Христов върху Библията му, на Евангелието на Иоан-на има залепено листче. Аз си служа сега с неговата Библия. И там пише еди-коя дата, сега не я помня да я кажа.

Учителят веднъж хващаше нов рояк на пчелите и брат Христов е бил.

В.К.: Дайте я Библията, да прочетем това нещо и да приключим.

Л.Т.: Добре.

В.К.: За да не се връщаме по-късно... Сега, това е Библията на брат Христов, така ли?

ЛТ: Да.

В.К.: Той Ви я оставил?

Л.Т.: Ами като си замина, остана при мене.

В.К.: Тука, какво казвате за Евангелието от Иоанна? Тука какво сте намерили, на Евангелието от Иоанна?

Л.Т.: Ето, вижте как си ги е залепил.

В.К.: Това са листчета, така ли?

ЛТ.: Да.

В.К.: Сега аз ще прочета:

„Днес на Изгрева, на полянката до лозето, когато хванахме един рояк от пчелите, дата 4.VII.1940 год., 9 часа сутрин, Учителят ми каза да се наричам Христо. Христо, а не Кръстю, както досега. И ме назова Христо, и ми подаде един плод.

И в Търново, 1919 год., мен Учителят ме наричаше Христо и ми каза: „Освободи се от кръста.”

На другата страна на листчето, което е залепено на Библията, какво има тука? Пише:

5.VII.1940 год. Днес, 9 часа сутринта, Учителят свири на пианото „Красив е живота”...

Л.Т.: Да, „на нашата душа” - нова песен, която я даде чрез мене. В.К.: И Той я нотирал?

Л.Т.: Първите тактове е написал.

В.К.: Първите тактове.

Л.Т.: Аз я имам. Дванайсет песни даде чрез мене.

В.К.: Да, това вече го знаем. А на първата страница на Библията той тука, има написано от едната страна „1917 год.” А това е вече почерк на Учителя.

Л.Т.: Почеркът на брат Христо.

В.К.: Пак: на Христо или на Учителя?

Л. Т.: На брат Христо.

В.К.: А-а. [Чете]

Слушайте мене, вий,

които следвате Правдата,

които търсите Господа!

Погледнете канарата,

от която сте отсечени или

от дупката на рова,

от която сте излезли!

*

Във Господа ви говоря!

Повдигнете очите си към небесата

и погледнете долу на земята,

защото небесата ще изчезнат като дим

и земята ще овехтее като дреха,

но вий ще живеете във век.

*

Смирение, търпение, труд и

постоянство е нужно вам.

Имайте страх Господен –

това е начало на Мъдростта.

От Духа на Истината,

27 юни 1914 г.

В.К.: Тука има някои неща, които аз не мога да разбера какво е написано тук.

Л.Т.: Някакви неща?

В.К.: Сега, това е почеркът на брат Христо?

Л.Т.: Ами да.

В.К.: Това не е на Учителя?

Л.Т.: Не е. А брат Христов беше против тъмното мастило. Винаги употребяваше такова.

В.К.: Така. Сега тука отгоре отбелязано, това е слънцето. Какво означават тези знакове?

Л.Т.: Чакай да го видя.

В.К.: Тоя знак е слънцето. Тука какво е сега? Някакви знаци има, които ние не ги знаем.

Л.Т.: Не бързам да отговоря. Трябва да проуча.

В.К.: Да, да се проучи. Сега на втората страница тука има триъгълник.

От лявата страна на катета на равностранен триъгълник пише следното:

„Тайната в живота е триъгълникът”-,

„който примирява" - това е на десния катет на триъгълника;

а основата: „всички противоречия и мъчнотии”.

Това е външната страна на равностранния триъгълник.

Л. Т.: Да, и равновесието...

В.К.:Да.

Л.Т.:... в човека.

В.К.: А във вътрешната страна е написал, на левия катет:

„душа, сърце, чувство".

А от другата страна, на десния катет, на вътрешната страна:

„дух, ум, мисъл”-, а отдолу:

„тяло, воля, желание".

„Сряда, 27 януари 1932 год. Изгрев, сутрин.”

38373340353238-10.jpg?fbclid=IwAR2CCvpUl

Л.Т.: Сега, Учителят е дал това. А равностранният триъгълник е емблема на Светлото Бяло братство.

В.К.: Да, тука вече на другата страна виждаме една Пентаграма и вътре вписан един... То не е, то е петолъчка вписано. Сега, тука има някои други неща, които не знаем.

Л. Т.: Цялата Библия има вътре бележки, които Учителят му е давал да ги напише и му е казал да изучава Евангелието на Иоанна.

В.К.: Сега, на една бележка пише: „Великият Учител на Великото Бяло братство на Светлината.”

Тука в един кръг е написано следното:

Да имаш сърце чисто като кристал,

ум светъл като слънцето и

душа благородна и обширна

като цялата вселена, и

дух мощен като Бога и едно с Бога.

Това тука е една от тези бележки, които ние виждаме. Тука има други бележки.

Чакай да видим дали нещо евентуално ще намерим. Това е значи неговата Библия, в която той си е отбелязал.

Л.Т.: Много, много, много особено.

В.К.: Защо Учителят му е казал да чете Евангелието от Иоанна?

Л.Т.: Не зная.

В.К.: Не Ви е казал. Да, добре.

Л.Т.: Не мога да отговоря.

В.К.: Да, на този въпрос.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...