Jump to content

278. Архивът на брат Христо


Recommended Posts

278. АРХИВЪТ НА БРАТ ХРИСТО

В.К.: Сега, тука има и някои други неща, това са бележки, да. Ние ги слагаме на същото място, пъхаме ги вътре, няма да се загубят.

Сега, имате ли бележка кога е роден, рождена дата?

Л.Т.: Какво?

В.К.: Кога е роден брат Христо?

Л.Т.: 1897 година, ама месеца не зная.

В.К.: Вие нямате ли някакъв документ?

Л.Т.: Имам, имам.

В.К.: Трябва да прегледаме.

ЛТ.: Трябва да видя.

В.К.: Тука нямате го при Вас?

Л. Т.: Сега в момента, трябва да видя.

В.К.: После ще го открием.

Л. Т.: Имам студентската му книжка, имам един диплом.

В.К.: Да, оттам ще намерим данните. Сега нещо от биографията да ми кажете? Къде е роден?

Л.Т.: Ето на.

В.К.: Това ли му е биографията? Вие сте я написали, така ли?

Л.Т.: Да.

B.K.: Четете. Ще може ли да четеш?

Л.Т.: Сега:

„Изпълнявам пред сестрите и братята дадена ми на брат Христо и на мене от Учителя, за да напишем и предадем Новата окултна и мистична школа по пеене. Тази Школа изхожда от нашите срещи и разговори по музиката и пеенето, на Изгрева в София. При тези разговори винаги бяхме заедно с брат Кръстю Христов, когото Учителят преименува брат „Христо”. Затова при въведението и разговорите ни с Учителя, и при Школата по пеене, при „Битието”, той се нарича с това име - Христо.

Брат Христо мина през вътрешната, мистичната школа на Учителя в град Търново. Учителят нареди той да живее там, в Търново, около Него, и брат Христо записваше в своя дневник всичките си опитности и поучения от Учителя. Добре, ама при обиските през 1959 година му ги взеха. Написаха в протоколите, че взеха всичко това от милицията.”

В.К.: Значи той си имаше всички срещи, разговори.

Л.Т.: Да. От мене взеха 110 броя беседи и пет тетрадки.

В.К.: Къде бяха тия протоколи, да ги прочетем? Вие ги показахте.

Л.Т.: Пак ли да дам протоколите?

В.К.: Да.

Л.Т.: Тука са двата протокола.

В.К.: Тука са двата протокола при обиските от милицията.

Л. Т: Аз не го видях да плаче за майка си като умря, но за беседите плака, с глас плака. В мойта барака доде и плака.

В.К.: Сега: [Чете]

ПРОТОКОЛ

гр. София, за обиск на 19 септември 1959 год.

Подписаният капитан Славчо Д. Русинов, служител в МВР [Министерство на вътрешните работи], и на основание на постановление на следователя на Държавна сигурност, в присъствието на поемните лица: Антон Сотиров Анев от София, извърших обиск в квартирата на Кръстю Христов Трифонов, квартал „Изгрев” номер 70 и при обиска иззех:

1. 93 броя беседи от Дънов

2. Календар за астрология

3. Психографология - 1 брой

4. 200 броя беседи от П. Дънов

5. Списание „Житно зърно” - 50 броя, една Библия на староеврейски

Л.Т.: Да. Искаха после да я върнат, защото дойде една наша сестра и чукаше на мойта барака, и каза: „Идвам от милицията. И казаха да отиде брат Кръстю и Лиляна Табакова, че да им върнат староеврейската Библия, искат да я върнат.”

Брат Христо не пожела.

В.К.: Значи те са искали да върнат староеврейската Библия.

Л.Т.: Искаха да я върнат.

В.К.: Да.

Л.Т.: Оригинална беше.

В.К.: Староеврейска Библия. Значи тука 93 броя беседи, календар, психографология, списание. Тука не пише за неговите тетрадки.

Л.Т.: Ама той...

В.К.: Вероятно не са отбелязани.

Л. Т.: Ама той не слагаше заглавия.

В.К.: Протокол, втори протокол: „гр. Соевия" - за „Обиск на 18 септември 1959 год.”

Л.Т.: След няколко дена.

В.К.: [Чете]

ПРОТОКОЛ

гр. София”, за обиск на 18 септември 1959 год.

Подписаният капитан Славчо Русинов, служител от Министерство на вътрешните работи, на основание постановление на следовател на държавна фирма, в присъствието на поемните лица Антон Сотиров Анев от София, извърших обиск в квартирата на Цветана-Лиляна Василева Табакова, квартал „Изгрев” № 5, София, и при обиска й взех:

1. 110 броя книги - беседи от автор Петър Дънов (Значи 110.)

2. Списание „Житно зърно” - 31 броя

3. Пет броя тетрадки от лекции на Дънов

Л.Т.: А-а.

В.К.: Значи това са тетрадките на Христо.

Л.Т.: Ами да.

В.К.: Пет лекции от беседите на Дънов, три броя лекции от беседите на Дънов, три броя книжки, беседите на Дънов, един брой книга по астрология и един пакет разни извадки от Дънов.

Л.Т.: А не пишат за Антиминса, че ми ги взеха, два Антиминса.

В.К: Да.

Л.Т.: Не ги писаха.

В.К.: От друга страна има „Извършил обиска”, подпис, нали.

От едната и от другата страна има подписите на обискираните. Ами това ще се пази като архив, като история, че са взели и нищо не може да се върне. Това е било преди тридесет години, това всичко е изгорено, изхвърчано, няма го.

Продължаваме нататък.

Л.Т.: Няма ги.

В.К.: Аз искам да видя какво представляват тези тефтерчета тука, има тефтерчета. Ще може ли да ги видим?

Л.Т.: Чакай сега, тука.

В.К.: Тука какво представляват?

Л. Т.: Писма за сестра Мария, на Бориса. Ето и нейни писма до брат Христо.

В.К.: Тука сега това е една много интересна архива. Това са писма за сестра Мария и от нея за брат Христов. Сега, то е един много интересен документ и сега това нещо трябва да се прегледа, да се види. Това е една много голяма работа. Да, и тука има от сестра Мария, да, и за нея.

Л.Т.: Негови писма до мене и мои писма до него.

В.К.: Това е кореспонденция на Христо и Цветана-Лилиана Табакова. Какво ще ги правите тези?

Л.Т.: Цели торби пълно, пълно с писма.

В.К.: И какво ще ги правите?

Л.Т.: Защото всяка сутрин влизаше при мене с ново писмо. Цяла сутрин ги чета и размишлявам върху тях.

В.К.: Сега, тука виждам едно, тука това са някакви чертежи.

Л.Т.: Хороскопи.

В.К.: И сега Вие какво ще ги правите тези неща?

Л.Т.: Ще си ги пазя свещено.

В.К.: Няма ли да ги предадете на мене, аз да ги поема?

Л.Т.: А-а, не.

В.К.: Няма да ми ги предадете? Добре, аз питам. Искам да видя какво представляват тези неща, защото те са интересни.

Л.Т.: Ето например хороскоп.

В.К.: Това, чий е тоя хороскоп? Ваш ли е или негов? Обаче не се казва на кого е.

Л.Т.: Той много добре владееше астрологията, хиромантията, френологията и физиогномията, и графологията, и астрономията.

В.К.: Сега, той правил ли Ви е на Вас лично хороскоп?

Л.Т.: Не, само от Учителя. Аз не приемам след Учителя други да ми прави хороскоп.

В.К.: А, Учителят, Той Ви го каза, нали? Да, добре.

Л.Т.: Учителят каквото ми е казал, то ми стига. Няма нужда да проверявам при други, защото аз ще оскърбя Неговия Дух!

В.К.: Да, това е така. Сега, аз тука преглеждам през това време нещо интересно, щото нали това ми е целта: да проверим какво представляват тези неща.

А, тука има някакво „Послание по случай годишнината от обезсмъртяването на обичния ни брат Христо. На 26 април. Позволявам си да представя работата на брата в Школата на Учителя и впоследствие съвместната ни работа с Великия Учител.”

Вие тука давате някакви интересни неща, правила за ученика, за резюмета и т.н.

A, Вие тук сте работили, добре.

Л.Т.: Аз не искам да разсърдя техните духове, защото те са живи за мене.

B. К.: Живи са, да. Тука имаме писмата за Михаил и от Михаил, така ли?

Л.Т.: Да. Тука знаете ли, той, брат Христо, как го реже Михаил от Париж! И каза: „Правиш приятелство с ония братя и сестри, които ти правят комплименти и те хвалят, но това не е правилно.”

В.К.: Да.

Л.Т.: Напада го. Затова Михаил не се чувстваше удобно пред брат Христо.

В.К.:Да.

Л.Т.: Брат Христо беше много чист и безкористен.

В.К.: Да.

Л.Т.: Учителят го нарече пред мене: „Той е чист човек!”

В.К.: Да.

Л.Т.: Твърдя, че е чист. Аз си турям двете ръце в огъня за него. Абсолютно чист.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...