Jump to content

289. Ораторията „Бог е Любов”


Recommended Posts

289. ОРАТОРИЯТА „БОГ Е ЛЮБОВ”

Л.Т.: Сега, аз направих една оратория. Вие нотната ми област не я познавате.

Учителят каза в една беседа: „Песента „Бог е Любов” още не е довършена.”

Аз, ако имам време, ще я довърша и ще направя една голяма композиция от тая песен. Но не Ви обещавам, не зная кога. Аз пиша точно датата, беседата, тома, имам го в нотите и не знам кога ще мога да го направя.

И една сутрин, една сутрин, една Божествена ръка мина върху лицето ми и ме събуди. И ми казаха: „Пиши! Сядай и пиши!” И аз започнах, и направих от „Бог е Любов” цяла оратория. Имам я сега. Тя е направена даже и за оркестър. Едно соло като моя глас започва.

Дават ми и текста. И мелодията не е „Бог е Любов”, друга мелодия. Но аз си разработвам песента „Бог е Любов” така, както е дадена от Невидимия свят.

Ето думите:

И когато бяхме в Бога,

погледнахме на земята,

на звездите и на месеца,

и на слънцето и ги поздравихме,

и тогава се свързахме с тях.

„Бог е Любов!”, запяхме всички само

един такт и пребъдвахме в Бога.

И Бог е Любов, Бог!

А земята понесе звездата,

а звездата понесе месеца,

а месеца се спря насред небето и

поздрави слънцето.”

Слънцето ще бъде тенор.

„И слънцето запя: „Бог е Любов!” - самата песен на Учителя.

„Бог е Любов, Бог е Любов, Любов.”

Кое е невъзможно? Възможно бе камъкът да лежи, а невъзможно бе да лети.

„И тогава камъка запя”

(Камъкът ще бъде бас), запява:

„Бог е Любов, Бог е Любов!”

„А слънцето му отговори” (тенорът)

и го обля с лъчите си.

Събуди се камъкът тогаз

и потекоха по него чистите води.”

И който спира пред камъка, и вижда, че върху камъка поникнаха малки цветенца. Тези малки цветенца ще бъдат малки момиченца и момченца, облечени като теменужки, като кокиченца, като минзухарченца и те изпяват цялата песен от край до край: „Бог е Любов”, детски хор.

И когато дойде до

„Ний ще ходим вече в тоя път на светлината”

- края на песента, Земята, Луната, женският хор - планините, Слънцето - тенорът, басът - камъкът, всички, заедно с детския хор, ще изпълнят цялата песен „Бог е Любов”. И се получи една оратория.

Но тя ще бъде и костюмирана.

Слънцето-тенорът ще трябва да има тука слънце върху него.

Луната ще трябва да има Луна върху нея.

Между Луната и Земята изпяват „Бог е Любов” като дует.

Земята е алт, а Луната ще бъде сопран. И се получава една костюмирана оратория за бъдеще.

Сега, вчера Дина Станчева268 ми каза, че миналата година ли, кога... Те отдавна идват с Марийка Марашлиева при мене и цялата Кабала, буквите и числата, я преписаха от мене.

Аз им диктувам и те преписват.

Тя ми каза: „Аз ще те запозная с едни от Гърция, които искали да се изпрати от България един хор с Учителюви песни и да ги снемат на плоча, и да си служат с Учителювото изпълнение за лечебни цели, в някаква болница може би да ги пущат.

Добре, ама не се осъществило това, защото много скъпо струвало, много пари трябвало да се плаща. И сега, ето на, виждате Учителювата музика как ще се прилага: и хорово, и солово, и т. н.

Сега, вчера ми каза Благи Жеков, че те не се отказват от сутрешно изпълнение.

При мене вечерно изпълнение няма, защото Учителят казва тъй:

„С новите песни и „Битието” отваря се нова страница

в Новото учение.”

А тази нова страница е следната:

„В бъдеще Братството няма да прави своите наряди и

ритуали вечер - само сутрин, след изгрев слънце.

„Битието” никога няма да го изпълняваш вечер.

Новите песни няма да изпълняваш вечер.”

Защото още когато говореше за Орфей, Той каза: „Бакханките, които отрязоха главата на Орфея, правеха своите неясни молитви вечер при запален огън и вършеха оргии.”

Аз цитирам вътре в „Орфей” какво казва и Еврипид. Еврипид е присъствал лично на тези оргии. Явявали се при запаления огън разпалени бакханки, полуголи, с увити змии около тялото и с опитомени бикове, и лъвове на тези ритуали и молитвите им не били много ясни и точни, и до изгрева на слънцето вършели оргии.

Учителят иска новите песни и „Битието” да се изпълняват след изгрева на слънцето.

Защото Орфей и неговите ученици са посрещали първия лъч на слънцето.

Тези бакханки, почитателки на Бак, който символизира висшия живот, даже и физическия живот, но те го понижават със своите страсти.

___________________________________

268) Дина Николова Станчева, 1925-1994, архитект

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...