Jump to content

6.14. Публикации: 1872 година. 6.14.1. Миркович и до днес лежи без присъда.


Recommended Posts

6.14. ПУБЛИКАЦИИ:

1872 година

6.14.1. МИРКОВИЧ И ДО ДНЕС БЕЗ ПРИСЪДА

„Знаете ли, че по наш Никола,

е захванал да ми омръзва и св. Никола“

В: Свобода (Букурещ). Г. 3, бр. 1, 2 юли 1872, с. 6.

рубрика: Български известия

Също и в: Каравелов, Любен Стойчев. Събрани съчинения, в 12 тома.

Т. 11, Дописки, известия, редакционни бележки.

София: Бълг. писател, 1989, с. 292.

Цариград, 27 юни

Знаете ли, че по наш Никола е захванал да ми омръзва и свети Никола.

Аз бих желал да дойдете в Цариград сами и да се порадвате на нашето духовенство, на нашите комисари, на нашите представители, на нашите вестникари, на нашия Синод и пр. пр. ...

... Нашият патриарх е захванал твърде често да посещава в. везирин. Оная неделя дядо Антим и г. Тъпчилеща ходиха при него и останаха там твърде сълго време.

Сичкият разговор се относил до устройството на българската йерархия, а особено за смесените епархии.

Махмуд паша рекъл, че българският Синод е длъжен най-напред да нареди черковните дела в Северна и Южна България, а после вече да пренесе своята деятелност в Охрида и Битола. Колкото за уставът, то В. везирин явил дяду Антиму, че той се е вече прегледал и подписал от Министерството и че след няколко деня ще да се поднесе вече и на султанът, за да го потвърди.

Разказват, че Министерството било направило големи забележки под тоя устав и че желанието на В. везирин било да се изменят много неща. Освен това везиринът се обещал, че ще да приготви след няколко деня ферманите, които са нужни на българските владици при отиването им по епархиите.

Дядо Антим молил везиринътда помоли султанът, щото положението на българските заточеници в Деарибекир да се улучши559, доколкото е възможно. Везиринът приел и тая просба твърде благосклонно.

Мнозина мислят, че султанът мисли съвсем да освободи тия нещастни българи, а аз ви казвам че сичкото това е само една празна фантазия.

За пример вземете доктора Мирковича.

Миркович е затворен още преди четири години, но и до днес още не е изведен пред съдилището. А защо е затворен тоя човек?

Аз ви уверявам, че това не могат да явят нито ония, които са го затворили, нито сам Миркович.

Четири години държат един арестантин в темницата, а не казват му в какво го обвиняват! Такива неща не стават ни в Средня Африка.

Аз би посъветовал нашият Синод да повдигне гласът си и да ходатайствува за тоя нещастен човек, когото са заборавили даже и братията му.

Тряба да ви кажа и това, че Миркович седи в темницата по желанието на Митхад паша, а правосъдието на Митхад паша е известно вече и на самото правителство.

_______________________________________

559) Бележка на Е. Ангелова-Пенкова: Улучша (рус.: улучшить) - подобря

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...