Jump to content

КРИШНАМУРТИ. Раждане в стая за медитация


Recommended Posts

КРИШНАМУРТИ

Раждане в стая за медитация9

През 1895 г., когато П. Дънов се завръща в България от теологично и медицинско обучение в САЩ, а в центъра на българската столица е посечен по чужда поръчка министър-председателят Ст. Стамболов, в село Маднапал в Южна Индия се родил Джуди. Баща му Нараниа работел за Британската администрация и бил брамин и теософ. Майка му Саниевана била отдадена на пастира Кришна, имала развити психични сили и правела предсказания. Тя не се смущавала от традицията, че в стаята за медитация се влиза само след ритуална баня и с чисти дрехи и че не можела да се използва за полагане на починали, от жени в менструация и за раждане. Тя обявила, че ще роди там сина си, а бащата казал, че ще се омърси.

Hristo_Madjarov_020.jpg?fbclid=IwAR1Q2AO

В 12,30 ч. на 12 май там се родил осмият син на фамилията Джиду и така се видяло, че интуицията на ката била правилна.

„Ще се казва Кришнамурти - на името на Кришна!”- обявила тя.

Следващият ден един астролог предсказал: „ Той ще прекоси планини от препятствия... Той ще бъде един велик човек... и един велик Учител!“

Обратно на очакванията, роденото дете било слабо и болно, на две години преживяло драматична атака от малария. Не се интересувало от училище и учене. Поради неясен начин на говор, ограничен речник и объркан израз, учителите го мислели за недоразвито. Нито те, нито някой друг, забелязали високо развитата му способност за наблюдение. (Тя ще бъде характерна за него през целия му живот, а не неговата изключителна щедрост.) Брат му Нитиянанда, с три години по-малък, показвал повече характер и интелигентност, поел мисията да го наглежда и „заземява”, когато Кришнамурти не можел да излезе от своите мечтания.

Следващата 1896 г. Ани Безант основала в Бенарес Индийски колеж за изучаване на древната индийска религия, митология и свещен език (санскрит). Целта й била да повдигне самочувствието на индусите, унижавани от монголски и британски завоеватели. В него учили будни младежи (между тях и пандит Неру), които после повели борбата за освобождение от британския колониализъм.13

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...