Jump to content

Погледът на пророка


Recommended Posts

Погледът на пророка

За впечатлението, което оставя проникновеният поглед на Щайнер, говори Едуард Шюре в книгата си „От сфинкса към Христа”:

„Няма да забравя никога минутата, когато нашата обща приятелка и ваша сътрудница - госпожица Мария фон Сиверс - ви доведе у дома. Това бе през април 1906 г. С риск да възбудя смях у тези, които не знаят подобни преживявания, трябва да изповядам, че като ви видях да влизате в работния ми кабинет, изпитах едно от най-големите сътресения в моя живот. Такова нещо съм преживял само два пъти през живота си: при срещата ми с Рихард Вагнер и при срещата ми с тази, на която посветих „Великите Посветени“.

Аз не съм единственият, върху когото вашата личност произведе такова необикновено впечатление - мога да цитирам като свидетел един дълбок мислител, известния преводач и тълкувател на Ибсен - граф Прозор, който не е теософ.

Това, което ми направи впечатление във вашето лице, изорано от мисълта, бе пълният мир, дошъл след ужасни борби, чиито следи то още носеше. Там имаше следи от крайна чувствителност и извънредна енергия, което показваше едно пълно себевладеене: величествена победа на волята в едно същество, способно всичко да чувства и да разбира. Чистосърдечието на дете, съединено със силата на мъдреца - това бе усмивката на тези уста с тънки и стиснати устни. Освен това, от тези черни очи излизаше една светлина, която изглеждаше наистина да прониква през най-гъстото було и да чете в невидимия свят.

Слушането на някои от вашите сказки, чудно богати с идеи, нашите разговори и прочитането на капиталния ви труд „ Тайната наука” потвърдиха по един бляскав начин първото ми впечатление.

Вие съединявате велика интуиция и изключително ясновидство с една висша научна и философска култура.

Вие не искате от вашите ученици сляпо подчинение и наизустен катехизис, но инициатива и абсолютна независимост на духа...

Вие ми показахте Светлината. Християнският езотеризъм се разви пред мен много по-обширен, отколкото вярвах по-рано. Като отидем до извора на нещата, започваме да разбираме истинското християнство.18

Hristo_Madjarov_031.jpg?fbclid=IwAR1Q2AO

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...