Jump to content

Духовно пробуждане - Посвещение в Охай, Калифорния


Recommended Posts

Духовно пробуждане

Посвещение в Охай, Калифорния

Запленени от природната красота и от грандиозните червени дървета, които изглеждали като огромни катедрали, Кришнамурти и Нития за пръв път се наслаждавали на уединението си. В съседска къща живеел мистър Уорингтън - теософ, викарий на Либералната Католическа църква и приятел на дъщерята на мисис Грей - Розалинда Уилямсон. Това 19-годишно момиче завързало емоционална и грижовна връзка с Нития.

Без проблемите на класа, каста или раса, които срещал в Индия и Англия, и без натиск като върху месия, Кришнамурти започнал да медитира редовно всяка сутрин и прекарвал остатъка от деня, както желаел. Той четял О’Хенри и Новия Завет.

Единствените му безпокойства били болестта на брат му и преобладаващите горещини. Мислел и за момичето в Холандия.

- За Ани Безант ли мислиш? - питал го Нития.

- Не. за Хелен Кнот.9

На 17 август Кришнамурти почувствал умора и безпокойство. Дискомфортът започнал с контракции в раменете, преминали в много силна болка в тила и гръбначния стълб. Когато докоснал врата си, усетил бучка като орех.

На следния ден след закуска започнал да се тресе и да охка, сякаш нещо го е ранило отвътре. Външно той изглеждал добре, но чувствал голяма вътрешна горещина. Близките, които виждали тези негови неконтролируеми състояния, предположили, че той е бил представен пред Учителите и сили от друг план са завладели тялото му. Той се дразнел от всеки, който се доближавал до неговото легло, който повишавал гласа си, от скърцането на пода при ходене, дори и от бриза, идващ през щорите.

Когато бил с болка, той желаел тишина, мир и тъмнина. Когато бил по-спокоен, превключвал да говори на майчиния си език Тилугу, сякаш се намирал в Адияр.

Той говорел за своите видения:

„Един човек маркираше пътя и този човек бях аз.

...кирката в ръката му бях аз; камъкът, който той разбиваше, бе част от мен; нежната трева бе моето същество.

И дървото до човека бях аз.

Аз бях всичко и всичко живо и неживо бе в мен: планината, червеят и всички дишащи същества. ”

„Майко, заведи ме в горите на Индия!

Аз искам да се срещна с Учителите!

Ани Безант, защо ме доведохте тук?

Аз не зная къде съм! Буда!... Майтрея!...9

През следващите три дни Кришнамурти бил с ужасни болки. Той треперел и постоянно изпадал в полусъзнание. С всяка нова атака изглеждало, че той отивал все по-далеч; че изпразвал своето съзнание или - че се намирал пред невидима сила.

В неделя вечер, на 20 август, къщата била изпълнена с още по-мощна сила. Кришнамурти бил обладан. Не допускал никого близо до себе си. Тези, които го наблюдавали тази нощ в градината (Розалинда, свещеникът и съседът), знаели, че неговото тяло било приготвено за Великия. Той споделял през стенания:

„Всичко тук е толкова мръсно!

Искам да изляза и да вървя из горите на Индия!“

Мистър Уорингтън го посъветвал да седне под дървото на пипера.

„О, защо не си ме пратил тука досега!” - възкликнал той доволен. Кришнамурти прекарал целия ден под това дърво.

Треперенето се връщало по-рядко и с по-слаба интензивност.

Тишината расте и се усилва. Става по-дълбока и забележима. Умът, зает с ландшафта, сега е тих.

Направи го толкова естествено, без усилия, уверено, като птица, която разтваря криле.

Той се е прибрал сам в себе си, за да пробие в дълбочини.

Това е измерение, което Умът не може да схване и разбере.

А също и няма свидетел за неговата дълбочина.

Всяка част от цялото същество е будна и чувствителна, но абсолютно тиха. Това, което е ново, е че тази прозорливост е разширена и задълбочена.

Тя самообновява своето собствено отваряне отвъд времето и пространството.“9

Нития е записал в бележника си:

„Кришнамурти ми каза, че огънят започва в основата на гръбначния стълб и се издига до тила. После една част отива наляво в главата му и другата - надясно. Накрая те се срещат на челото между очите. Тогава оттам се издига пламък... предполагам, че това означава отваряне на третото око.“9

Описанието на Нития съвпада с текстовете на хинду, които обясняват движението на Кундалини. Тази сила е енергия в свободно състояние. Кришнамурти казва, че този процес и други, които той е експериментирал в следващите години, са му помогнали да стане проводник на мощната сила.

Тази сила ще бъде изворът на неговите бъдещи учения.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...